Article, show

Faktoring firemní administrativu nezvýší

20. září 2010, 14:02 - Tomáš Johánek
20. září 2010, 14:02

Faktoringové financování je postaveno na postupování pohledávek třetí osobě. To může vyvolat dojem další zbytečné administrativní zátěže. Jak je to ale ve skutečnosti? Podívejme se, co se po podpisu smlouvy u čerstvého uživatele faktoringu děje.

Autor: Martin Siebert

Zahájení faktoringového financování určitě znamená zásah do zaběhnutých procesů a vyžaduje specifické změny. Hned druhým dechem je ale třeba dodat, že se většinou jedná o jednorázová opatření a poměrně nenáročné úpravy. Ostatně, i uzavření úvěrové smlouvy s bankou je spojeno s celou řadou administrativních kroků a - podobně jako faktoring - zasáhne také do účetních postupů. Renomované faktoringové společnosti mají navíc se zahájením spolupráce s klienty z různých oborů dlouholeté zkušenosti.

Miliony pohledávek pod dohledem

DOSTUPNĚJŠÍ FORMA FINANCOVÁNÍ
Faktoringové financování patří do skupiny finančních produktů postavených na využití aktiv klienta, přičemž konkrétním aktivem jsou v případě faktoringu pohledávky. Ty se faktoringové společnosti postupují a právě procesy spojené se změnou v osobě věřitele vyžadují určitou přípravu. Postoupení pohledávky upravuje občanský zákoník, který vyžaduje několik úkonů, zejména uzavření smlouvy o postoupení pohledávky (ta musí být dostatečně specifikovaná) v písemné formě a neprodlené sdělení informace dlužníkovi o tom, že pohledávka byla postoupena.

Není třeba se obávat, že se po každé fakturaci musí sejít zástupci klienta s představiteli faktoringové firmy a příslušnou smlouvu o postoupení podepsat. Naopak, informace o postupovaných pohledávkách jsou předány ve formátu, který současně zajistí vznik zákonem požadované smlouvy bez další administrativní zátěže. „Mohlo by se zdát, že při velkém počtu vystavovaných faktur může být i tento proces kapacitně náročný, ale není tomu tak,“ říká generální ředitel společnosti ČSOB Faktoring Tomáš Morávek. Větší faktoringové společnosti jsou díky využití výpočetní techniky podle jeho slov schopny ročně zpracovat postoupení více jak jednoho milionu pohledávek, odpovídající množství informací o platbách a veškerou agendu související s pohledávkami včetně jejich upomínání. Současné aplikace pro zpracování firemního účetnictví jsou pak natolik variabilní, že dokážou vygenerovat informace ve formátu požadovaném faktoringovou firmou a naopak, převezmou od ní a zpracují informace o došlých platbách. Jednoduchým způsobem se také zajistí zákonem požadované informování odběratele (dlužníka) o tom, že pohledávka byla postoupena.

Statistické informace jako bonus

Aplikace, které renomovaní poskytovatelé faktoringových služeb pro zpracování transakcí využívají, jsou zpravidla uživatelsky přátelské a jako vedlejší produkt umí generovat zajímavé statistické informace o návratnosti či platebním chování jednotlivých odběratelů, které lze využít nejen pro další směrování obchodní činnosti, ale i v oblasti řízení rizika. Z pohledu běžného provozu firmy vyžaduje zavedení faktoringu hlavně jednorázové zásahy a úpravy v oblasti IT, aniž by trvale zvýšilo nároky na kapacitu. „Ty by se měly naopak snížit, neboť celou řadu činností v oblasti správy pohledávek převezme faktoringová společnost,“ pokračuje Tomáš Morávek. Ta při běžném průběhu spolupráce zcela respektuje přání klienta týkající se například způsobu upomínání jednotlivých odběratelů, aby nebyly narušeny jeho obchodní vztahy, často pracně a dlouhé roky budované.

Čerpání v libovolné výši

FAKTORINGU SE LETOS DAŘÍ
Český faktoringový trh zažívá na pozadí ekonomické recese poměrně dobré období. Svědčí o tom statistiky České leasingové a finanční asociace, podle které druhé čtvrtletí letošního roku jen potvrdilo růstový trend zahájený ve čtvrtletí prvním. Na členy Asociace faktoringových společností ČR (AFS ČR) byly do konce června postoupeny pohledávky celkem za 50,26 miliardy korun, což je meziroční nárůst ve výši 14,2 procenta. Vedoucím produktem na českém faktoringovém trhu byl nadále regresní faktoring (75,7 procenta), podíl bezregresního faktoringu dosáhl 24,3 procenta. Podíl tuzemského faktoringu dosáhl letos do konce června hodnoty 77,2 procenta, podíl exportního faktoringu 20,8 procenta, podíl importního faktoringu dvě procenta. Meziročně došlo v současných ekonomických podmínkách ke snížení podílu tuzemského faktoringu o 3,4 procenta. Podle člena představenstva ČLFA Lubomíra Civína má faktoring dosud nevyužitý potenciál zejména v oblasti exportního faktoringu.

Další důležitou oblastí je možnost flexibilního čerpání finančních zdrojů od faktoringové společnosti. Faktoring bývá označován jako kontokorentní způsob financování v tom smyslu, že postoupenými pohledávkami si klient buduje nárok na čerpání až do smluvně sjednané procentní výše (ta se dnes obvykle pohybuje mezi 70 až 90 procenty z hodnoty pohledávek včetně DPH), ale toto čerpání není obligatorní a v rámci takto stanoveného limitu mohou být dostupné prostředky čerpány v libovolné výši kdykoliv nebo je naopak po určitou
dobu nemusí klient čerpat vůbec. Přestože se o faktoringu zpravidla hovoří jako o dražším způsobu financování (míněno většinou v porovnání s bankovním úvěrem), v této oblasti významně boduje, neboť faktoringové společnosti pracují se svými zdroji tak, aby nemusely klientům z nečerpaného nároku účtovat žádné poplatky (takzvanou závazkovou provizi či rezervační poplatek), což banky naopak zpravidla dělají.

Konečně je třeba zmínit i oblast, jejímž úkolem je zachytit transakce popsané výše – účetnictví. „Vzhledem k tomu, že v České republice používají faktoringové společnosti dva odlišné způsoby účtování o postupování pohledávek, omezme se na konstatování, že pro oba způsoby existují zavedené účetní postupy, účetnictví faktoringových společností a řady jejich klientů procházejí pravidelně auditem, a proto ani v tomto směru není třeba mít ze zavedení faktoringu obavy,“ dodává generální ředitel společnosti ČSOB Faktoring.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít