EVROPSKÝ TÝDEN

12. ledna 2004, 00:00 - (čtk)
12. ledna 2004, 00:00

Ze současných i přistupujících zemí Evropské unie patří ČR mezi pětici zemí, kde stát zasahuje nejvýrazněji do ekonomických svobod občanů. Hůř než Češi jsou na tom jen Poláci, Slováci a Lotyši. Stejně jsou na tom Belgičané.

ČESKO PŘÍLIŠ REGULUJE EKONOMIKU

Vyplývá to z porovnání studií Světového ekonomického fóra, Světové banky, Harvardovy univerzity a kanadského Fraser Institute. Odborníci z těchto organizací posuzovali například jednoduchost daňových přiznání, čas potřebný k založení firmy nebo jak velkou část pracovní doby zabere podnikateli jednání s úřady. Výzkumy mimo jiné vyvrátily názor, že kde je vysoké zdanění, tam i úředníci otravují lidem víc život. Nejvolněji se žije ve Finsku, kde jsou jedny z nejvyšších daní v Evropě. Daňové přiznání se tam ale vejde na jednu stránku.

CENTRÁLNÍ BANKA ODMÍTLA SNÍŽIT SAZBY

Evropská centrální banka (ECB) odolala výzvám z Německa a dalších zemí na snížení úrokových sazeb. Její činitelé bagatelizovali negativní efekt silného eura na ekonomiku a řekli, že to spraví silná globální poptávka. ECB tedy ponechala klíčovou úrokovou sazbu pro země eurozóny na dvou procentech.

NEZAMĚSTNANOST V EUROZÓNĚ STAGNUJE

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské hospodářské a měnové unie v listopadu činila 8,8 procenta a zůstala tak na stejné úrovni jako v říjnu. Oznámil to statistický úřad Evropské unie Eurostat. Nejvyšší míru nezaměstnanosti mělo Španělsko - 11,3 procenta. Francie měla nezaměstnanost 9,5 procenta a v Německu činila nezaměstnanost 9,3 procenta. Nejméně lidí bez práce je tradičně v Lucembursku a Nizozemsku - kolem čtyř procent. Eurostat odhaduje, že v listopadu bylo v eurozóně bez práce zhruba 12,3 milionu lidí. V celé EU je podle agentury Reuters míra nezaměstnanosti na osmi procentech.

NOVÉ PRACOVNÍKY V IRSKU VÍTAJÍ

Irsko je podle svých představitelů stále odhodláno ani v nejmenším nebránit příchodu pracovníků z nových členských států Evropské unie po 1. květnu letošního roku, a to navzdory obavám a rozpakům drtivé většiny ostatních stávajících členů EU. Nebudou zavedeny žádné dodatečné administrativní překážky, jež by ztěžovaly přístup Čechů a občanů dalších nových států na irský pracovní trh. Zákony platné pro irské občany budou platit i pro pracovníky z nových zemí. Se všemi se bude zacházet stejně podle irského pracovního práva, všichni budou mít nárok na minimální mzdu předepsanou zákonem a budou se na ně vztahovat pravidla týkající se dovolené, pracovní doby a tak dále.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít