Famózní levačka, mastodont podřimuje

20. listopadu 2009, 17:30 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 17:30

EURO light

Fotbal miluje klišé. Klidně by se dalo napsat: Famózní levačka útočníka Henryho poslala Francouze na mistrovství světa.
Jelikož však jde o končetinu horní, dalo by se očekávat, že reakce budou méně frázovité. Jaký omyl! Citujme tři příznačná prohlášení z minulého týdne.
„Jsem přesvědčený, že kdyby to byl někdo z našich, zachovali bychom se stejně,“ řekl irský reprezentant St. Ledger, který se svými spoluhráči a fanoušky na Henryho podvod doplatil. A útočník Doyle: „Bylo to od Henryho instinktivní. Popravdě, neobviňuji ho.“ Sám Thierry Henry přiznal: „Upřímně řečeno, byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj.“
Kolikrát jsme to všechno už slyšeli? Například poté, co argentinský útočník Diego Armando Maradona „vstřelil“ rukou branku do anglické sítě na světovém šampionátu v roce 1986. Stará pitomá klišé: Je to věc rozhodčího. Je to instinktivní. Ve vypjatých situacích jde čest stranou. Vysokoškolsky vzdělaní fotbaloví experti neváhají tvrdit, že rozhodčí je podle pravidel kopané součástí hry a v jistém smyslu je v pořádku, pokoušejí-li se ho hráči oklamat. Fotbal je hra, dokonce i proti rozhodčímu. Blufovat povoleno. Ergo: přirozeným instinktem fotbalisty je mimo jiné klamat rozhodčího a vyhrát za každou cenu. Fotbal miluje klišé a je amorální. Globální kulturní fenomén, jímž se kopaná oprávněně stala, přirozeně obsahuje právě tu míru mravnosti, která je dobovým standardem. V posledních letech se však zdá, že zaspala světová federace FIFA. Zjevně sílící touha diváků po spravedlivější kopané se nevejde do zkostnatělých pravidel hry a fotbalový mastodont ne a ne pohnout zadnicí. Někdy to vypadá, že pánové vynaloží více energie na hledání důvodů, proč ve fotbale nemohou sudí rozhodovat s pomocí videozáznamů, jako je tomu v hokeji, než aby uvedli „svou“ hru v soulad s veřejným zájmem.
K tomu by je snad mohli přimět jen sponzoři, jejichž citlivost k požadavkům trhu je bezesporu na vyšším vývojovém stupni. Je s podivem, že právě teď netlučou pěstí do stolu. Ale to už je taky klišé. Možná by na FIFA mohli použít raději končetinu dolní.

(popisek)
Paříž, 18. listopadu 2009, 103. minuta barážového zápasu mezi Francií a Irskem o postup na MS v Jihoafrické republice. Francouzský útočník Thierry Henry zastavuje rukou míč, který míří do zámezí, vzápětí přihraje spoluhráči Gallasovi, a ten vsítí rozhodující branku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít