Fabia prošla řeckým testem

29. března 2010, 14:01 - Erich Handl
29. března 2010, 14:01

K prodejcům Škody přicházejí první faceliftované fabie a roomstery. Profit vyzkoušel inovované verze nejmenších škodovek při předváděcích jízdách v řeckých Aténách.

Autor: Škoda Auto

Škodovka poprvé ukázala podobu letošních verzí fabie a roomsteru týden před ženevským autosalonem. Na konci března pak pozvala zhruba padesátku českých novinářů k prvním testovacím jízdám v Řecku. Na třech zkušebních okruzích kolem Atén mohli žurnalisté jako první vyzkoušet, jak se auta chovají v reálném provozu.

OSM MOTORŮ V NABÍDCE
V České republice bude pro nové modely Roomster a Fabia celkově k dispozici pět zážehových a tři vznětové motory. Výkonové spektrum u benzinových agregátů sahá od 44 kW do 77 kW u modelu Fabia, resp. od 51 kW do 77 kW u modelu Roomster. Naftové motory zahrnují výkonnostní spektrum od 55 kW do 77 kW při zdvihovém objemu 1,2 a 1,6 litru. Všechny vznětové motory jsou vybaveny filtrem pevných částic. Mezi nejdůležitější změny u dieselů patří přechod na vysokotlaké vstřikování pomocí systému Common Rail.

Čím jsou testovaná auta jiná než předchůdci? Hlavní námi zaregistrovanou změnou je upravený design. Nový vzhled modelů Fabia a Roomster podtrhuje nová mřížka chladiče a trojrozměrně tvarované světlomety, které se podstatně rozšířily. Hlavně fabii, které byla v minulosti vytýkána relativně velká výška v poměru k šířce, to výrazně pomohlo k robustnějšímu výrazu. Zachován přitom zůstal tvar prosklených ploch kolem kabiny vozu připomínající hledí přilby, který je důležitým identifikačním prvkem modelů. Druhou změnou v pořadí je nový motor 1,2 TSI. Přeplňovaný benzinový čtyřválec je k dispozici ve dvou výkonových verzích – 63 kW a 77 kW pro obě modelové řady. V Aténách jsme jej vyzkoušeli ve spojení s manuální převodovkou, ale může mít také optimalizovanou dvojspojkovou převodovku DSG. Při testech v městském provozu nás agregát zaujal točivým momentem a silným zátahem v širokém spektru otáček. Ve fabii má i komfortní tichý zvuk, avšak v roomsteru byl dost hlučný.

A jaké jsou ceny? Upravená verze modelu Fabia je k mání za ceny od 199 900 korun, cena modernizovaného roomsteru bude začínat na 269 900 korunách. První vozy by se měly na silnicích objevit na přelomu března a dubna. Za cenu 199 900 korun pořídí zákazníci model Fabia s tříválcovým benzinovým motorem HTP o objemu 1,2 litru a výkonem 44 kilowattů, varianta combi bude o 15 tisíc korun dražší.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít