Faktor Chovanec

14. ledna 2014, 12:00 - Petr Weikert
14. ledna 2014, 12:00

V jedné věci má prezident Miloš Zeman pravdu. Při svých výtkách vůči rodící se vládě zmínil hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, který by podle jeho slov neměl být novým ministrem vnitra. A Chovanec by jím opravdu být neměl. Jenže z jiného důvodu, než prezident Zeman říká.

Při své inventuře seznamu ministrů, který představil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, sice prezident říkal, že nebude nikoho jmenovat, že mu jde o principy, následné výtky byly ale tak adresné, že prezident klidně jmenovat mohl.

Nechme stranou jeho osobní antipatie k Lubomíru Zaorálkovi a dalším členům ČSSD, které prezident sepsul. Zajímavý je pohled na Milana Chovance. Chovanec je budoucí hvězdou ČSSD a prezident Zeman to dobře ví. Považoval ho za spojence „svého“ kruhu lidí kolem Michala Haška, Chovancovo prozrazení lánské schůzky ho ale přesunulo do tábora lidí Bohuslava Sobotka, který se mu odměnil ministerstvem vnitra.

Prezident Miloš Zeman Chovancovi vytkl, že má podivně rychle získaný titul z plzeňských práv a tudíž by neměl být ministrem vnitra. Milan Chovanec mu odpověděl, že i současné vedení školy mu potvrdilo, že studoval a dostudoval podle předpisů a že jeho titul platí. Navíc ho přestal používat. Proti tomu není co říci. Navíc, i kdyby neměl žádný titul, prezident ho nemůže po kandidátovi na ministra vyžadovat.

Je tu ale jiná věc. Prezidentu Zemanovi by mělo daleko víc vadit fakt, že se Chovanec do rychlostudia vůbec zapojil. Nejdůležitější aktéři kauzy (a Chovancovi zkoušející) Milan Kindl a Ivan Tomažič přece rozjeli svůj podnik s rozdáváním titulů zejména proto, aby si zavázali vlivné politiky, policisty, podnikatele či jejich děti.

Rozvíjeli chobotnici klientelismu, která měla sloužit k prosazování zájmů všech, kdo se na ní vezli. A budoucí ministr vnitra do té hry zcela dobrovolně nastoupil, což vypovídá mnohé o jeho náchylnosti ke korupci. Proto by ho neměl Bohuslav Sobotka nominovat. To, že vnitro přežilo úřadování Radka Johna, přeci neznamená, že vydrží úplně všechno.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Sobotka opatrný

Sejdeme se na obraně

Jednorožec a Petr Fiala


Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít