Expanze už není jen snem

13. září 2007, 14:56 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
13. září 2007, 14:56

Kolínské tiskárny uzavřely alianci s německým konkurentem Engelhardt Druck

Další krůček k plánované expanzi udělal minulý týden polygrafický holding OTK Group. Uzavřel totiž smlouvu o strategické spolupráci s německou společností Engelhardt Druck. Ta přitom patří k největším ofsetovým tiskárnám v Evropě. Ambiciózní sny majitele OTK Pavla Sehnala o postavení mezi top evropskými hráči by se tak pomalu mohly začít naplňovat.

V plánu je i svatba.

Skupina OTK soustředěná kolem kolínských obchodních tiskáren by totiž chtěla v příštích několika letech atakovat pětimiliardovou hranici tržeb (EURO 23/2007). Letošní obrat je však jen necelých 1,75 miliardy korun. „Podpisem smlouvy s německou tiskárnou vznikla význačná aliance na evropském polygrafickém trhu s celkovým obratem zhruba 3,5 miliardy korun,“ zdůrazňuje ředitel OTK Group Petr Ryska.
Spolupráce se týká nejen společného postupu vůči nadnárodním zákazníkům, jako jsou InBev, Heineken či SABMiller, ale i obchodních aktivit ve střední a západní Evropě, nákupu vstupních materiálů a surovin a výměny know-how v oblasti technického rozvoje a inovací. Ryska nevylučuje, že v budoucnu se obě společnosti ještě více propojí a přistoupí k vzájemné výměně akcií. Ještě předtím však obě tiskárny plánují užší kooperaci při zakládání společného podniku ve východní Evropě.

Rumunsko frčí.

Původně chtěla skupina OTK růstu obratu dosáhnout především nákupem lokálních tiskáren ve střední a východní Evropě. To je však cesta nejen poněkud zdlouhavá, protože více než jeden přírůstek ročně lze jen obtížně zvládnout, ale i drahá. S pomocí joint venture či fúze s firmou podobné velikosti je však možné cíle dosáhnout rychleji a levněji. A rumunská akvizice z letošního dubna se nad očekávání vydařila. Tržby tiskáren ve městě Dej jsou už teď o pětinu nad plánem a firma vykazuje zisk, přestože má trochu více zatíženou pasivní stránku bilance. „Potvrdilo se nám, že trh v Rumunsku se rozvíjí dynamicky. Pokud půjdou až do konce roku obchody tak dobře, mohly by rumunské tiskárny dostat několik nových strojů,“ říká Ryska. Koncem září vznikne také OTK Rusko. V první fázi jen jako obchodní zastoupení, v další sezoně by však tam Kolínští chtěli spustit i výrobu. Zatím však není jasné, v jaké podobě. OTK buď do Ruska přesune jen stroje na dokončování produktů, nebo koupí jinou tiskárnu či pronajme halu a dodá tiskařský stroj.

Hrací karty už nejedou.

Ačkoli pod logem OTK si každý vybaví především hrací karty s typickým koněm na rubu, dnes se tiskárny specializují zejména na flexibilní obaly a etikety. V těchto segmentech má totiž v příští pětiletce trh růst nejrychleji. Do skupiny OTK patří celkem čtyři výrobní závody a několik zahraničních obchodních zastoupení. V posledních letech kolínské tiskárny do technologie investovaly přes miliardu korun a dalších tři sta milionů do akvizic. Mateřská firma je kvůli výdajům poněkud přehřátá, ale provozní hospodaření se zlepšuje, přestože letošní tržby kolínského závodu jsou poněkud za očekáváním. Především díky rumunské akvizici by se tak měl obrat skupiny OTK zvýšit na 1,75 miliardy z loňských 1,5 miliardy korun.
Polygrafický holding patří do portfolia SPGroup podnikatele Pavla Sehnala, který se zabývá ještě finančními službami a realitami. Majoritním akcionářem společnosti Engelhardt Druck je belgická finanční skupina Ackermans & van Haaren. Německá tiskárna se dvěma výrobními závody se specializuje na výrobu grafických etiket pro nápojový průmysl a disponuje jedenácti archovými a jedním rotačním strojem pro ofsetový tisk. Roční tržby se pohybují okolo 1,75 miliardy korun.

Popisek: Naplňuje ambice. OTK Group by ráda dosáhla pětimiliardových tržeb, jenže letos se obrat přiblíží jen ke třetině tohoto snu. Petr Ryska proto uzavřel alianci s německou tiskárnou, jejíž celkový obrat se pohybuje okolo 3,5 miliardy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít