Exportní banka se chce stěhovat

25. listopadu 2011, 14:57 - Petra Pelantová
25. listopadu 2011, 14:57

Podpora vývozu

Najít v současnosti na tuzemském trhu práce kvalitní zaměstnance? Nic jednoduchého. Pro Českou exportní banku (ČEB) to ovšem problém nebyl. Od ledna přijala ČEB desítky zaměstnanců, a do svého sídla v pražské Vodičkově ulici se tudíž nevejde. Generální ředitel ČEB Tomáš Uvíra prosazuje velkou expanzi a s tím souvisí i personální boom. Situace je urgentní. Uvíra sice tvrdí, že stěhovaní musí spolu s novou strategií banky nejprve schválit prosincová dozorčí rada. Podle informací týdeníku Euro se ale ČEB na stěhování intenzivně připravuje. Už totiž stihla omrknout kancelářské prostory na pražském Pankráci.
Lukrativní nemovitost v centru Prahy, kde má ČEB nyní sídlo, patří Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Ta má v domě stejně jako ČEB hlavní kanceláře. „Umím si představit, že bychom se stěhovali se společností EGAP i bez ní. Není důležité, abychom byli v jednom domě. Nejvíc by se mi líbilo, pokud bychom seděli s agenturou CzechTrade. Služby pro exportéry by byly v jednom domě,“ řekl Uvíra týdeníku Euro.
V současné době má ČEB už 172 zaměstnanců, což je téměř o čtvrtinu víc než ke konci roku 2010. Od začátku letošního roku přitom odešlo osm lidí, takže skutečný nárůst je ještě vyšší. Kolik dalších pracovníků hodlá ČEB ještě nabrat, Uvíra neupřesnil. Bude záležet na rozhodnutí dozorčí rady ohledně strategie banky, tvrdí.
Konkrétněji se k možnému stěhování vyjadřuje šéf EGAP Karel Pleva. „Z hlediska České exportní banky to poměrně hoří, protože přijali tento rok řadu lidí a do prostor, které mají, se už nevejdou. A my už jim neumíme nic uvolnit,“ uvedl Pleva.
Jelikož EGAP velkou expanzi neplánuje, současné prostory ji zcela vyhovují, stěhování ale nevylučuje. Pokud by ovšem budovu opustila také EGAP, musela by vyřešit co s domem. „V úvahu by připadal buď prodej, anebo pronájem, ale to bychom se dostali do úplně nového byznysu, a to nechceme. Kdybychom v domě zůstali a ČEB se odstěhovala, asi bychom trochu expandovali, ale určitě bychom to neobsadili celé. Možná bychom to pronajali nějaké finanční nebo státní instituci, ale zatím je to ve fázi úvah,“ řekl Pleva.
Šéf EGAP potvrdil, že ČEB má zájem o kancelářské prostory v jedné z budov na pražském Pankráci, zástupci exportní banky tam byli už na prohlídce. „Byl jsem se tam s nimi také na jednu budovu podívat,“ prozradil Pleva.
Z pohledu exportérů by nejlepší variantou bylo sestěhování ČEB a agentury CzechTrade, které zmiňuje Uvíra. Klienty obou institucí jsou totiž čeští exportéři, zatímco klienty EGAP, která poskytuje pojištění exportních úvěrů do rizikových zemí, tvoří výhradně banky. Šéf CzechTrade Ivan Jukl uvedl, že o případnému sestěhování státní agentury CzechTrade s exportní bankou musí rozhodnout ministerstvo průmyslu. Proti by ale nebyl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít