Expanze už není jen snem

13. září 2007, 14:56 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
13. září 2007, 14:56

Kolínské tiskárny uzavřely alianci s německým konkurentem Engelhardt Druck

Další krůček k plánované expanzi udělal minulý týden polygrafický holding OTK Group. Uzavřel totiž smlouvu o strategické spolupráci s německou společností Engelhardt Druck. Ta přitom patří k největším ofsetovým tiskárnám v Evropě. Ambiciózní sny majitele OTK Pavla Sehnala o postavení mezi top evropskými hráči by se tak pomalu mohly začít naplňovat.

V plánu je i svatba.

Skupina OTK soustředěná kolem kolínských obchodních tiskáren by totiž chtěla v příštích několika letech atakovat pětimiliardovou hranici tržeb (EURO 23/2007). Letošní obrat je však jen necelých 1,75 miliardy korun. „Podpisem smlouvy s německou tiskárnou vznikla význačná aliance na evropském polygrafickém trhu s celkovým obratem zhruba 3,5 miliardy korun,“ zdůrazňuje ředitel OTK Group Petr Ryska.
Spolupráce se týká nejen společného postupu vůči nadnárodním zákazníkům, jako jsou InBev, Heineken či SABMiller, ale i obchodních aktivit ve střední a západní Evropě, nákupu vstupních materiálů a surovin a výměny know-how v oblasti technického rozvoje a inovací. Ryska nevylučuje, že v budoucnu se obě společnosti ještě více propojí a přistoupí k vzájemné výměně akcií. Ještě předtím však obě tiskárny plánují užší kooperaci při zakládání společného podniku ve východní Evropě.

Rumunsko frčí.

Původně chtěla skupina OTK růstu obratu dosáhnout především nákupem lokálních tiskáren ve střední a východní Evropě. To je však cesta nejen poněkud zdlouhavá, protože více než jeden přírůstek ročně lze jen obtížně zvládnout, ale i drahá. S pomocí joint venture či fúze s firmou podobné velikosti je však možné cíle dosáhnout rychleji a levněji. A rumunská akvizice z letošního dubna se nad očekávání vydařila. Tržby tiskáren ve městě Dej jsou už teď o pětinu nad plánem a firma vykazuje zisk, přestože má trochu více zatíženou pasivní stránku bilance. „Potvrdilo se nám, že trh v Rumunsku se rozvíjí dynamicky. Pokud půjdou až do konce roku obchody tak dobře, mohly by rumunské tiskárny dostat několik nových strojů,“ říká Ryska. Koncem září vznikne také OTK Rusko. V první fázi jen jako obchodní zastoupení, v další sezoně by však tam Kolínští chtěli spustit i výrobu. Zatím však není jasné, v jaké podobě. OTK buď do Ruska přesune jen stroje na dokončování produktů, nebo koupí jinou tiskárnu či pronajme halu a dodá tiskařský stroj.

Hrací karty už nejedou.

Ačkoli pod logem OTK si každý vybaví především hrací karty s typickým koněm na rubu, dnes se tiskárny specializují zejména na flexibilní obaly a etikety. V těchto segmentech má totiž v příští pětiletce trh růst nejrychleji. Do skupiny OTK patří celkem čtyři výrobní závody a několik zahraničních obchodních zastoupení. V posledních letech kolínské tiskárny do technologie investovaly přes miliardu korun a dalších tři sta milionů do akvizic. Mateřská firma je kvůli výdajům poněkud přehřátá, ale provozní hospodaření se zlepšuje, přestože letošní tržby kolínského závodu jsou poněkud za očekáváním. Především díky rumunské akvizici by se tak měl obrat skupiny OTK zvýšit na 1,75 miliardy z loňských 1,5 miliardy korun.
Polygrafický holding patří do portfolia SPGroup podnikatele Pavla Sehnala, který se zabývá ještě finančními službami a realitami. Majoritním akcionářem společnosti Engelhardt Druck je belgická finanční skupina Ackermans & van Haaren. Německá tiskárna se dvěma výrobními závody se specializuje na výrobu grafických etiket pro nápojový průmysl a disponuje jedenácti archovými a jedním rotačním strojem pro ofsetový tisk. Roční tržby se pohybují okolo 1,75 miliardy korun.

Popisek: Naplňuje ambice. OTK Group by ráda dosáhla pětimiliardových tržeb, jenže letos se obrat přiblíží jen ke třetině tohoto snu. Petr Ryska proto uzavřel alianci s německou tiskárnou, jejíž celkový obrat se pohybuje okolo 3,5 miliardy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít