Faktor Chovanec

14. ledna 2014, 12:00 - Petr Weikert
14. ledna 2014, 12:00

V jedné věci má prezident Miloš Zeman pravdu. Při svých výtkách vůči rodící se vládě zmínil hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, který by podle jeho slov neměl být novým ministrem vnitra. A Chovanec by jím opravdu být neměl. Jenže z jiného důvodu, než prezident Zeman říká.

Při své inventuře seznamu ministrů, který představil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, sice prezident říkal, že nebude nikoho jmenovat, že mu jde o principy, následné výtky byly ale tak adresné, že prezident klidně jmenovat mohl.

Nechme stranou jeho osobní antipatie k Lubomíru Zaorálkovi a dalším členům ČSSD, které prezident sepsul. Zajímavý je pohled na Milana Chovance. Chovanec je budoucí hvězdou ČSSD a prezident Zeman to dobře ví. Považoval ho za spojence „svého“ kruhu lidí kolem Michala Haška, Chovancovo prozrazení lánské schůzky ho ale přesunulo do tábora lidí Bohuslava Sobotka, který se mu odměnil ministerstvem vnitra.

Prezident Miloš Zeman Chovancovi vytkl, že má podivně rychle získaný titul z plzeňských práv a tudíž by neměl být ministrem vnitra. Milan Chovanec mu odpověděl, že i současné vedení školy mu potvrdilo, že studoval a dostudoval podle předpisů a že jeho titul platí. Navíc ho přestal používat. Proti tomu není co říci. Navíc, i kdyby neměl žádný titul, prezident ho nemůže po kandidátovi na ministra vyžadovat.

Je tu ale jiná věc. Prezidentu Zemanovi by mělo daleko víc vadit fakt, že se Chovanec do rychlostudia vůbec zapojil. Nejdůležitější aktéři kauzy (a Chovancovi zkoušející) Milan Kindl a Ivan Tomažič přece rozjeli svůj podnik s rozdáváním titulů zejména proto, aby si zavázali vlivné politiky, policisty, podnikatele či jejich děti.

Rozvíjeli chobotnici klientelismu, která měla sloužit k prosazování zájmů všech, kdo se na ní vezli. A budoucí ministr vnitra do té hry zcela dobrovolně nastoupil, což vypovídá mnohé o jeho náchylnosti ke korupci. Proto by ho neměl Bohuslav Sobotka nominovat. To, že vnitro přežilo úřadování Radka Johna, přeci neznamená, že vydrží úplně všechno.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Sobotka opatrný

Sejdeme se na obraně

Jednorožec a Petr Fiala


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít