„Falešný CzechTrade“ má přestat mást exportéry

28. února 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
28. února 2008, 00:00

Letitou kauzu soukromé firmy, která měla parazitovat na názvu vládní exportní agentury CzechTrade, v minulých dnech v podstatě rozhodly dvě události. Soud zakázal soukromé firmě CzechTrade Internet s. r. o. používat matoucí zkrácenou podobu názvu.

A vládní agentuře se naopak konečně povedlo zaregistrovat si jméno CzechTrade jako ochrannou známku.

Vládní agentura se snažila několik let soukromou společnost CzechTrade Internet, s.r.o. přimět k tomu, aby si změnila jméno i logo, které evokovalo znak státní organizace. „Tato firma parazitovala na dobré image, kterou vládní CzechTrade má,“ řekl ředitel státní agentury Ivan Jukl. Podle něj si mnoho exportérů zaplatilo u soukromé firmy služby v domnění, že jednají se státní institucí.

Vrchní soud v Praze dal vládní agentuře v této věci zapravdu. Koncem letošního ledna zakázal soukromé firmě, aby používala matoucí zkrácenou podobu svého názvu CzechTrade. Podle rozhodnutí soudu musí vystupovat vždy pod celým názvem, tedy CzechTrade Internet, s.r.o. Firma má také zaplatit státní agentuře symbolické odškodné ve výši 30 tisíc korun.

Jednatel firmy Jan Kučera říká, že s takovým rozhodnutím v zásadě nemá problém. „Pro nás není tak důležité, jestli máme v logu CzechTrade nebo třeba CzechTrade Internet. Ale vadilo by nám, pokud bychom nemohli dělat tu činnost, které se věnujeme. Ta je v mnohém odlišná od toho, co dělá státní agentura,“ řekl Kučera.

Shodou okolností ve stejnou dobu jako výrok soudu ovšem přišlo v kauze ještě jedno zásadní rozhodnutí. Úřad pro průmyslové vlastnictví po třech letech konečně schválil registraci ochranné známky CzechTrade. Vládní agentura zažádala o její zápis již v březnu 2005, úřad to ale z různých důvodů odmítal. Poslední odvolání proexportní agentury nicméně vedlo k úspěchu. Úřad pro průmyslové vlastnictví vystavil 14. února rozhodnutí, že slovní označení „CzechTrade“ do rejstříku ochranných známek zapíše. „Toto rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu dále odvolat,“ sdělil předseda úřadu Karel Čada.

Vládní agentura tak získává další silný argument, který chce využít pro zásadnější postup vůči falešnému CzechTrade. Tedy jít ještě za rámec jen kompromisního rozhodnutí, ke kterému dospěl soud. „Chceme tuto soukromou firmu přimět, aby si své jméno změnila úplně. Registrovaná ochranná známka by pro to měla být dostatečným argumentem. Nevylučuje proto další právní kroky,“ sdělil Profitu ředitel odboru propagace vládní CzechTrade Aleš Řiháček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít