Expanze ekonomiky dřívější exit z intervencí nepodpoří

26. června 2015, 12:12 - Jan Šedina
26. června 2015, 12:12

Růst české ekonomiky i nadále nabírá na obrátkách. Podle dat Českého statistického úřadu vzrostl český hrubý domácí produkt v úvodu letošního roku meziročně o 4,2 procenta, tedy nejrychleji od roku 2007. Nejnovější data navíc naznačují, že bychom se obdobně pozitivnímu vývoji mohli těšit i ve zbytku letošního roku.

Hlavním tahounem domácího ekonomického růstu zůstávají stejně jako v předchozích čtvrtletích především investice a spotřeba domácností čili zjednodušeně domácí poptávka. Rychlejší ekonomický růst v důsledku vyšší domácí poptávky bývá obecně spojen se zřetelnějším růstem domácích inflačních tlaků.

Bylo by tak možné usuzovat, že Česká národní banka bude nucena kvůli nad očekávání vysoké inflaci režim udržování měnového kurzu nad hranicí 27 korun za euro ukončit dříve než v doposud avizované druhé polovině příštího roku? Nikoli, paradoxně je zapotřebí stále počítat s poměrně vysokým rizikem, že Česká národní banka bude muset ukončení režimu devizových intervencí oddálit.

0,1 %
Předpokládaná letošní průměrná inflace podle ČNB

Česká národní banka (ČNB) ve své aktuální prognóze očekává, že průměrná inflace dosáhne za letošní rok pouze 0,1 procenta, přičemž k překonání hranice dvouprocentního inflačního cíle dojde podle centrálních bankéřů ke konci roku 2016. S ohledem na zlepšující se výhled pro růst české ekonomiky v letošním roce lze počítat s tím, že spotřebitelské ceny letos porostou o několik desetin rychleji, než ČNB v současné době očekává.

V důsledku toho dojde ke zvýšení základny pro výpočet inflace v příštím roce, což ceteris paribus vyústí v situaci, že pro ČNB bude plánované dosažení dvouprocentního cíle během Čtvrtletní vývoj HDP v České republice (v %) druhé poloviny příštího roku o něco větším oříškem.

A protože ČNB nebude schopna přikročit k ukončení devizových intervencí, dokud nebude mít inflaci v bezpečné vzdálenosti nad dvouprocentní hladinou (důvodem je protiinflační dopad silnější koruny po opuštění kurzového závazku), bude s největší pravděpodobností nucena oddálit intervenční exit z doposud uvažované druhé poloviny příštího roku minimálně do začátku roku 2017.

Jinou možností, jak dostat inflaci nad potřebnou úroveň dvou procent v plánovaném horizontu konce roku 2016, je z pozice ČNB další zvýšení intervenčního prahu nad současnou úroveň 27 korun za euro. Pravděpodobnost, že by centrální bankéři ve snaze podpořit vyšší růst inflace sáhli k dalšímu oslabení kurzu koruny, se však při očekávaném více než tříprocentním růstu české ekonomiky, který tlumí rizika poklesu tempa růstu české ekonomiky způsobeného deflací, jeví jako nízká.

3 %
Očekávaný růst české ekonomiky

Na opačné straně se Česká národní banka i nadále může potýkat s rizikem postupného posilování kurzu koruny až k úrovni 27 korun za euro, které by ji mohlo donutit bránit její kurzový závazek pomocí přímých odkupů eur na devizovém trhu (doposud tyto tlaky centrální bankéři úspěšně odráželi pomocí slovních intervencí).

Kromě vysoké míry kredibility kurzového závazku ČNB v neprospěch výraznějšího posilování kurzu koruny vůči euru v současné době hraje roli sílící růst spotřeby domácností a celkových investic, tedy hlavních motorů současného ekonomického růstu, které charakterizuje relativně vysoká míra dovozní náročnosti.

Tlaky na výraznější posilování kurzu koruny tak v tomto směru dále tlumí pokračující rychlejší růst importů zboží v porovnání s jeho exporty. Kurz koruny by se i proto v následujících měsících neměl výrazněji odchylovat od současných úrovní v blízkosti 27,50 koruny za euro, samozřejmě za předpokladu, že významněji nezapůsobí zahraniční faktory (například řecký exit z eurozóny).

Autor je analytik České spořitelny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít