Farmacii se krize vyhýbá

09. července 2009, 11:44 - Anna Klepalová
09. července 2009, 11:44

Typy investorů se mění. Firmy mají zájem o kvalifikované zaměstnance.

Každoročně vyhlašuje agentura CzechInvest soutěž Investor roku s cílem motivovat investory a informovat veřejnost o těch firmách, jsou jasným důkazem investiční atraktivity Česka. Struktura oceněných firem a nových investorů se letos výrazně proměnila. Ubylo takzvaných „montoven“ a přibylo firem sice s menším počtem, zato vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. „Poprvé v historii v České republice převažují projekty zaměřené na výzkum a vývoj,“ potvrzuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Krize se ukáže později Cena se vyhlašuje vždy za předchozí rok a na firmy v soutěži krize prozatím neměla vliv. Důvody, proč se změnil typ umístěných firem, jsou tedy jiné. „Klasickým dílnám jsme v roce 2008 neměli co nabízet. Požadovaly hlavně velký počet pracovníků, a tudíž u nás chyběla volná pracovní kapacita,“ vysvětluje Rudyšarová. Zároveň se také změnila strategie státních pobídek. Ty se nyní zaměřují hlavně na podporu inovativních procesů a aplikovaného výzkumu.
České firmy jsou stále úspěšnější. Loni patřilo z 220 ohlášených projektů 64 procent českým firmám. „Mezi investory ale nepatří jen domácí a nově příchozí firmy, ale i společnosti, které do naší země přišly již dříve a postupně rozšiřovaly své aktivity,“ upřesňuje Jan Bobek, předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI), které společně s CzechInvestem soutěž organizuje.

Farmacie a kosmetika vedou V hlavních kategoriích zabodovaly firmy z farmaceutického či kosmetického průmyslu. Tato oblast je zatím krizí zasažena jen velmi málo. „Značný potenciál má oblast zdravotnictví a průmyslu zaměřeného na životní prostředí, například oblast výroby elektromobilů. Naopak produkce spotřebních předmětů, které nejsou nezbytné, budou krizí postihnuty významně,“ míní Rudyšarová.
V oblasti zpracovatelského průmyslu se letos na prvním místě umístila společnost IVAX Pharmaceuticals, člen skupiny Teva Opava. Ocenění získala za více než miliardovou investici na výstavbu nového komplexu na výrobu pevných lékových forem. Téměř veškerá produkce závodu bude směřovat na trh v USA. „Vybudovat infrastrukturu je poměrně jednoduché, máte-li dostatek finančních zdrojů. Ale chcete-li si udržet schopnost zvyšovat náskok před konkurencí, musíte investovat tam, kde jsou kvalitně připravení lidé a kde je potenciál pro další rozvoj,“ vysvětluje generální ředitel firmy Jiří Urbanec, proč se skupina Teva rozhodla investovat právě v České republice.
Jako investice s největším inovačním potenciálem byla oceněna firma CPN, která patří do skupiny české skupiny Contipro Group. Jedním z jejích hlavních produktů je kyselina hyaluronová, používaná v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, který má stále velké odbyty po celém světě.
Nejvýznamnějším investorem roku v oblasti strategických služeb je společnost IBM. V Praze zřídila novou centrálu, ze které od loňska řídí podnikání v celé střední a východní Evropě. „Jde o velmi pozitivní signál všem potenciálním investorům, deklarující, že v Česku je stále dostatek kvalifikované pracovní síly s jazykovými schopnostmi,“ uzavírá Rudyšarová.

Tabulka:
Letošní vítězové soutěže Investor roku Nejvýznamnější investor roku Kategorie*název firmy
Zpracovatelský průmysl*IVAX Pharmaceuticals
Strategické služby*IBM Česká republika
Investice s největším inovačním potenciálem*CPN Subdodavatel roku Kategorie*název firmy
Kontrakt roku*IMOPRA
Technologický přínos roku*STROJCAR
Ocenění za největší přínos k rozvoji investic v ČR*
ČEZ
Zvláštní ocenění AFI za největší přínos k rozvoji podnikatelského prostředí v ČR*
Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice
Pramen: CzechInvest

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít