Falešný fetiš

18. srpna 2010, 17:09 - Vladimír Pikora
18. srpna 2010, 17:09

Hrubý domácí produkt

Podtitul: Nevěřte číslům, na která si nesáhnete

Český statistický úřad zveřejnil v pátek 13. srpna předběžný odhad hrubého domácího produktu za 2. čtvrtletí 2010. Ačkoli to bylo v den, jenž je obvykle považován za smolný, v případě HDP nešlo o katastrofální výsledky. Podle statistiky ekonomika výrazně akcelerovala, když proti předešlému čtvrtletí více než zdvojnásobila meziroční růst na 2,2 procenta. I mezičtvrtletně se zvýšila o slušných 0,8 procenta.
To by mohlo mnohé lidi nadchnout k euforii, osobně bych ale láhev šampaňského raději neotevíral. Zkušenost se statistikou říká, že snad není častěji revidovaného makroekonomického indikátoru než HDP. Například minule statistici revidovali mezikvartální růst hned o tři desetiny procentního bodu. Vlastně lze říci, že co zveřejnění dat, to změna minulosti. Někdy se nemění jen hodnoty, ale i trendy. Ekonom si pak připadá jako sklerotický archeolog, který neustále znovu objevuje minulost, a ta je pokaždé jiná.

Pomaleji už jen zoufalci O to horší je, že si politici z HDP vytvořili modlu, ke které vztahují vše. Někteří ekonomové proto považují tento údaj za fetiš moderní doby, kdy každého zajímá, kolik té či oné položky tvoří HDP, ačkoli o struktuře samé mnoho nevědí. Já se dívám na HDP velmi rezervovaně. Nikdo jej nikdy neviděl a nikdo si na něj nesáhl, a přitom o něm všichni mluví. To se pak odráží v četných revizích, dokonce i zpětně po mnoha letech, aniž by se nad tím někdo pozastavoval. Důvod je prostý – nikdo nepůjde a HDP nepřepočítá.
Vraťme se ale ke statistice za 2. čtvrtletí. Data nebyla žádným překvapením. Trh čekal meziroční růst o 2,2 procenta, což se naplnilo. O tom, že ekonomika zrychluje, nikdo nepochyboval. Zatím nebyla zveřejněna struktura růstu, ale je jasné, že vše je taženo oživující se průmyslovou výrobou a exportem. Jinak řečeno, ekonomika rostla hlavně díky zahraniční poptávce. Nicméně při pohledu na poslední data z maloobchodu se zdá, že přicházejí první známky oživení i u domácí poptávky.
Láhev šampaňského bych neotevíral ani ze strachu, že ČR v mezinárodním porovnání ztrácí své postavení. Pomaleji než my rostou už jen – s odpuštěním – zoufalci. I maďarská ekonomika zmítaná hlubokým dluhem a strachem z potenciálního „bankrotu“ roste meziročně o jedno procento. Naopak dobře našlápnuté ekonomiky, se kterými bychom se měli srovnávat, expandují podstatně rychleji, třeba Slovensko o 4,9 procenta.

Konec konvergence? Někdo by řekl, že Slovensko roste z nižšího základu, a má tedy na vyšší růst nárok. Jak ale potom vysvětlíme expanzi Německa? To rostlo mezičtvrtletně nejrychleji za posledních 23 let. Je snad Německo chudou ekonomikou?
Naopak. O to horší je, že nám už zase začíná ujíždět, což je alarmující. Pokud by tento trend pokračoval i v dalším období, znamenalo by to, že skončila konvergence a Německo nikdy nedoženeme. Byli bychom ve stejné kategorii jako třeba Portugalsko. V EU bychom zůstávali chudými příbuznými s nízkými platy. Navíc na konvergenci je založena řada předpokladů. Počítá s ní například Bezděkova komise při další vizi vývoje důchodového systému.
Češi zřejmě zabředli do žabomyších válek a v rámci boje levice s pravicí o korýtka se nezlepšuje podnikatelské prostředí. Tím nemyslím jen daně, ale i vnímání korupce a byrokracie. V posledních deseti letech vznikla řada vládních prohlášení a strategií, které by s tím měly teoreticky bojovat. V praxi se však zdá, že to bylo jen plýtvání papírem.

Lenivý růst V každém případě bude domácí ekonomice jednoznačně pozitivně pomáhat odražení od nízké srovnávací základny v průmyslu. Investice se bohužel zotaví nejspíš až koncem roku. Jednak bankovní sektor bude stále držet svou přísnou politiku, jednak bude vyčkávat i soukromý sektor. Největší brzdou ekonomiky budou domácnosti. Míra nezaměstnanosti zůstane vysoká. Zlepšení by měl přinést až rok 2012. Trh práce i investice totiž budou reagovat s určitým zpožděním. Navíc jakkoli je vládní snaha o šetření chvályhodná, bude pro domácí růst představovat negativní impulz. Ekonomika proto neporoste tak rychle, jak by mohla, ani v roce 2011, ani o rok později.
Ještě větší hrozbou než slabá domácí poptávka může být ochlazení v USA a Japonsku, které už pozorujeme. Je nejspíše jen otázkou času, než se projeví v eurozóně, a to už je jen krůček k nám. Kromě toho tou samou dobou budou urputně šetřit i všechny ekonomiky v okolí, což nás rovněž zrovna dvakrát nepostrčí kupředu. Připravme se proto raději v roce 2011 a 2012 jen na pomalý růst.

Graf:
Slováci a Němci na čele Srovnání meziročního vývoje HDP ve vybraných zemích (v procentech) země; 1. Q. 2009; 2. Q. 2009; 1. Q. 2010; 2. Q. 2010
ČR; -4,4; -3,2; 0,9; 2,2
Francie; -2,7; -0,5; 1,2; 1,7
Německo; -4,4; -2,0; 2,0; 3,7
Rakousko; -4,0; -2,1; 0,2; 2,0
Řecko; -2,5; -2,6; -2,3; -3,5
Slovensko; -5,2; -3,9; 4,5; 4,9
Velká Británie; -5,3; -2,9; -0,2; 1,6
Pramen: Eurostat

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít