Festival do každého města

12. července 2011, 04:07 - Miroslav Štochl
12. července 2011, 04:07

Už 46 let se Karlovy Vary pravidelně každé léto mění na hlavní město republiky. Sjíždějí se sem nejen filmoví nadšenci ze všech koutů země, ale i ti, kteří si chtějí užít atmosféru rušného turistického centra.

Foto: Profimedia.cz

Kdybyste ale do Varů náhodou zavítali mimo letní sezonu, a těch důvodů zvlášť našinec opravdu moc nemá, asi byste na chvíli zapochybovali, jestli jste dorazili na správné místo určení. Vedle rusky mluvících turistů (pokud už není trefnější počítat je mezi starousedlíky) jen tu a tam senior volně korzující po promenádě a napájející se z léčivých pramenů. Trochu fádní ospalé provinční město, chtělo by se říct.

Festivalový maraton ale pokaždé změní Vary k nepoznání. Hotely i penziony v širokém okolí vyprodané dlouho dopředu, parkoviště beznadějně okupovaná auty, restaurace a jejich zahrádky přeplněné k prasknutí. Třebaže tohle už ke koloritu festivalu patří, minimálně poslední čtyři roky byla znatelnou vadou na kráse neupravenost mnohých městských zákoutí, uzávěrky silnic a vůbec jakási neuspořádanost – tedy mírně řečeno. Stačilo vyšlápnout si kousek dál z vyfintěného centra a okamžitě vás napadlo cosi o navoněné bídě.

Sice to nějaký čas trvalo, ale už i radním v Karlových Varech došlo, že upravené město je tím, co výrazně umocňuje dojem návštěvníků, i když možná většinu času tráví v potemnělých kinosálech. Všiml si toho i prezident filmového festivalu, když letos výslovně pochválil radnici za to, že město není konečně po letech v době konání filmové přehlídky rozkopané a uprostřed nejrůznějších rekonstrukčních a renovačních prací.

Když tak občas na svých cestách bloudím po českých okresních městech, napadá mě, kolik z nich by potřebovalo svůj vlastní festival. Ani by možná nemusel být filmový…

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít