Evropský týden

28. dubna 2003, 00:00 - (čtk)
28. dubna 2003, 00:00

Země EU omezují vztahy s KubouNa protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou.

Země EU omezují vztahy s Kubou

Na protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou. Nedávné represe, při nichž bylo téměř osm desítek disidentů a nezávislých novinářů odsouzeno k dlouholetému vězení, jsou nejhorším počinem tohoto druhu za desítky let komunistické vlády na Kubě. „Mezi členy EU se vedou rozhovory o snížení úrovně styků s Kubou, aby věděla, že tohle není normální situace. V Bruselu projednáváme pozastavení styků na vysoké úrovni,“ poznamenal nejmenovaný evropský diplomat. Unie otevřela svůj zastupitelský úřad v Havaně jen několik málo dní před „honem na disidenty“.

Kraj Vysočina se podílí na projektu Prelude

Kraj Vysočina je jediným zástupcem ČR v projektu Prelude vyhlášeném v rámci vědecko-výzkumného programu Evropské komise (EK). Jeho cílem je zmapování a formulace základních směrů rozvoje informačních a komunikačních technologií v rámci Evropské unie. Letos na jeho realizaci kraj získal tři čtvrtě milionu korun. Projekt mapuje úroveň služeb v oblasti informatiky v sedmi zájmových oblastech. Je plánován na dva roky, zahájen byl loni v únoru.

Unie je na scestí, tvrdí Britové

Britští experti většinou soudí, že EU je na rozcestí, a mnozí se domnívají, že je na scestí. Důkazem jim pro to je práce Konventu, který prý jasně dokazuje, že nic nechápe - tím, jak hledá stále centralizovanější formy spíše než flexibilní. I „proevropský“ Brit a komisař Neil Kinnock nedávno ostře kritizoval „tajnou vládu“ prostřednictvím neveřejných výborů, která podkopává důvěru Evropanů v jejich instituce. Britové se rovněž domnívají, že tradiční nadvláda Francie nad institucemi EU je nyní ohrožena, ne-li u konce. Zejména v labouristické straně to vše ovšem vede k upevňování stanoviska, že Británie se musí v Unii angažovat více, nikoli méně.

Referendum bude 13. a 14. června

Referendum o vstupu země do Evropské unie se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. června. Na tyto dva dny prezident Václav Klaus v pátek oficiálně vyhlásil termín konání vůbec prvního plebiscitu v historii země. V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení k Evropské unii jejím členským státem. Přestože vyhlášení termínu referenda je plně v jeho moci, prezident před časem řekl, že bude respektovat doporučení parlamentních stran, tedy právě 13. a 14. června.

Dvojité certifikace zboží skončí

Vstup České republiky do Evropské unie bude znamenat konec nutné dvojité certifikace. Ta dosud platí pro některé výrobky a ztěžuje vzájemnou obchodní výměnu Česka s Unií. Počet českých zkušeben notifikovaných v EU by se měl s datem vstupu země do Unie zhruba zdvojnásobit až na 30.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít