EVROPSKÝ TÝDEN

06. října 2003, 00:00 - admin
06. října 2003, 00:00

Belgie už nemá v úmyslu vyhošťovat české občany za to, že nemají v pase razítko potvrzující datum vstupu do "Schengenského prostoru". Českému velvyslanectví v Bruselu to oznámilo belgické ministerstvo zahraničních věcí.

BELGIE UŽ NEBUDE VYHOŠŤOVAT ČECHY KVŮLI RAZÍTKU

Důvodem k vyhoštění nadále bude jen práce načerno nebo narušování veřejného pořádku. Podle platných předpisů mohou Češi pobývat v Belgii, jako ostatně v celém Schengenském prostoru, bez víza nejdéle tři měsíce.

ODPŮRCI TEMELÍNA PODALI ŽALOBU K EVROPSKÉMU SOUDU

Pro porušení atomového zákona v případě jaderné elektrárny Temelín podalo občanské sdružení V havarijní zóně JETE žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odpůrci elektrárny tvrdí, že ze zařízení plynou pouze zisky pro ČEZ, zatímco celospolečenský přínos je nulový. Atomový zákon přitom stanoví, že u výstavby jakéhokoli jaderného zařízení musí jeho celospolečenský přínos převýšit negativní dopady na životní prostředí a rizika provozu.

UNIE PŘISTŘIHLA KŘÍDLA AUTOMOBILKÁM

Od 1. října začala v EU platit nová pravidla distribuce, prodeje a servisu všech typů aut. Vydělat na liberalizaci a ostřejší konkurenci by měl především spotřebitel. Nová pravidla otvírají cesty k novým technikám distribuce, včetně prodeje aut přes internet a prodeje několika značek u jediného dealera. Prodejci nyní budou moci vést reklamní kampaně po celém jednotném trhu. Žádnému opraváři nebude už výrobce smět bránit v zajišťování poprodejního servisu, tedy včetně záručních prohlídek. Servisy naopak nebudou moci prodávat nová vozidla. Až dosud si výrobce automobilů v EU mohl nejen vybrat toho, kdo smí prodávat jeho auta, ale navíc i bránit, aby neprodával vozy za hranicemi vlastního státu. Automobilky tak mohly diktovat ceny v jednotlivých zemích EU.

EU HROZÍ SPOJENÝM STÁTŮM SANKCEMI

Pokud USA do konce letošního roku nezruší systém daňových úlev pro export, uvalí na ně Unie obchodní sankce v hodnotě několika miliard dolarů. Současný americký systém uděluje daňové úlevy firmám jako Boeing a Microsoft. Světová obchodní organizace jej označila za nedovolený již v roce 2000. Kongres Spojených států je ale pod tlakem dotčených firem, aby dosavadní systém příliš rychle nerušil.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít