evropský týden

19. května 2003, 00:00 - (čtk)
19. května 2003, 00:00

Litevci řekli Unii "ano"V referendu k začlenění Litvy do Evropské unie se kladně vyjádřilo 89,9 procenta hlasujících, zatímco proti jich bylo jen 8,9 procenta. Z 2,6 milionu zapsaných voličů se referenda nakonec zúčastnilo 63,3 procenta (z toho 7,3 procenta korespondenčně), což vysoce překonalo původní očekávání a bohatě splnilo požadavek padesátiprocentní účasti pro platnost hlasování.

Litevci řekli Unii „ano“

V referendu k začlenění Litvy do Evropské unie se kladně vyjádřilo 89,9 procenta hlasujících, zatímco proti jich bylo jen 8,9 procenta. Z 2,6 milionu zapsaných voličů se referenda nakonec zúčastnilo 63,3 procenta (z toho 7,3 procenta korespondenčně), což vysoce překonalo původní očekávání a bohatě splnilo požadavek padesátiprocentní účasti pro platnost hlasování.

Reuters: „Ano“ řeknou všichni kandidáti

Výsledky průzkumu 43 analytiků ve finančních a akademických institucích po celé Evropě podle agentury Reuters ukázaly, že lze očekávat souhlas se vstupem do EU také v pěti dalších referendech plánovaných na letošní rok. Dokonce i v Polsku, kde může protivládní opozice výsledek ovlivnit nejvíce. Podle průzkumu jsou šance na souhlas voličů v polském červnovém referendu 80procentní.

Výsledek referenda může zrušit jen Ústavní soud

Výsledek referenda o vstupu České republiky do Evropské unie by mohl zrušit jen Ústavní soud, pokud by vyhověl případné stížnosti na nezákonnost postupu při plebiscitu. V Česku, na rozdíl od Slovenska, Polska či Lotyšska, neplatí podmínka, že hlasování bude neplatné v případě, pokud se ho nezúčastní aspoň polovina voličů. České zákony o referendu žádnou hranici pro účast nemají. O vstupu země do U nie by teoreticky mohl rozhodnout jen jeden jediný volič, který by odevzdal správně označený lístek. Se stížností na postup při provádění referenda se bude moci na Ústavní soud obrátit kterýkoli volič, a to do deseti dnů po ukončení hlasování, tedy do 24. června.

EU nově definovala střední, malé a minipodniky

Evropská komise stanovila novou definici pojmů „střední podniky“, „malé podniky“ a „mikropodniky“, která bude od 1. ledna 2005 sloužit k identifikaci podniků pro účely podpor a úlev poskytovaných na evropské i národní úrovni. Komise zachovala stropy počtu zaměstnanců, zvýšila však limit obratu nebo platební bilance podniků. „Střední podnik“ bude nadále takový, který zaměstnává méně než 250 lidí. Jeho obrat však může dosahovat až 50 milionů eur ročně, zatímco dosud to bylo 40 milionů, případně jeho platební bilance nemá převyšovat 43 milionů proti dosavadním 27 milionům. Za „malý podnik“ bude považován ten, který má pod 50 zaměstnanců, obrat nejvýše deset milionů eur místo nynějších sedmi nebo desetimilionovou finanční rozvahu (dosud pět). Mikropodnik zaměstnává méně než deset lidí a hlásí obrat či bilanci ve výši dvou milionů eur ročně.

ČR se podílí na nových chemických pravidlech

Na přípravě nových pravidel pro nakládání s chemickými látkami v EU se podílejí i čeští experti. Návrh počítá s tím, že všechny chemické látky, které se dnes vyrábějí a prodávají v množství nad jednu tunu, budou podrobovány testům. Jedině ty, které dostanou povolení, budou moci být používány na vnitřním trhu EU. Látky, o nichž se ví, že jsou rizikové, budou podrobeny přísnějšímu režimu. Záměr zavést systém registrace, vyhodnocování a povolování desetitisíců dosud nepodchycených chemikálií vyvolal u chemického průmyslu nevoli.

Berlusconi slíbil podpořit tureckou kandidaturu

Kandidatura Turecka na vstup do Evropské unie bude mít od Itálie stále širší podporu. Prohlásil to italský premiér Silvio Berlusconi, jehož země od 1. července přebírá předsednictví v U nii. Turecko je kandidátem na vstup do EU již od roku 1999. Berlusconi zdůraznil, že tureckou kandidaturu podporuje v rámci úsilí o takzvanou velkou Evropu, která by podle něho měla zahrnovat také Turecko, Rusko, Ukrajinu a Bělorusko. „Přejeme si velkou Evropu, která bude čelit Spojeným státům a bude s nimi jednat a vyjadřovat své názory nikoli z pozice podřízenosti, ale z pozice rovnosti,“ řekl italský premiér, který patřil ke stoupencům amerického zásahu v Iráku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít