Evropský týden

12. května 2003, 00:00 - admin
12. května 2003, 00:00

Tisk lístků k referendu bude stát 1,3 milionuCelkem 8,6 milionu hlasovacích lístků nechává vytisknout ministerstvo vnitra pro červnové referendum o přistoupení Česka k EU. Vytištění bude stát přes 1,3 milionu korun. Je to téměř stonásobně méně než tisk hlasovacích lístků pro loňské komunální volby.

Tisk lístků k referendu bude stát 1,3 milionu

Celkem 8,6 milionu hlasovacích lístků nechává vytisknout ministerstvo vnitra pro červnové referendum o přistoupení Česka k EU. Vytištění bude stát přes 1,3 milionu korun. Je to téměř stonásobně méně než tisk hlasovacích lístků pro loňské komunální volby. Lístky k referendu jsou totiž jednodušší, neboť mají stejnou podobu pro celou republiku. Lidé dostanou lístky s razítkem ministerstva vnitra až ve volebních místnostech.

Stahování z internetu podraží

Lidé, kteří si z internetu stahují například hudbu, filmy, hry nebo elektronické knihy, budou pravděpodobně za tyto služby platit více. Poskytovatelé těchto služeb totiž budou mít kvůli novým požadavkům Evropské unie vyšší náklady, upozornila poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. Firma, která má sídlo mimo EU, bude od 1. července platit daň z přidané hodnoty (DPH) v zemi, v níž má trvalé bydliště člověk, který od ní data odebírá. I čeští spotřebitelé se tak po vstupu do Unie už nebudou moci vyhýbat placení DPH a objednávat zdarma nebo levněji digitální služby od podniků sídlících mimo EU, např. ve Spojených státech.

Britští advokáti mají povinnost hlásit

Povinnost mlčenlivosti advokátů v Británii se nikdy se netýkala nezákonné činnosti. Advokáti mají už od 80. let povinnost spolupracovat s úřady při boji proti praní špinavých peněz. Tato povinnost se od loni přijatého zákona dále rozšířila. Při nesplnění hrozí až pět let vězení. Nový zákon o výdělcích z trestné činnosti ukládá advokátům a dalším profesím povinnost upozornit pověřený vyšetřovací státní orgán na každou akci jejich klienta, která by mohla směřovat k legalizaci peněz nabytých nelegálně. Klienta ovšem na to, že o něm podávají hlášení, upozornit nesmějí.

Itálie je nejhorší v zavádění jednotné legislativy

Evropská komise podrobila kritice většinu vlád členských zemí za to, že nezavádějí včas legislativu vytváření jednotného vnitřního trhu Evropské unie. Nejhůře si v tom vede Itálie, po ní Portugalsko, Irsko a Rakousko. Cíl komise pro zavádění direktiv fungování jednotného trhu v platnost splňuje pouze pět z 15 zemí. Vzorné je především Dánsko, za ním následují Švédsko, Finsko, Španělsko a Británie.

Nejlacinější v EU bude Slovensko

Z 25 zemí budoucí rozšířené Evropské unie je nejlacinější Slovensko, kde ceny dosahují 41 procent průměru dnešních členských zemí, následované Českem, Maďarskem a Estonskem, jejichž cenová hladina se pohybuje kolem 46 procent průměru Evropské unie. Evropská komise připomněla, že když v roce 1985 vstupovaly chudé Španělsko a Portugalsko, činily jejich ceny 60 a 72 procent průměru tehdejších společenství. Při východním rozšíření je rozdíl mnohem větší. Více než polovina z deseti vstupujících zemí má ceny pod unijními 50 procenty.

Země bývalé NDR se bojí o peníze

Příhraniční spolková země Braniborsko, která na délce 250 kilometrů sousedí s Polskem, má průměrný hrubý domácí produkt na obyvatele ve výši 71 procent průměru Unie. Jako všechny regiony s HDP nižším než 75 procent průměru EU, má nárok na pomoc ze strukturálních fondů. Příchod deseti nových, vesměs chudých zemí ale HDP Unie sníží a Braniborsko tak zřejmě nárok na příspěvky ze strukturálních fondů ztratí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít