Evropský týden

28. července 2003, 00:00 - (čtk)
28. července 2003, 00:00

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován.

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům

Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován. Umožňují také celníkům mnohem důkladnější kontroly zavazadel.

V Británii budeme moci pracovat bez omezení

Velká Británie otevře po rozšíření EU jako jedna z mála zemí svůj pracovní trh všem občanům nových členů a poskytne takovým zaměstnancům stejná práva, jako mají britští zaměstnanci. Potvrdili to odpovědní pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí. V Británii přitom chybí profese od instalatérů až po lékaře.

GMO dostaly podporu

Vlády jednotlivých členských zemí nesmějí bránit zemědělcům v pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), rozhodla Evropská komise. Podpořila tak ty, kteří se rozhodnou pro tuto kontroverzní technologii. Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler řekl, že komise schválila doporučení, Jíteré jasně definuje, jak se mohou v EU geneticky modifikované plodiny pěstovat zároveň s organickými a konvenčními plodinami.

Nákladní doprava bude zpoplatněna jinak

Evropská komise ve středu schválila návrh nového systému zpoplatnění přepravy nákladů po hlavních evropských silnicích. Doporučila mimo jiné, aby mýto sloužilo výlučně k údržbě infrastruktur, na kterých bylo vybráno, a k výstavbě souběžných železničních tratí. Zpoplatněny by měly být všechny nákladní automobily nad 3,5 tuny pohybující se po 60 000 kilometrech transevropských silnic. Poplatky by se platily v závislosti na tom, jak které auto znečišťuje životní prostředí a jak ničí silnice, po kterých jezdí.

Unie nařídila Itálii změnit zákon proti lichvě

Itálie musí podle pátečního rozhodnutí Evropské komise do dvou měsíců změnit svůj zákon proti lichvě. Jinak jí hrozí právní řízení před nejvyšším soudem Evropské unie. Exekutiva EU tvrdí, že zákon, který má chránit investory před přemrštěnými úrokovými sazbami, působí jako překážka pro zahraniční banky, které by chtěly nabízet půjčky v Itálii. Italský zákon proti lichvě byl upraven v roce 2000 tak, že úroková sazba u dlouhodobých půjček nesmí být vyšší než průměrný výnos národních obligací v letech 1996 až 2000. To znamená, že úrok vyšší než 9,96 procenta ročně je považován za nadměrný a protiprávní. Zásah komise si prý vyžádaly některé evropské banky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít