Expresní mobilní internet

16. srpna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
16. srpna 2004, 00:00

NOVINKA EURO TELU: CDMA V mobilní síti běhají data rychleji než po pevných linkách. Vstupní investice jsou vysoké, provozní náklady nižší. Nestává se často, aby Česko drželo světový primát. V oblasti mobilní komunikace ale jeden drží a nikdo mu ho už nevezme. Běží tu první mobilní síť na světě CDMA v pásmu 450 MHz.

NOVINKA EUROTELU: CDMA V mobilní síti běhají data rychleji než po pevných linkách. Vstupní investice jsou vysoké, provozní náklady nižší.

Nestává se často, aby Česko drželo světový primát. V oblasti mobilní komunikace ale jeden drží a nikdo mu ho už nevezme. Běží tu první mobilní síť na světě CDMA v pásmu 450 MHz. Podobné sítě fungují například v Číně, Spojených státech nebo v sousedním Maďarsku, ovšem na jiné frekvenci. CDMA v Česku spustil Eurotel, a to na stejné frekvenci, kde běžela první tuzemská mobilní síť NMT, dnes známá pod značkou Tip! s předčíslím 601. Název nové služby je Eurotel Data Expres. Novinka Eurotelu je vyhrazena pouze pro datový provoz, pro hovory zůstane síť GSM. I tady však budou probíhat datové přenosy jako doposud.

INVESTICE ZA TISÍCE Rychlý internet není zadarmo. Vysoké jsou zejména vstupní investice. Instalační balíček se dá pořídit ve dvou variantách - s dotovaným modemem a úpisem na jeden rok nebo nedotovaným a bez úpisu. Součástí balení je modem, bez kterého služba nefunguje. V modemu jsou totiž nahrané identifikační znaky každého uživatele. V síti Data Expres nejsou žádné SIM karty známé z GSM sítí. Modem je k dispozici zatím v jediném modelu. Připojuje se přes USB port a nedotovaný přijde na 8995 korun včetně DPH. Dotovaný, při současném uzavření smlouvy na 12 měsíců a upsání se k měsíčnímu odběru služby v hodnotě 555 korun, přijde na 1495 korun včetně DPH. Aktivační poplatek Eurotel stanovil na 580 korun s DPH, pokud si zakoupíte nedotovaný modem. Kdo využije nabídky na levnější modem, musí si připravit pro aktivaci obnos vyšší - 1780 korun. Celkem si musíte připravit 9575 korun pro tarif bez úpisu nebo 9935 korun pro variantu s úpisem. Levněji tedy vyjde aktivace bezúpisová. Kromě toho nabízí šanci tarif kdykoliv bez dalších nákladů ukončit. A to třeba proto, že se firma dostane do finančních potíží, na trhu se objeví lepší služba nebo nižší tarif a samozřejmě pokud vám přestanou vyhovovat její technické parametry. Měsíční tarif je v podstatě jediný. Stojí 1070 korun s daní a v jeho rámci je neomezené internetové spojení, během kterého můžete stáhnout tolik dat, kolik jen stihnete. Pokud budete neaktivně připojeni déle než dva dny, síť vás automaticky odpojí. Znovupřipojení je záležitost několika vteřin a je zdarma. RYCHLOST NENÍ ZARUČENA Podobně jako u ADSL není ani u Eurotel Data Expres garantována rychlost. Trochu s nadsázkou se dá říci, že kupujete zajíce v pytli. Maximální rychlost mobilního připojení může být 800 kbps. Eurotel počítá s tím, že průměrná rychlost stahovaní dat by neměla klesnout pod 256 kbps. Opačným směrem - od klienta na internet - by se měla rychlost pohybovat do 156 kbps. Problémem CDMA a mobilních sítí obecně je právě negarantovaná rychlost, která klesá se stoupajícím počtem uživatelů. Budete-li mít štěstí a ve vašem okolí nikdo nebude tuto službu využívat, můžete bez problémů dosahovat maximální rychlosti. Jestli si však stejnou technologii obstarají všichni sousedé, klesne rychlost na minimum. Původní mobilní síť Tip! s předčíslím 601 měla takřka 100% pokrytí. U Data Expres to není tak skvělé. Pod signálem rychlého internetu je zatím zhruba 70 procent populace ČR. „Pokrytí budeme rozšiřovat podle poptávky,“ oznámil ředitel marketingu Eurotelu pro firemní zákazníky Michal Knor. Nejhůře jsou pokryty jižní Čechy a jižní Morava. Signál totiž ruší mobily v sousedních zemích, a tak je výstavba sítě poněkud komplikovanější. V současnosti je připojení na internet přes CDMA dostupné v Praze, Plzni, Brně a okolí, ale také v řadě menších měst na Vysočině a v jižních či západních Čechách. Pokryty jsou téměř celé severní a východní Čechy, Ostravsko a střední Morava. JE TO MOBILNÍ**

Některé neoficiální informace naznačovaly, že připojení nebude mobilní a bude fungovat pouze v omezeném prostoru. Není to pravda, a proto se s Data Expres dá cestovat a být stále on-line. Praktické zkušenosti s rychlým internetem přes mobil přinese týdeník Profit v některém z dalších vydání.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít