Evropský týden

28. dubna 2003, 00:00 - (čtk)
28. dubna 2003, 00:00

Země EU omezují vztahy s KubouNa protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou.

Země EU omezují vztahy s Kubou

Na protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou. Nedávné represe, při nichž bylo téměř osm desítek disidentů a nezávislých novinářů odsouzeno k dlouholetému vězení, jsou nejhorším počinem tohoto druhu za desítky let komunistické vlády na Kubě. „Mezi členy EU se vedou rozhovory o snížení úrovně styků s Kubou, aby věděla, že tohle není normální situace. V Bruselu projednáváme pozastavení styků na vysoké úrovni,“ poznamenal nejmenovaný evropský diplomat. Unie otevřela svůj zastupitelský úřad v Havaně jen několik málo dní před „honem na disidenty“.

Kraj Vysočina se podílí na projektu Prelude

Kraj Vysočina je jediným zástupcem ČR v projektu Prelude vyhlášeném v rámci vědecko-výzkumného programu Evropské komise (EK). Jeho cílem je zmapování a formulace základních směrů rozvoje informačních a komunikačních technologií v rámci Evropské unie. Letos na jeho realizaci kraj získal tři čtvrtě milionu korun. Projekt mapuje úroveň služeb v oblasti informatiky v sedmi zájmových oblastech. Je plánován na dva roky, zahájen byl loni v únoru.

Unie je na scestí, tvrdí Britové

Britští experti většinou soudí, že EU je na rozcestí, a mnozí se domnívají, že je na scestí. Důkazem jim pro to je práce Konventu, který prý jasně dokazuje, že nic nechápe - tím, jak hledá stále centralizovanější formy spíše než flexibilní. I „proevropský“ Brit a komisař Neil Kinnock nedávno ostře kritizoval „tajnou vládu“ prostřednictvím neveřejných výborů, která podkopává důvěru Evropanů v jejich instituce. Britové se rovněž domnívají, že tradiční nadvláda Francie nad institucemi EU je nyní ohrožena, ne-li u konce. Zejména v labouristické straně to vše ovšem vede k upevňování stanoviska, že Británie se musí v Unii angažovat více, nikoli méně.

Referendum bude 13. a 14. června

Referendum o vstupu země do Evropské unie se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. června. Na tyto dva dny prezident Václav Klaus v pátek oficiálně vyhlásil termín konání vůbec prvního plebiscitu v historii země. V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení k Evropské unii jejím členským státem. Přestože vyhlášení termínu referenda je plně v jeho moci, prezident před časem řekl, že bude respektovat doporučení parlamentních stran, tedy právě 13. a 14. června.

Dvojité certifikace zboží skončí

Vstup České republiky do Evropské unie bude znamenat konec nutné dvojité certifikace. Ta dosud platí pro některé výrobky a ztěžuje vzájemnou obchodní výměnu Česka s Unií. Počet českých zkušeben notifikovaných v EU by se měl s datem vstupu země do Unie zhruba zdvojnásobit až na 30.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít