Evropský týden

07. července 2003, 00:00 - admin
07. července 2003, 00:00

Zelení protestují proti Berlusconimu v čeleEkologičtí poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku častovali italského premiéra Silvia Berlusconiho nesouhlasnými výkřiky, když nastiňoval hlavní teze šestiměsíčního předsednictví Itálie v čele Evropské unie.

Zelení protestují proti Berlusconimu v čele

Ekologičtí poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku častovali italského premiéra Silvia Berlusconiho nesouhlasnými výkřiky, když nastiňoval hlavní teze šestiměsíčního předsednictví Itálie v čele Evropské unie. Asi 15 poslanců za evropské Zelené také Berlusconimu připomnělo transparenty s nápisy Zákon je stejný pro všechny a Nechceme kmotry, jaká neslavná pověst ho předchází. Tato vyplývá nejen z faktu, že čelí vleklému procesu kvůli korupci. V očích západoevropské veřejnosti Berlusconimu přitížila i skutečnost, že pravicový tábor nedávno prosadil v italském parlamentu zákon, který mu zajišťuje imunitu - byť jen po dobu, co bude v úřadě.

Ramiro Cibrian se loučí s Prahou

Velvyslanec Evropské komise a šéf Delegace Evropské unie Ramiro Cibrian se loučí s Prahou. Po pěti letech, během nichž se věnoval hlavně přistoupení republiky k evropské patnáctce, metropoli opouští. Cibrian ve funkci končí poté, co si Češi v nedávném referendu odhlasovali vstup do Evropské unie. Příští rok v květnu by se Česká republika společně s desítkou kandidátských zemí měla stát členem Unie. Velvyslanec už dříve uvedl, že Česko je na vstup téměř stoprocentně připraveno. Zbývají podle něj ještě drobnosti, jako je třeba vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů. Velvyslanec Evropské komise sám před referendem najezdil několik tisíc kilometrů po českých a moravských městech. Až opustí Česko, bude Cibrian přednášet na univerzitě v Kalifornii o Evropské unii a její společné zahraniční a obranné politice.

Evropská lidová strana slavila půlstoletí existence

Padesáté výročí zrodu Evropské lidové strany (ELS) oslavili minulý týden její poslanci v Evropském parlamentu a řada čelných politiků na slavnostním shromáždění ve Štrasburku. Promluvili na něm mimo jiné francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin, německý exkancléř Helmut Kohl či předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. Ten připomněl, že v roce 1953, když se ELS rodila, čelili lidé v Československu vykonstruovaným politickým procesům a dějiny se pro ně ubíraly úplně jiným směrem. Právě proto jsou si dnes vědomi, že svoboda není zadarmo; je třeba si jí vážit a bránit ji. Kohl připomněl dějiny evropské integrace a vyjádřil přesvědčení, že právě a jedině ona se stala garantem míru v poválečné Evropě. Složil také hold Bohu a zažertoval, že určitě existuje, i když není zapsán v návrhu ústavy. Řada dalších, například španělská komisařka Loyola de Palacio, požadovala zmínku o křesťanském náboženství v preambuli ústavy jako o jednom z kořenů evropské civilizace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít