EVROPSKÝ TÝDEN

12. ledna 2004, 00:00 - (čtk)
12. ledna 2004, 00:00

Ze současných i přistupujících zemí Evropské unie patří ČR mezi pětici zemí, kde stát zasahuje nejvýrazněji do ekonomických svobod občanů. Hůř než Češi jsou na tom jen Poláci, Slováci a Lotyši. Stejně jsou na tom Belgičané.

ČESKO PŘÍLIŠ REGULUJE EKONOMIKU

Vyplývá to z porovnání studií Světového ekonomického fóra, Světové banky, Harvardovy univerzity a kanadského Fraser Institute. Odborníci z těchto organizací posuzovali například jednoduchost daňových přiznání, čas potřebný k založení firmy nebo jak velkou část pracovní doby zabere podnikateli jednání s úřady. Výzkumy mimo jiné vyvrátily názor, že kde je vysoké zdanění, tam i úředníci otravují lidem víc život. Nejvolněji se žije ve Finsku, kde jsou jedny z nejvyšších daní v Evropě. Daňové přiznání se tam ale vejde na jednu stránku.

CENTRÁLNÍ BANKA ODMÍTLA SNÍŽIT SAZBY

Evropská centrální banka (ECB) odolala výzvám z Německa a dalších zemí na snížení úrokových sazeb. Její činitelé bagatelizovali negativní efekt silného eura na ekonomiku a řekli, že to spraví silná globální poptávka. ECB tedy ponechala klíčovou úrokovou sazbu pro země eurozóny na dvou procentech.

NEZAMĚSTNANOST V EUROZÓNĚ STAGNUJE

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské hospodářské a měnové unie v listopadu činila 8,8 procenta a zůstala tak na stejné úrovni jako v říjnu. Oznámil to statistický úřad Evropské unie Eurostat. Nejvyšší míru nezaměstnanosti mělo Španělsko - 11,3 procenta. Francie měla nezaměstnanost 9,5 procenta a v Německu činila nezaměstnanost 9,3 procenta. Nejméně lidí bez práce je tradičně v Lucembursku a Nizozemsku - kolem čtyř procent. Eurostat odhaduje, že v listopadu bylo v eurozóně bez práce zhruba 12,3 milionu lidí. V celé EU je podle agentury Reuters míra nezaměstnanosti na osmi procentech.

NOVÉ PRACOVNÍKY V IRSKU VÍTAJÍ

Irsko je podle svých představitelů stále odhodláno ani v nejmenším nebránit příchodu pracovníků z nových členských států Evropské unie po 1. květnu letošního roku, a to navzdory obavám a rozpakům drtivé většiny ostatních stávajících členů EU. Nebudou zavedeny žádné dodatečné administrativní překážky, jež by ztěžovaly přístup Čechů a občanů dalších nových států na irský pracovní trh. Zákony platné pro irské občany budou platit i pro pracovníky z nových zemí. Se všemi se bude zacházet stejně podle irského pracovního práva, všichni budou mít nárok na minimální mzdu předepsanou zákonem a budou se na ně vztahovat pravidla týkající se dovolené, pracovní doby a tak dále.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít