Famózní levačka, mastodont podřimuje

20. listopadu 2009, 17:30 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 17:30

EURO light

Fotbal miluje klišé. Klidně by se dalo napsat: Famózní levačka útočníka Henryho poslala Francouze na mistrovství světa.
Jelikož však jde o končetinu horní, dalo by se očekávat, že reakce budou méně frázovité. Jaký omyl! Citujme tři příznačná prohlášení z minulého týdne.
„Jsem přesvědčený, že kdyby to byl někdo z našich, zachovali bychom se stejně,“ řekl irský reprezentant St. Ledger, který se svými spoluhráči a fanoušky na Henryho podvod doplatil. A útočník Doyle: „Bylo to od Henryho instinktivní. Popravdě, neobviňuji ho.“ Sám Thierry Henry přiznal: „Upřímně řečeno, byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj.“
Kolikrát jsme to všechno už slyšeli? Například poté, co argentinský útočník Diego Armando Maradona „vstřelil“ rukou branku do anglické sítě na světovém šampionátu v roce 1986. Stará pitomá klišé: Je to věc rozhodčího. Je to instinktivní. Ve vypjatých situacích jde čest stranou. Vysokoškolsky vzdělaní fotbaloví experti neváhají tvrdit, že rozhodčí je podle pravidel kopané součástí hry a v jistém smyslu je v pořádku, pokoušejí-li se ho hráči oklamat. Fotbal je hra, dokonce i proti rozhodčímu. Blufovat povoleno. Ergo: přirozeným instinktem fotbalisty je mimo jiné klamat rozhodčího a vyhrát za každou cenu. Fotbal miluje klišé a je amorální. Globální kulturní fenomén, jímž se kopaná oprávněně stala, přirozeně obsahuje právě tu míru mravnosti, která je dobovým standardem. V posledních letech se však zdá, že zaspala světová federace FIFA. Zjevně sílící touha diváků po spravedlivější kopané se nevejde do zkostnatělých pravidel hry a fotbalový mastodont ne a ne pohnout zadnicí. Někdy to vypadá, že pánové vynaloží více energie na hledání důvodů, proč ve fotbale nemohou sudí rozhodovat s pomocí videozáznamů, jako je tomu v hokeji, než aby uvedli „svou“ hru v soulad s veřejným zájmem.
K tomu by je snad mohli přimět jen sponzoři, jejichž citlivost k požadavkům trhu je bezesporu na vyšším vývojovém stupni. Je s podivem, že právě teď netlučou pěstí do stolu. Ale to už je taky klišé. Možná by na FIFA mohli použít raději končetinu dolní.

(popisek)
Paříž, 18. listopadu 2009, 103. minuta barážového zápasu mezi Francií a Irskem o postup na MS v Jihoafrické republice. Francouzský útočník Thierry Henry zastavuje rukou míč, který míří do zámezí, vzápětí přihraje spoluhráči Gallasovi, a ten vsítí rozhodující branku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít