Evropský týden

28. dubna 2003, 00:00 - (čtk)
28. dubna 2003, 00:00

Země EU omezují vztahy s KubouNa protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou.

Země EU omezují vztahy s Kubou

Na protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou. Nedávné represe, při nichž bylo téměř osm desítek disidentů a nezávislých novinářů odsouzeno k dlouholetému vězení, jsou nejhorším počinem tohoto druhu za desítky let komunistické vlády na Kubě. „Mezi členy EU se vedou rozhovory o snížení úrovně styků s Kubou, aby věděla, že tohle není normální situace. V Bruselu projednáváme pozastavení styků na vysoké úrovni,“ poznamenal nejmenovaný evropský diplomat. Unie otevřela svůj zastupitelský úřad v Havaně jen několik málo dní před „honem na disidenty“.

Kraj Vysočina se podílí na projektu Prelude

Kraj Vysočina je jediným zástupcem ČR v projektu Prelude vyhlášeném v rámci vědecko-výzkumného programu Evropské komise (EK). Jeho cílem je zmapování a formulace základních směrů rozvoje informačních a komunikačních technologií v rámci Evropské unie. Letos na jeho realizaci kraj získal tři čtvrtě milionu korun. Projekt mapuje úroveň služeb v oblasti informatiky v sedmi zájmových oblastech. Je plánován na dva roky, zahájen byl loni v únoru.

Unie je na scestí, tvrdí Britové

Britští experti většinou soudí, že EU je na rozcestí, a mnozí se domnívají, že je na scestí. Důkazem jim pro to je práce Konventu, který prý jasně dokazuje, že nic nechápe - tím, jak hledá stále centralizovanější formy spíše než flexibilní. I „proevropský“ Brit a komisař Neil Kinnock nedávno ostře kritizoval „tajnou vládu“ prostřednictvím neveřejných výborů, která podkopává důvěru Evropanů v jejich instituce. Britové se rovněž domnívají, že tradiční nadvláda Francie nad institucemi EU je nyní ohrožena, ne-li u konce. Zejména v labouristické straně to vše ovšem vede k upevňování stanoviska, že Británie se musí v Unii angažovat více, nikoli méně.

Referendum bude 13. a 14. června

Referendum o vstupu země do Evropské unie se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. června. Na tyto dva dny prezident Václav Klaus v pátek oficiálně vyhlásil termín konání vůbec prvního plebiscitu v historii země. V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení k Evropské unii jejím členským státem. Přestože vyhlášení termínu referenda je plně v jeho moci, prezident před časem řekl, že bude respektovat doporučení parlamentních stran, tedy právě 13. a 14. června.

Dvojité certifikace zboží skončí

Vstup České republiky do Evropské unie bude znamenat konec nutné dvojité certifikace. Ta dosud platí pro některé výrobky a ztěžuje vzájemnou obchodní výměnu Česka s Unií. Počet českých zkušeben notifikovaných v EU by se měl s datem vstupu země do Unie zhruba zdvojnásobit až na 30.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít