Exportéři se obrátili se na vládu a ČNB

22. října 2004, 00:00 - čtk, vlk
22. října 2004, 00:00

Čeští exportéři se bojí slabéhodolaru. Koruna ve středu prorazila hranici 25 Kč/USD a ve čvrtek sedostala až na 24,90 koruny za dolar. Českým vývozcům dodolarových oblastí se tak snižují zisky a obávají se ekonomickýchproblémů. Na dnešním Exportním fóru proto vyzvali vládu a Českounárodní banku, aby jejich situaci řešily.

Podle viceguvernéra Oldřicha Dědka se centrální banka snažíněkteré nástroje používat, nemá však šanci zvrátit světovétrendy. Slabý dolar sice podle něj ubližuje vývozcům dodolarových oblastí, zároveň však tlumí dopady vysokých cen ropy.Dále připomněl, že i přes výrazné změny kurzů světových měn seČesku daří udržet stabilní kurz koruny vůči euru.

Vláda by podle tajemníka Asociace exportérů Petra Lišky mělazabránit zvyšování minimální mzdy a neúměrnému růstu platů veveřejném sektoru. Obojí vede k požadavkům dalších pracovníků nazvyšování platů, což si exportní firmy prý nyní nemohou dovolit.

Ministerstvo financí by také nemělo vydávat žádné obligace veuru, protože prý způsobují zpevňování koruny. MF letos vydalotakzvané zajištěné eurobondy, které však na kurz koruny nemělyvýrazný vliv.

Vládní agentura CzechTrade doporučuje vývozcům, aby sezejména u dlouhodobých kontraktů zajistili proti změně kurzu.Posilování koruny je dlouhodobým trendem, proti kterému musejíčeské firmy bojovat spíše rostoucí kvalitou a servisem,originalitou řešení a špičkovými službami, uvedla generálníředitelka agentury Jitka Hanzlíčková. O zvyšující sekonkurenceschopnosti českého zboží podle ní svědčí rostoucíexport do zemí EU, který slaví úspěchy i přes posilování korunyvůči euru.

I přes problémy vývozců slabý dolar české ekonomice obecněspíše pomáhá, tvrdí ekonomové. Zlevňuje dovážené suroviny, což semůže příznivě promítnout do cen pohonných hmot u čerpacíchstanic. Nižší ceny by podle ekonomů mohlo mít i spotřební zbožídovážené za dolary, tedy zejména počítače či elektronika, zlevnitby mohly zámořské dovolené.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít