Fabulous Times

02. března 2009, 14:45 - Pavel Matocha
02. března 2009, 14:45

Česká spořitelna a Komerční banka financují své krachující matky

Pokroucenými daty a jejich negativními interpretacemi se koncem února obul prestižní ekonomický tisk v rámci kritiky regionu střední a východní Evropy i do České republiky. Wall Street Jounal napsal, že regionu střední a východní Evropy může hrozit ekonomický kolaps a že i „v dříve silných ekonomikách jako Polsko a Česká republika kolabují měny“. Financial Times k tomu přidal, že region je extrémně zadlužený u zahraničních bank, jen do České republiky podle růžového listu zahraniční banky půjčily k 30. září 2008 192 miliard dolarů (tedy asi čtyři biliony korun). A nakonec se přidal The Economist, který v komentáři Argentina na Dunaji uvedl, že padající měna způsobuje v zemích, jako je Polsko a Česká republika, agónii domácností, jež si braly hypotéky ve švýcarských francích a v eurech a nyní nemají na splácení.

ÚDAJE VYCUCANÉ Z PRSTU Realita ekonomických čísel v České republice, ačkoli krize udeřila, je ale diametrálně odlišná. Pokles koruny vůči euru zhruba o šest procent od počátku roku lze sotva popisovat jako „kolabující měnu“. Zadluženost Česka vůči zahraničním bankám potom není 192 miliard dolarů, ale pouze 38 miliard, tedy jedna pětina částky uváděné v listu Financial Times. A nakonec výpůjčky českých domácností ve všech zahraničních měnách tvoří pouze jedno promile z celkových výpůjček (99,9 procenta úvěrů domácností je v českých korunách).
Šlo o náhodný omyl a špatnou práci tří regionálních reportérů všech tří nejdůležitějších ekonomických médií světa? Navíc náhodně časově spojené do několika dnů? Anebo někdo tyto novináře šikovně inspiroval?

DEMENTI ODMÍTNUTO Česká národní banka vydala 24. února podrobnou tiskovou zprávu, v níž uvádí na pravou míru zavádějící informace zveřejněné v denících Financial Times a The Economist, a požádala tyto tituly o zveřejnění tiskové opravy. Jak ale řekl viceguvernér Miroslav Singer v Českém rozhlasu, The Economist opravu zveřejnit odmítl a Financial Times nabídly, že si ČNB může v těchto novinách koupit inzertní prostor a tam si zveřejnit, co chce. V dalších dnech alespoň zveřejnily v dopisech čtenářů příspěvek viceguvernéra Mojmíra Hampla, který vysvětloval, že na střední a východní Evropu se nelze dívat jako na ekonomicky homogenní celek.
Pochybné články v prestižních listech těsně předcházely jednání zemí G20 v Berlíně, kde se evropští lídři shodli, že by Mezinárodní měnový fond měl připravit 500 miliard dolarů na boj s globální krizí a že je třeba posílit pomoc regionu východní Evropy. Čtyři dny poté Světová banka, Evropská investiční banka a Evropská banka pro obnovu a rozvoj rozhodly, že společně podpoří bankovní sektor ve východní Evropě částkou 24,5 miliardy eur.
České bankovní soustavě by přitom dostatečně pomohlo, kdyby zahraniční vlastníci zdejších finančních ústavů přestaly škrtit jejich rozpočty a stahovat peníze z České republiky do svých domovin. Pokud by Erste Bank, Société Générale a KBC neměly napůjčováno od svých českých dcer a pokud by se rozhodly nestáhnout zisky České spořitelny, Komerční banky a ČSOB z loňského roku na dividendách, ale nechaly by je zde pro rozvoj jejich byznysu, žádnou krizi by české banky nezaznamenaly. Jenže na druhou stranu, zisky z KB a z ČS, stejně jako jejich půjčky evidentně drží jejich mateřské ústavy nad vodou…

OPAK JE PRAVDOU Komerční banka a Česká spořitelna z primárních vkladů obyvatel v České republice úvěrují francouzskou Société Générale a rakouskou Erste, a nikoliv naopak. Reportér Financial Times Stefan Wagstyl by tedy naopak měl popsat, jak je Česko věřitelem západních bank. Česká národní banka by ho mohla navíc vybavit daty, kolik za jednotlivé české banky jejich noví většinoví vlastníci zaplatili a o kolik miliard více jim již vydělaly.
Je zřejmé, že ekonomická situace na Ukrajině nebo v Maďarsku je katastrofální a že zejména Erste Bank děsí její angažovanost v těchto zemích. Jenže relativní geografická blízkost ani začlenění do stejné skupiny států v rámci dělení OSN vůbec neznamená, že v České republice by měla být situace obdobná. Od listů jako Financial Times, The Economist a Wall Street Journal by čtenář čekal, že tuto nuanci umí odlišit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít