Article, show

EVROPSKÝ TÝDEN

12. ledna 2004, 00:00 - (čtk)
12. ledna 2004, 00:00

Ze současných i přistupujících zemí Evropské unie patří ČR mezi pětici zemí, kde stát zasahuje nejvýrazněji do ekonomických svobod občanů. Hůř než Češi jsou na tom jen Poláci, Slováci a Lotyši. Stejně jsou na tom Belgičané.

ČESKO PŘÍLIŠ REGULUJE EKONOMIKU

Vyplývá to z porovnání studií Světového ekonomického fóra, Světové banky, Harvardovy univerzity a kanadského Fraser Institute. Odborníci z těchto organizací posuzovali například jednoduchost daňových přiznání, čas potřebný k založení firmy nebo jak velkou část pracovní doby zabere podnikateli jednání s úřady. Výzkumy mimo jiné vyvrátily názor, že kde je vysoké zdanění, tam i úředníci otravují lidem víc život. Nejvolněji se žije ve Finsku, kde jsou jedny z nejvyšších daní v Evropě. Daňové přiznání se tam ale vejde na jednu stránku.

CENTRÁLNÍ BANKA ODMÍTLA SNÍŽIT SAZBY

Evropská centrální banka (ECB) odolala výzvám z Německa a dalších zemí na snížení úrokových sazeb. Její činitelé bagatelizovali negativní efekt silného eura na ekonomiku a řekli, že to spraví silná globální poptávka. ECB tedy ponechala klíčovou úrokovou sazbu pro země eurozóny na dvou procentech.

NEZAMĚSTNANOST V EUROZÓNĚ STAGNUJE

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské hospodářské a měnové unie v listopadu činila 8,8 procenta a zůstala tak na stejné úrovni jako v říjnu. Oznámil to statistický úřad Evropské unie Eurostat. Nejvyšší míru nezaměstnanosti mělo Španělsko - 11,3 procenta. Francie měla nezaměstnanost 9,5 procenta a v Německu činila nezaměstnanost 9,3 procenta. Nejméně lidí bez práce je tradičně v Lucembursku a Nizozemsku - kolem čtyř procent. Eurostat odhaduje, že v listopadu bylo v eurozóně bez práce zhruba 12,3 milionu lidí. V celé EU je podle agentury Reuters míra nezaměstnanosti na osmi procentech.

NOVÉ PRACOVNÍKY V IRSKU VÍTAJÍ

Irsko je podle svých představitelů stále odhodláno ani v nejmenším nebránit příchodu pracovníků z nových členských států Evropské unie po 1. květnu letošního roku, a to navzdory obavám a rozpakům drtivé většiny ostatních stávajících členů EU. Nebudou zavedeny žádné dodatečné administrativní překážky, jež by ztěžovaly přístup Čechů a občanů dalších nových států na irský pracovní trh. Zákony platné pro irské občany budou platit i pro pracovníky z nových zemí. Se všemi se bude zacházet stejně podle irského pracovního práva, všichni budou mít nárok na minimální mzdu předepsanou zákonem a budou se na ně vztahovat pravidla týkající se dovolené, pracovní doby a tak dále.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít