EVROPSKÝ TÝDEN

22. prosince 2003, 00:00 - (čtk)
22. prosince 2003, 00:00

Česká republika v pátek Evropské komisi předala restrukturalizační plán ČSOB. Brusel nyní bude zkoumat, zda stát poskytl bance, která převzala IPB, peníze v souladu s pravidly Unie. EU minulý týden schválila pomoc Komerční bance a zkoumá i Českou spořitelnu.

ČESKO PŘEDALO EU INFORMACE O ČSOB

Podle odborníků bude případ pomoci ČSOB, potažmo IPB, zřejmě nejkomplikovanější. Stát bance po převzetí IPB dal záruky, které mohou dosáhnout až 160 miliard korun. Jejich vypořádání navíc může přejít až do doby vstupu ČR do EU.

BRUSEL LEGALIZUJE SVÉ PRAKTIKY

Unie po velkých sporech nakonec ustoupila kontroverznímu požadavku Spojených států a bude i nadále předávat osobní data Evropanů cestujících do USA americkým úřadům. Dohoda bude platit také pro Českou republiku. Brusel tím legalizuje praxi, která funguje už dlouhou dobu. Letecké společnosti už řadu měsíců předávají Američanům údaje o svých pasažérech a riskují tím tvrdý postih kvůli porušení předpisů pro ochranu osobních dat. Vedle jména a data narození tak mohou americké úřady znát adresu, e-mail a telefon cestujícího Evropana, stejně jako údaje o jeho bankovním účtu či kreditní kartě.

MEZI STÁTY VISEGRÁDU ZŮSTANOU HRANICE Hraniční kontroly mezi Českou republikou, Slovenskem, Polskem a Maďarskem zřejmě zůstanou i po vstupu těchto zemí do Evropské unie. Jejich zrušení brání podle ministra vnitra Stanislava Grosse současné znění schengenské smlouvy. Ty slouží k ostraze vnějších hranic EU před kriminalitou a nelegální migrací. Termín přistoupení nových členů Unie ještě není stanoven. K dohodě se v zásadě připojily všechny současné země EU kromě Británie a Irska. Dánsko, Švédsko a Finsko sice podepsaly, ale zatím dohodu neuplatňují. UNIE MÁ PRO ČR 2,5 MILIARDY EUR

Evropská unie vyčlenila pro Českou republiku 1,525 miliardy eur (49,4 miliardy korun) ve formě regionální pomoci na léta 2004 až 2006. Tyto prostředky ze strukturálních fondů EU půjdou na spolufinancování projektů v regionech. Dalších 936 milionů eur (30,3 miliardy korun) bude ČR moci využít pro výstavbu infrastruktur celostátního významu z tzv. vyrovnávacího (kohezního) fondu EU. Tato definitivní čísla obsahuje páteční sdělení Evropské komise.

UNIJNÍ ROZPOČET BUDE MALÝ

Evropský parlament schválil nejomezenější rozpočet Evropské unie od roku 1990. Výdaje dosáhnou příští rok, kdy Unie zažije největší rozšíření v historii, jen 0,98 procenta hrubého národního důchodu EU namísto původně plánovaných 1,06 procenta. Okleštění rozpočtu je důsledkem nepříznivé rozpočtové situace členských zemí, především vysokých deficitů ve Francii a Německu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít