Evropský týden

07. července 2003, 00:00 - admin
07. července 2003, 00:00

Zelení protestují proti Berlusconimu v čeleEkologičtí poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku častovali italského premiéra Silvia Berlusconiho nesouhlasnými výkřiky, když nastiňoval hlavní teze šestiměsíčního předsednictví Itálie v čele Evropské unie.

Zelení protestují proti Berlusconimu v čele

Ekologičtí poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku častovali italského premiéra Silvia Berlusconiho nesouhlasnými výkřiky, když nastiňoval hlavní teze šestiměsíčního předsednictví Itálie v čele Evropské unie. Asi 15 poslanců za evropské Zelené také Berlusconimu připomnělo transparenty s nápisy Zákon je stejný pro všechny a Nechceme kmotry, jaká neslavná pověst ho předchází. Tato vyplývá nejen z faktu, že čelí vleklému procesu kvůli korupci. V očích západoevropské veřejnosti Berlusconimu přitížila i skutečnost, že pravicový tábor nedávno prosadil v italském parlamentu zákon, který mu zajišťuje imunitu - byť jen po dobu, co bude v úřadě.

Ramiro Cibrian se loučí s Prahou

Velvyslanec Evropské komise a šéf Delegace Evropské unie Ramiro Cibrian se loučí s Prahou. Po pěti letech, během nichž se věnoval hlavně přistoupení republiky k evropské patnáctce, metropoli opouští. Cibrian ve funkci končí poté, co si Češi v nedávném referendu odhlasovali vstup do Evropské unie. Příští rok v květnu by se Česká republika společně s desítkou kandidátských zemí měla stát členem Unie. Velvyslanec už dříve uvedl, že Česko je na vstup téměř stoprocentně připraveno. Zbývají podle něj ještě drobnosti, jako je třeba vzájemné uznávání vysokoškolských diplomů. Velvyslanec Evropské komise sám před referendem najezdil několik tisíc kilometrů po českých a moravských městech. Až opustí Česko, bude Cibrian přednášet na univerzitě v Kalifornii o Evropské unii a její společné zahraniční a obranné politice.

Evropská lidová strana slavila půlstoletí existence

Padesáté výročí zrodu Evropské lidové strany (ELS) oslavili minulý týden její poslanci v Evropském parlamentu a řada čelných politiků na slavnostním shromáždění ve Štrasburku. Promluvili na něm mimo jiné francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin, německý exkancléř Helmut Kohl či předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. Ten připomněl, že v roce 1953, když se ELS rodila, čelili lidé v Československu vykonstruovaným politickým procesům a dějiny se pro ně ubíraly úplně jiným směrem. Právě proto jsou si dnes vědomi, že svoboda není zadarmo; je třeba si jí vážit a bránit ji. Kohl připomněl dějiny evropské integrace a vyjádřil přesvědčení, že právě a jedině ona se stala garantem míru v poválečné Evropě. Složil také hold Bohu a zažertoval, že určitě existuje, i když není zapsán v návrhu ústavy. Řada dalších, například španělská komisařka Loyola de Palacio, požadovala zmínku o křesťanském náboženství v preambuli ústavy jako o jednom z kořenů evropské civilizace.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít