Evropský týden

28. července 2003, 00:00 - (čtk)
28. července 2003, 00:00

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován.

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům

Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován. Umožňují také celníkům mnohem důkladnější kontroly zavazadel.

V Británii budeme moci pracovat bez omezení

Velká Británie otevře po rozšíření EU jako jedna z mála zemí svůj pracovní trh všem občanům nových členů a poskytne takovým zaměstnancům stejná práva, jako mají britští zaměstnanci. Potvrdili to odpovědní pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí. V Británii přitom chybí profese od instalatérů až po lékaře.

GMO dostaly podporu

Vlády jednotlivých členských zemí nesmějí bránit zemědělcům v pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), rozhodla Evropská komise. Podpořila tak ty, kteří se rozhodnou pro tuto kontroverzní technologii. Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler řekl, že komise schválila doporučení, Jíteré jasně definuje, jak se mohou v EU geneticky modifikované plodiny pěstovat zároveň s organickými a konvenčními plodinami.

Nákladní doprava bude zpoplatněna jinak

Evropská komise ve středu schválila návrh nového systému zpoplatnění přepravy nákladů po hlavních evropských silnicích. Doporučila mimo jiné, aby mýto sloužilo výlučně k údržbě infrastruktur, na kterých bylo vybráno, a k výstavbě souběžných železničních tratí. Zpoplatněny by měly být všechny nákladní automobily nad 3,5 tuny pohybující se po 60 000 kilometrech transevropských silnic. Poplatky by se platily v závislosti na tom, jak které auto znečišťuje životní prostředí a jak ničí silnice, po kterých jezdí.

Unie nařídila Itálii změnit zákon proti lichvě

Itálie musí podle pátečního rozhodnutí Evropské komise do dvou měsíců změnit svůj zákon proti lichvě. Jinak jí hrozí právní řízení před nejvyšším soudem Evropské unie. Exekutiva EU tvrdí, že zákon, který má chránit investory před přemrštěnými úrokovými sazbami, působí jako překážka pro zahraniční banky, které by chtěly nabízet půjčky v Itálii. Italský zákon proti lichvě byl upraven v roce 2000 tak, že úroková sazba u dlouhodobých půjček nesmí být vyšší než průměrný výnos národních obligací v letech 1996 až 2000. To znamená, že úrok vyšší než 9,96 procenta ročně je považován za nadměrný a protiprávní. Zásah komise si prý vyžádaly některé evropské banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít