Exekuci už neutajíte

26. února 2009, 00:00 - Dušan Šrámek
26. února 2009, 00:00

Minulý týden konečně zahájil zkušební provoz veřejně přístupný registr exekucí. Jeho spuštění se přitom několik měsíců odkládalo a bylo provázeno řadou nejasností.

V České republice se v posledních letech uskuteční přibližně půl milionu exekucí ročně. Přitom každý, kdo se chtěl dozvědět něco o osobách, vůči nimž je exekuce vedena, měl doposud smůlu. Žádný veřejně přístupný centrální registr totiž neexistoval. To se však v těchto dnech má změnit. „Spuštění Centrální evidence exekucí určitě přispěje ke zkvalitnění právního a podnikatelského prostředí,“ říká předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Podle jeho slov se dá předpokládat, že nastávající ekonomická krize se odrazí i v nárůstu počtu exekucí. „Přitom především podnikatelé by měli být včas informováni, zda jejich obchodní partner či potencionální zákazník nemá problémy se splácením svých dluhů,“ dodává. Rejstřík je dostupný na adrese www.ceecr.cz. Ostrý provoz by měl být spuštěn 1. března.

Hříšník za 120 korun

Do centrální databáze budou jednotliví soudní exekutoři vkládat údaje, z nichž posléze lze identifikovat osobu, na niž je vedena exekuce. Systém by měl být přístupný v podobě on-line internetové aplikace. Všechny informace však nebudou veřejné – úplný přístup obdrží pouze registrovaní uživatelé, což jsou především sami exekutoři. Veřejné údaje budou poskytovány všem uživatelům včetně veřejnosti bez nutnosti speciálního zabezpečení za poplatek ve výši 120 korun.

Spuštění centrální evidence exekucí provází řada problémů. O jejím zřízení se hovořilo již v době přijímání exekučního řádu v roce 2001. Několik let se ale diskutovalo o tom, zda má registr spravovat stát či soukromá instituce. Nakonec padla volba na Exekutorskou komoru, která měla registr spustit již v polovině loňského prosince. Protože se téměř dva měsíce nic nedělo, došla ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi trpělivost. Do sněmovny tak míří novela exekučního řádu, podle níž může ministerstvo v případě nedodržení zákona dát Exekutorské komoře pokutu až do výše deseti milionů korun.

„V poslední době se ukázalo, že Exekutorská komora není schopna a ochotna plnit povinnosti, které pro ni vyplývají ze zákona. Ministerstvo spravedlnosti ani jiný státní orgán přitom nemá prostředek, jak ji k tomu donutit. V momentě, kdy stát převádí na tuto profesní komoru některé své pravomoci, je nadále neudržitelné, aby zároveň nedisponoval tomu odpovídajícími sankcemi. Novela, kterou navrhneme parlamentu přijmout ve zrychleném legislativním režimu, to mění,“ uvádí Pospíšil.

Dali to soukromé firmě

CO SE DOZVÍTE Z REGISTRU

•usnesení soudu o nařízení exekuce a o pověření exekutora provedením exekuce

•usnesení soudu o zastavení exekuce

•usnesení soudu o odkladu exekuce

•název dlužníka, jeho právní forma, sídlo, IČO, DIČ, kontaktní údaje

•identifikační údaje exekutora

Kritika se na vedení Exekutorské komory snesla i z toho důvodu, že nový systém nebude provozovat přímo, ale prostřednictvím soukromé firmy Neutrics. Z toho důvodu se někteří exekutoři obávají, že poskytnutá data mohou být zneužita. „Moc důvěry v to nemám,“ říká například exekutorka Katarína Maisnerová, která odmítala údaje o dlužnících poskytnout. Mimo jiné jí vadí, že majitelem firmy Neutrics je zároveň konkurzní správce Petr Šikoš, což by mohlo být kvalifikováno jako střet zájmů. „Mně to osobně nevadí. Exekutorská komora nemá kapacity na to, aby provozovala tak rozsáhlou databázi, a proto je přirozené, že to předala jiné firmě,“ oponuje exekutor Igor Ivanko.

Tomu však vadí jiná věc – že komora není na provozování registru pojištěna. Pojišťovna Generali totiž odmítla za registr ručit. „Přitom exekutoři jsou pojištěni jenom za škodu, kterou sami způsobí, ale ne za škodu, která by vznikla chybou provozovatele.“ K problémům okolo ochrany dat se vyjadřoval na podnět ministerstva spravedlnosti i Úřad na ochranu osobních údajů. Podle jeho stanoviska zatím k porušení zákona nedošlo. „Zda je databáze provozována v souladu se zákonem, budeme moci říci tehdy, až bude skutečně spuštěna,“ říká mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít