Evropští ministři se dohodli na úlevách

05. června 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
05. června 2006, 00:00

TRH SLUŽEB Česko se poprvé výrazně prosadilo při tlaku na evropskou legislativu. Tuzemští vyjednavači spolu s dalšími menšími státy prosadili uvolnění trhu služeb. Unijní země tak budou muset obhájit každou bariéru, kterou postaví cizincům při vstupu do národního podnikání.

TRH SLUŽEB

Česko se poprvé výrazně prosadilo při tlaku na evropskou legislativu. Tuzemští vyjednavači spolu s dalšími menšími státy prosadili uvolnění trhu služeb. Unijní země tak budou muset obhájit každou bariéru, kterou postaví cizincům při vstupu do národního podnikání.

Ministři hospodářství unijních zemí schválili revidované znění návrhu směrnice o službách. Ministři tak dali zelenou ideji, aby se vnitřní trh se službami stal funkčním.

„Výsledek považuji za výrazný úspěch. Je to dobrá zpráva zejména pro české malé a střední podnikatele a živnostníky. Uvolňuje se tak potenciál pro další růst české ekonomiky a snižování nezaměstnanosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Cesta ke schválení ale nebyla vůbec jednoduchá a opět rozdělila členské státy na dvě skupiny. Ministři měli hlasovat o textu, který Evropská komise vypracovala především na základě výsledků hlasování v Evropském parlamentu a který představila členským státům počátkem dubna. Tento text však obsahoval celou řadu především legislativnětechnických nedostatků.

Hlavním sporným bodem, který rozdělil ministry členských států, byla skutečnost, že nové členské státy spolu s Lucemburskem, Nizozemskem a za podpory Irska a Velké Británie požadovaly zahrnout do kapitoly týkající se svobody poskytování služeb protiváhu k vypuštění principu země původu. Jako možné řešení prošel český návrh zavést povinnost, že každý stát bude muset vytvořit seznam překážek bránících volnému poskytování služeb a tyto překážky odůvodnit (pokud odůvodnitelné budou). Totéž bude platit v případě nových předpisů.

Na jednání Rady pro konkurenceschopnost se ministři dále shodli na vyloučení profese notářů z rozsahu směrnic. A také na prodloužení transpoziční lhůty směrnice do národních právních řádů na tři roky.

PŘÍNOSY SMĚRNICE PRO PODNIKATELE

* zjednodušení administrativy regulující přístup k poskytování služeb

* omezení nutnosti předkládat originály a ověřené či přeložené kopie dokumentů

* komunikaci a vyřizování formalit bude nejpozději do tří let od účinnosti směrnice možno vést i elektronicky

* vznikne procedura „tichého souhlasu“ (bude-li podnikatel žádat například o povolení k zahájení činnosti a úřad mu ve stanovené lhůtě neodpoví, bude se povolení považovat za udělené) * zakládání podniků a živností v členských státech bude zbaveno diskriminačních požadavků

* všechny členské země budou muset zmapovat, jestli příliš neztěžují poskytování služeb

* úplný zákaz omezování reklamní činnosti příslušníků regulovaných profesí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít