Exportní cena odhalí nejúspěšnějšího českého exportéra

27. srpna 2009, 08:32 - jlo
27. srpna 2009, 08:32

Odstartoval 12. ročník soutěže českých exportérů - Exportní cena DHL HSBC. V rámci kategorie Exportér teritoria byla pro tento rok vybrána Čína, v kategorii Exportér regionu Moravskoslezský kraj. Po loňské premiéře bude již podruhé uděleno Zvláštní ocenění vládní agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu.

Slavnostní vyhlášení vítězů loňského 11. ročníku Exportní ceny DHL proběhlo v prostorách Švandova divadla v Praze na Smíchově. Tento večer byl tématicky věnován zemím jihovýchodní Evropy.

Autor: www.exportnicena.cz

Exportní cena DHL HSBC (doposud pod názvem Exportní cena DHL) je prestižní ocenění udělované malým a středně velkým exportním firmám v České republice s cílem poukázat na jejich význam pro českou ekonomiku. Jedná se o nejdéle každoročně udělované ocenění českým exportérům na území České republiky. S nápadem pomoci českému exportu přišla společnost DHL v roce 1997. Český zahraniční obchod čelil v té době vážným problémům, které přerostly v měnovou a makroekonomickou krizi.

Luděk Drnec, obchodní ředitel DHL Express (CZ), k tomu dodává: „Chtěli jsme ukázat, že malé a střední firmy mohou české ekonomice pomoci z krize, což se nakonec potvrdilo. Ohlédnu-li se zpět, troufám si tvrdit, že za těch dvanáct let se Exportní cena DHL stala již tradiční součástí českého exportu. A v současné situaci, kdy čeští exportéři čelí všem výzvám globální ekonomické krize, je téma Exportní ceny DHL HSBC stejně aktuální, jako bylo při jejím vzniku.“

Koncept čtyř hlavních soutěžních kategorií pokračuje i v roce 2009. Firmy se utkají v kategoriích: Středně velká společnost - Malá společnost - Exportér teritoria - Exportér regionu. Samostatnou kategorií je ocenění Nejúspěšnějšího klienta agentury CzechTrade a Zvláštní ocenění agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu.

Hodnotícím kritériem exportérů je index, který se vypočítá jako násobek meziročního růstu exportu a podílu exportu na obratu. Na základě získaných výsledků je určeno pořadí a společnosti jsou rozděleny do kategorií.

Soutěžní kategorie v roce 2009:

1. Malá společnost - kategorie je určena malým firmám s maximálním počtem 50 zaměstnanců a obratem do 300 milionů Kč. Zahraniční vlastník společnosti může ve firmě držet maximálně 49 %. Vznik společnosti musí být datován před 1. lednem roku 2007.

2. Středně velká společnost - kategorie je určena středně velkým firmám s maximálním počtem 250 zaměstnanců a obratem do 1,5 miliardy Kč. Zahraniční vlastník společnosti může ve firmě držet maximálně 49 %. Vznik společnosti musí být datován před 1. lednem roku 2007. 3. Exportér regionu - speciální kategorie - v letošním roce byl vybrán Moravskoslezský kraj. 4. Exportér teritoria** - speciální kategorie- pro letošní rok byla vybrána Čína.

Nejúspěšnější klient CzechTrade - kategorie hodnotí firmy na základě nově uzavřených exportních kontraktů realizovaných s podporou služeb agentury CzechTrade.

Zvláštní ocenění agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu - toto ocenění si klade za cíl zvýšit povědomí českých firem o využití průmyslového designu a pomoci jim tak obstát v silné zahraniční konkurenci.

„Při zpracování žebříčku využijeme naše zázemí největšího poskytovatele informací pro hodnocení bonity obchodních partnerů na českém trhu. V obchodě, a zvláště mezinárodním, je klíčová důvěra a my věříme, že Exportní cena DHL HSBC zviditelní právě důvěryhodné a perspektivní exportéry,“ sdělil Radek Laštovička, ředitel Coface Czech, zástupce odborného garanta v rámci soutěže.

Více informací o soutěži naleznete na www.exportnicena.cz . Slavnostní vyhlášení vítězů Exportní ceny DHL HSBC proběhne letos v listopadu v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba v Praze.

Při této příležitosti budou oznámeny i výsledky 18. vlny Exportního výzkumu DHL CzechTrade, který dlouhodobě mapuje názory nejvýznamnějších českých vývozců k aktuálním událostem v České republice i v zahraničí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít