Expertům se do ciziny nechce

18. prosince 2006, 00:00 - (tos)
18. prosince 2006, 00:00

POHYB PRACOVNÍCH SILPodle expertní studie se odborníkům z členských zemí nechce stěhovat za prací do jiného státu. Příčiny začínají u daní a končí u špatných zákonů.Evropským expertům se nechce stěhovat za prací. Vyplývá to z nové studie „Řízení mobility 2006“, kterou zpracovala společnost PricewaterhouseCoopers.

POHYB PRACOVNÍCH SIL Podle expertní studie se odborníkům z členských zemí nechce stěhovat za prací do jiného státu. Příčiny začínají u daní a končí u špatných zákonů.

Evropským expertům se nechce stěhovat za prací. Vyplývá to z nové studie „Řízení mobility 2006“, kterou zpracovala společnost PricewaterhouseCoopers. Výzkumu se zúčastnilo 445 zaměstnavatelů ze 14 zemí Evropské unie. Pouze jedna třetina z nich obdržela žádost o práci na pozici vyššího managementu a kvalifikovaných odborníků z jiné unijní země. Z celkového počtu všech uchazečů o práci jich tak z jiného členského státu pocházelo pouze pět procent.

V čem je důvod žalostně malého pohybu expertů po Evropě? Překážkami jsou podle průzkumu především: neznalost cizího jazyka, rozdíly v daňových systémech, zdravotní péči, zaměstnaneckých benefitech a nedostatky v legislativě pro oblast zaměstnávání. Studie dále upozorňuje na další praktické překážky, které pracovníky odrazují od ucházení se o práci v cizí zemi - problémy s vyhledáním zaměstnání a budováním kariéry partnerů, dostupnost bydlení a škol či přerušení dosavadního vztahu s rodinou nebo přáteli.

Zveřejněná studie, kterou částečně financovala Evropská komise, navazuje na předešlý výzkum z roku 2001. Při porovnání obou studií se ukázal i další negativní faktor. Malý zájem nejeví pouze samotní experti, klesá totiž zároveň i poptávka mezi zaměstnavateli. V průměru pouze 13 procent společností se zajímá o to, jak získat zaměstnance z jiných zemí. Přitom v roce 2001 to bylo 21 procent.

Obecným důvodům, proč evropští specialisté nejdou za prací do jiných zemí, odpovídá i situace v Česku. Tři nejdůležitější faktory, které brání českým firmám ve větším pohybu pracovních sil v rámci Unie jsou jazykové schopnosti, pracovní příležitosti pro partnery zaměstnanců a penzijní záležitosti.

Více než 90 procent českých respondentů ale přesto věří, že mezinárodní mobilita je dobrá jak pro jednotlivce, tak pro celé hospodářství. Zhruba polovina očekává v příštích pěti letech větší potřebu mobility pracovních sil.

V LISABONU MĚLI RŮŽOVÉ BRÝLELisabonská strategie z roku 2000 si dala za cíl, aby se Evropská unie stala do roku 2010 nejdynamičtějším trhem na světě. V něm by měli být zaměstnavatelé schopni řešit nedostatečnou kvalifikaci svých stávajících zaměstnanců přílivem expertů z jiných evropských států. Nicméně z průzkumu vyplynulo, že vyjma severských zemí, Irska a Velké Británie je mobilita pracovních sil žalostně nízká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít