Evropský týden

28. dubna 2003, 00:00 - (čtk)
28. dubna 2003, 00:00

Země EU omezují vztahy s KubouNa protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou.

Země EU omezují vztahy s Kubou

Na protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou. Nedávné represe, při nichž bylo téměř osm desítek disidentů a nezávislých novinářů odsouzeno k dlouholetému vězení, jsou nejhorším počinem tohoto druhu za desítky let komunistické vlády na Kubě. „Mezi členy EU se vedou rozhovory o snížení úrovně styků s Kubou, aby věděla, že tohle není normální situace. V Bruselu projednáváme pozastavení styků na vysoké úrovni,“ poznamenal nejmenovaný evropský diplomat. Unie otevřela svůj zastupitelský úřad v Havaně jen několik málo dní před „honem na disidenty“.

Kraj Vysočina se podílí na projektu Prelude

Kraj Vysočina je jediným zástupcem ČR v projektu Prelude vyhlášeném v rámci vědecko-výzkumného programu Evropské komise (EK). Jeho cílem je zmapování a formulace základních směrů rozvoje informačních a komunikačních technologií v rámci Evropské unie. Letos na jeho realizaci kraj získal tři čtvrtě milionu korun. Projekt mapuje úroveň služeb v oblasti informatiky v sedmi zájmových oblastech. Je plánován na dva roky, zahájen byl loni v únoru.

Unie je na scestí, tvrdí Britové

Britští experti většinou soudí, že EU je na rozcestí, a mnozí se domnívají, že je na scestí. Důkazem jim pro to je práce Konventu, který prý jasně dokazuje, že nic nechápe - tím, jak hledá stále centralizovanější formy spíše než flexibilní. I „proevropský“ Brit a komisař Neil Kinnock nedávno ostře kritizoval „tajnou vládu“ prostřednictvím neveřejných výborů, která podkopává důvěru Evropanů v jejich instituce. Britové se rovněž domnívají, že tradiční nadvláda Francie nad institucemi EU je nyní ohrožena, ne-li u konce. Zejména v labouristické straně to vše ovšem vede k upevňování stanoviska, že Británie se musí v Unii angažovat více, nikoli méně.

Referendum bude 13. a 14. června

Referendum o vstupu země do Evropské unie se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. června. Na tyto dva dny prezident Václav Klaus v pátek oficiálně vyhlásil termín konání vůbec prvního plebiscitu v historii země. V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení k Evropské unii jejím členským státem. Přestože vyhlášení termínu referenda je plně v jeho moci, prezident před časem řekl, že bude respektovat doporučení parlamentních stran, tedy právě 13. a 14. června.

Dvojité certifikace zboží skončí

Vstup České republiky do Evropské unie bude znamenat konec nutné dvojité certifikace. Ta dosud platí pro některé výrobky a ztěžuje vzájemnou obchodní výměnu Česka s Unií. Počet českých zkušeben notifikovaných v EU by se měl s datem vstupu země do Unie zhruba zdvojnásobit až na 30.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může…
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít