Evropský týden

05. května 2003, 00:00 - (čtk)
05. května 2003, 00:00

EIB pomůže podnikatelůmEvropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu.

EIB pomůže podnikatelům

Evropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu. Klienti se mohou na tuto společnost obrátit se žádostí o leasingové financování bez ohledu na obrat své firmy. VB Leasing CZ se podle vlastního vyjádření stále více soustřeďuje na takzvaný živnoleasing, tedy leasing pro malé podnikatele.

Infocentra o EU mají zpoždění

Informační místa pro podnikatele, která mají zejména malým a středním firmám pomoci s přípravou na vstup země do EU, budou otevřena od 1. června, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Střediska připravuje Hospodářská komora. „Stále je v řešení především financování,“ zdůvodnila zpoždění mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Letos má vzniknout asi sto informačních míst ve všech bývalých okresních městech a v některých dalších.

Vznikne „jádro evropské obrany“ bez NATO

Čtyři státy Evropské unie - Francie, Německo, Belgie a Lucembursko - se v úterý dohodly vytvořit do roku 2004 „jádro kolektivní evropské obrany“, které by mělo být schopno vést vojenské operace nezávisle na strukturách Severoatlantické aliance. Spojené státy se k těmto představám staví odmítavě: NATO prý nepotřebuje nové velitelské struktury, ale lepší zbrojní vybavení.

Zájem o účast v Sapardu převyšuje možnosti

Od zahájení činnosti Sapardu loni na jaře bylo evidováno 1980 projektů se žádostí o dotace. Schváleno jich - podle ministerstva zemědělství vzhledem k dostupným zdrojům - bylo 1014. V tuzemsku mají na rozdíl od jiných zemí zájem o účast nejen obce, u nichž je spolufinancování z programu až 75 procent, ale i podnikatelská sféra. Té nabízí Sapard nejvýše poloviční účast. Sapard podle MZe funguje kromě Česka v Bulharsku, Estonsku, Slovinsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Polsku, Rumunsku a Maďarsku.

V Haagu otevřeli Eurojust

Na 500 případů už dostal Evropský úřad pro spolupráci a koordinaci ve věcech trestních Eurojust, jehož prostory v nizozemském Haagu byly v úterý slavnostně otevřeny. Prezident Eurojustu, Brit Michael Kennedy, apeloval na členské země, aby trestní případy s přeshraničním prvkem včas oznamovaly, aby úřad mohl při jejich vyšetřování pomáhat. Kandidátské země zatím nejsou členy, úřad ale spolupracuje s kontaktními osobami z těchto zemí. V České republice je to ředitelka mezinárodního odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Stálého člena Eurojustu má Praha jmenovat ke dni vstupu do EU, tedy k 1. květnu 2004. Do kompetence úřadu spadá například koordinace boje proti teroristickým trestným činům, obchodu s lidmi a s drogami, počítačové kriminalitě, korupci a zpronevěře nebo trestným činům poškozujícím životní prostředí.

Telička už zasedá v Coreperu

Výbor stálých zástupců (Comité des Representants Permanents, zkráceně Coreper), nejvyšší administrativní orgán Evropské unie, se ve středu poprvé rozrostl z 15 na 25 lidí. Českým velvyslancem je Pavel Telička. Coreper sdružuje velvyslance členských států, kteří dokončují práci diplomatů a expertů fungujících v rezortních pracovních skupinách, hledají kompromisy u sporných problémů a připravují agendu ministerských zasedání. Ačkoli sami nic zásadního neschvalují (to přísluší ministrům), rozhoduje se o naprosté většině věci fakticky na jejich úrovni. Proto má výbor pověst nejmocnějšího úřednického tělesa na světě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít