EVROPSKÝ TÝDEN

22. prosince 2003, 00:00 - (čtk)
22. prosince 2003, 00:00

Česká republika v pátek Evropské komisi předala restrukturalizační plán ČSOB. Brusel nyní bude zkoumat, zda stát poskytl bance, která převzala IPB, peníze v souladu s pravidly Unie. EU minulý týden schválila pomoc Komerční bance a zkoumá i Českou spořitelnu.

ČESKO PŘEDALO EU INFORMACE O ČSOB

Podle odborníků bude případ pomoci ČSOB, potažmo IPB, zřejmě nejkomplikovanější. Stát bance po převzetí IPB dal záruky, které mohou dosáhnout až 160 miliard korun. Jejich vypořádání navíc může přejít až do doby vstupu ČR do EU.

BRUSEL LEGALIZUJE SVÉ PRAKTIKY

Unie po velkých sporech nakonec ustoupila kontroverznímu požadavku Spojených států a bude i nadále předávat osobní data Evropanů cestujících do USA americkým úřadům. Dohoda bude platit také pro Českou republiku. Brusel tím legalizuje praxi, která funguje už dlouhou dobu. Letecké společnosti už řadu měsíců předávají Američanům údaje o svých pasažérech a riskují tím tvrdý postih kvůli porušení předpisů pro ochranu osobních dat. Vedle jména a data narození tak mohou americké úřady znát adresu, e-mail a telefon cestujícího Evropana, stejně jako údaje o jeho bankovním účtu či kreditní kartě.

MEZI STÁTY VISEGRÁDU ZŮSTANOU HRANICE Hraniční kontroly mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem zřejmě zůstanou i po vstupu těchto zemí do Evropské unie. Jejich zrušení brání podle ministra vnitra Stanislava Grosse současné znění schengenské smlouvy. Ty slouží k ostraze vnějších hranic EU před kriminalitou a nelegální migrací. Termín přistoupení nových členů Unie ještě není stanoven. K dohodě se v zásadě připojily všechny současné země EU kromě Británie a Irska. Dánsko, Švédsko a Finsko sice podepsaly, ale zatím dohodu neuplatňují. UNIE MÁ PRO ČR 2,5 MILIARDY EUR

Evropská unie vyčlenila pro Českou republiku 1,525 miliardy eur (49,4 miliardy korun) ve formě regionální pomoci na léta 2004 až 2006. Tyto prostředky ze strukturálních fondů EU půjdou na spolufinancování projektů v regionech. Dalších 936 milionů eur (30,3 miliardy korun) bude ČR moci využít pro výstavbu infrastruktur celostátního významu z tzv. vyrovnávacího (kohezního) fondu EU. Tato definitivní čísla obsahuje páteční sdělení Evropské komise.

UNIJNÍ ROZPOČET BUDE MALÝ

Evropský parlament schválil nejomezenější rozpočet Evropské unie od roku 1990. Výdaje dosáhnou příští rok, kdy Unie zažije největší rozšíření v historii, jen 0,98 procenta hrubého národního důchodu EU namísto původně plánovaných 1,06 procenta. Okleštění rozpočtu je důsledkem nepříznivé rozpočtové situace členských zemí, především vysokých deficitů ve Francii a Německu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít