Article, show

Evropští poslanci jsou pro jednotný daňový základ

19. prosince 2005, 00:00 - (red, čtk)
19. prosince 2005, 00:00

DANĚ Evropský parlament minulý týden podpořil možnost společného daňového základu unijních firem. Odpůrci návrhu tvrdí, že povede k omezení zdravé konkurence a ekonomiku srazí na kolena. Vlády unijních zemí zřejmě čeká dlouhé a náročné vyjednávání.

DANĚ

**Evropský parlament minulý týden podpořil možnost společného daňového základu unijních firem. Odpůrci návrhu tvrdí, že povede k omezení zdravé konkurence a ekonomiku srazí na kolena.

Vlády unijních zemí zřejmě čeká dlouhé a náročné vyjednávání. Europoslanci totiž před Vánoci vyrukovali s myšlenkou společného daňového základu všech unijních firem. Podle většiny z nich je tato harmonizace klíčová pro větší daňovou přehlednost v Unii a snadnější přeshraniční působení firem.

Evropská komise uvádí, že by návrh na harmonizaci základu firemních daní mohl ležet na stole do tří let. Pro by se muselo vyslovit všech 25 zemí, protože daně společností zatím patří do jejich národní kompetence. Proti však zatím vystupují Británie, Irsko, Slovensko, všechny tři pobaltské státy a převážně i čeští vládní politici.

Vytvoření společného daňového základu firem by uvítal prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Nereálná je ale podle něj představa, že by k tomu mohlo dojít v průběhu tří let. „Pokud by se země Evropské unie shodly na harmonizaci během následující dekády, mohli bychom hovořit o úspěchu,“ uvedl pro Profit.

Podle ekonomického ředitele Svazu průmyslu a dopravy Tomáše Bartáka může mít harmonizace v různých zemích rozdílné dopady, které nelze bez konkrétní znalosti budoucí struktury uznatelných nákladů posoudit.

Europoslanec za ODS Ivo Strejček míní, že společný základ firemních daní by znemožnil zavedení rovné daně a snížil příjmy českého rozpočtu. ODS plánuje zavést jednotnou daň ve výši 15 procent v případě volebního vítězství v příštím roce.

Evropští poslanci schválili zprávu hospodářského a měnového výboru. Ta argumentuje vysokými náklady, které firmám vyplývají ze současných 25 různých daňových systémů, dvojím zdaněním i řadou dalších překážek pro působení firem ve více státech. Zpráva vítá návrhy komise a lituje, že některé státy stále odmítají v daňových záležitostech více spolupracovat. Zpravodaj Pier Luigi Bersani zároveň doporučil, aby v prvních letech po zavedení měly firmy na výběr, zda zůstanou u původních národních předpisů, nebo zvolí unijní. Poté by se mělo prozkoumat, jestli unijní základ přinesl to, co si od něj zastánci slibují.

Parlament souhlasí i se souvisejícím doporučením Evropské komise, aby státy zjednodušily placení daní pro menší firmy působící ve více zemích. Tyto společnosti by svůj daňový základ měly ve všech státech Unie počítat podle pravidel mateřské země a pouze sazby by se v každém státu řídily místními zákony. * * KOMORA JE PRO Hospodářská komora návrh na vytvoření společného daňového základu firem uvítala. „Rozhodně nereálná je ale představa, že by k tomu mohlo dojít v průběhu tří let. Například vytvoření zákona o akciových společnostech trvalo Unii dvě desetiletí,“ řekl Profitu předseda komory Jaromír Drábek.

Harmonizace podle něj vyžaduje dlouhou a náročnou diskuzi. Možnost existence dvou daňových soustav, z nichž by si firmy mohly vybrat, považuje za zcela nereálnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít