Exportéři se obrátili se na vládu a ČNB

22. října 2004, 00:00 - čtk, vlk
22. října 2004, 00:00

Čeští exportéři se bojí slabéhodolaru. Koruna ve středu prorazila hranici 25 Kč/USD a ve čvrtek sedostala až na 24,90 koruny za dolar. Českým vývozcům dodolarových oblastí se tak snižují zisky a obávají se ekonomickýchproblémů. Na dnešním Exportním fóru proto vyzvali vládu a Českounárodní banku, aby jejich situaci řešily.

Podle viceguvernéra Oldřicha Dědka se centrální banka snažíněkteré nástroje používat, nemá však šanci zvrátit světovétrendy. Slabý dolar sice podle něj ubližuje vývozcům dodolarových oblastí, zároveň však tlumí dopady vysokých cen ropy.Dále připomněl, že i přes výrazné změny kurzů světových měn seČesku daří udržet stabilní kurz koruny vůči euru.

Vláda by podle tajemníka Asociace exportérů Petra Lišky mělazabránit zvyšování minimální mzdy a neúměrnému růstu platů veveřejném sektoru. Obojí vede k požadavkům dalších pracovníků nazvyšování platů, což si exportní firmy prý nyní nemohou dovolit.

Ministerstvo financí by také nemělo vydávat žádné obligace veuru, protože prý způsobují zpevňování koruny. MF letos vydalotakzvané zajištěné eurobondy, které však na kurz koruny nemělyvýrazný vliv.

Vládní agentura CzechTrade doporučuje vývozcům, aby sezejména u dlouhodobých kontraktů zajistili proti změně kurzu.Posilování koruny je dlouhodobým trendem, proti kterému musejíčeské firmy bojovat spíše rostoucí kvalitou a servisem,originalitou řešení a špičkovými službami, uvedla generálníředitelka agentury Jitka Hanzlíčková. O zvyšující sekonkurenceschopnosti českého zboží podle ní svědčí rostoucíexport do zemí EU, který slaví úspěchy i přes posilování korunyvůči euru.

I přes problémy vývozců slabý dolar české ekonomice obecněspíše pomáhá, tvrdí ekonomové. Zlevňuje dovážené suroviny, což semůže příznivě promítnout do cen pohonných hmot u čerpacíchstanic. Nižší ceny by podle ekonomů mohlo mít i spotřební zbožídovážené za dolary, tedy zejména počítače či elektronika, zlevnitby mohly zámořské dovolené.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít