Exportní banka se chce stěhovat

25. listopadu 2011, 14:57 - Petra Pelantová
25. listopadu 2011, 14:57

Podpora vývozu

Najít v současnosti na tuzemském trhu práce kvalitní zaměstnance? Nic jednoduchého. Pro Českou exportní banku (ČEB) to ovšem problém nebyl. Od ledna přijala ČEB desítky zaměstnanců, a do svého sídla v pražské Vodičkově ulici se tudíž nevejde. Generální ředitel ČEB Tomáš Uvíra prosazuje velkou expanzi a s tím souvisí i personální boom. Situace je urgentní. Uvíra sice tvrdí, že stěhovaní musí spolu s novou strategií banky nejprve schválit prosincová dozorčí rada. Podle informací týdeníku Euro se ale ČEB na stěhování intenzivně připravuje. Už totiž stihla omrknout kancelářské prostory na pražském Pankráci.
Lukrativní nemovitost v centru Prahy, kde má ČEB nyní sídlo, patří Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Ta má v domě stejně jako ČEB hlavní kanceláře. „Umím si představit, že bychom se stěhovali se společností EGAP i bez ní. Není důležité, abychom byli v jednom domě. Nejvíc by se mi líbilo, pokud bychom seděli s agenturou CzechTrade. Služby pro exportéry by byly v jednom domě,“ řekl Uvíra týdeníku Euro.
V současné době má ČEB už 172 zaměstnanců, což je téměř o čtvrtinu víc než ke konci roku 2010. Od začátku letošního roku přitom odešlo osm lidí, takže skutečný nárůst je ještě vyšší. Kolik dalších pracovníků hodlá ČEB ještě nabrat, Uvíra neupřesnil. Bude záležet na rozhodnutí dozorčí rady ohledně strategie banky, tvrdí.
Konkrétněji se k možnému stěhování vyjadřuje šéf EGAP Karel Pleva. „Z hlediska České exportní banky to poměrně hoří, protože přijali tento rok řadu lidí a do prostor, které mají, se už nevejdou. A my už jim neumíme nic uvolnit,“ uvedl Pleva.
Jelikož EGAP velkou expanzi neplánuje, současné prostory ji zcela vyhovují, stěhování ale nevylučuje. Pokud by ovšem budovu opustila také EGAP, musela by vyřešit co s domem. „V úvahu by připadal buď prodej, anebo pronájem, ale to bychom se dostali do úplně nového byznysu, a to nechceme. Kdybychom v domě zůstali a ČEB se odstěhovala, asi bychom trochu expandovali, ale určitě bychom to neobsadili celé. Možná bychom to pronajali nějaké finanční nebo státní instituci, ale zatím je to ve fázi úvah,“ řekl Pleva.
Šéf EGAP potvrdil, že ČEB má zájem o kancelářské prostory v jedné z budov na pražském Pankráci, zástupci exportní banky tam byli už na prohlídce. „Byl jsem se tam s nimi také na jednu budovu podívat,“ prozradil Pleva.
Z pohledu exportérů by nejlepší variantou bylo sestěhování ČEB a agentury CzechTrade, které zmiňuje Uvíra. Klienty obou institucí jsou totiž čeští exportéři, zatímco klienty EGAP, která poskytuje pojištění exportních úvěrů do rizikových zemí, tvoří výhradně banky. Šéf CzechTrade Ivan Jukl uvedl, že o případnému sestěhování státní agentury CzechTrade s exportní bankou musí rozhodnout ministerstvo průmyslu. Proti by ale nebyl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít