Film: Američan

14. prosince 2010, 01:02 - Vláďa Barák
14. prosince 2010, 01:02

George Clooney patří mezi hollywoodské herce, kteří si svoje role už mohou vybírat, to ale neznamená, že nemohou tak dlouho procházet hromady scénářů, až sáhnou vedle, jak se to Clooneymu povedlo ve filmu Američan.

Foto: Bioscop

Hlavního hrdinu snímku hraje sice rodilý Američan, ale styl a duch je díky režisérově nizozemskému původu cítit nápadně Evropou, a to nejen pohledem, ale i umístěním. Nájemného vraha Jacka (George Clooney) pohlcuje věk, je věčně na útěku a neustále v oprávněné obavě o život. Divák tak může poznat výhody i nevýhody života nájemných zabijáků a jeho detailně propracovanou odvrácenou stranu.

Příběh se zabývá právě pocity vědomě izolovaného jedince a mapuje jeho věčný boj mezi profesním přístupem a potřebou zaplnit citovou vyprahlost. Jedince, který svůj osobní život drží v okruhu několika potřebných lidí a svůj soukromý život omezuje pouze na uspokojování sexuálních pudů.

Jenže i nájemný lovec je někdy loven a čím starší je, tím víc ztrácí ostražitost, dělá chyby a rychle se unaví. Může se sice schovávat na italském venkově, ale nepřátelé mohou mít oči všude, i v poklidných horách Abruzzo. Jack s profesionální ostražitostí chrání svoji holou kůži, čím dál víc touží uprchnout ze světa sice rychle vydělaných peněz, ale s věčnou myšlenkou, že dalším cílem kolegů může být právě on sám.

Ve filmu je až překvapivě poskrovnu podkladové hudby, o to delší dobu pak vnímáte samotné ticho, které se vás snaží vtáhnout do prožitků a situací. Režisér i fotograf v jedné osobě, Anton Corbijn, se vás snaží navíc do děje ponořit přemírou sice velice kvalitních, ale až příliš dlouhých nepodstatných záběrů v rozvleklých pasážích. V hromadě těchto scén je pak ukryto několik málo informací o hlavní postavě, které se často opakují, takže se divák nedozvídá nic nového, jen to, co již bylo obrazem i slovem řečeno.

Nečekejte akční film o vlku samotáři, ale soukromé drama, ve kterém se Clooneyho herectví jen sem tam zatřpytí, zaleskne, až zhasne. Film se sice zdárně ve druhé třetině nadechne, leč předvídatelný děj vezme dech jak myšlence, hlavnímu hrdinovi, tak i samotnému snímku.

Celkové hodnocení: 40 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít