Evropský týden

05. května 2003, 00:00 - (čtk)
05. května 2003, 00:00

EIB pomůže podnikatelůmEvropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu.

EIB pomůže podnikatelům

Evropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu. Klienti se mohou na tuto společnost obrátit se žádostí o leasingové financování bez ohledu na obrat své firmy. VB Leasing CZ se podle vlastního vyjádření stále více soustřeďuje na takzvaný živnoleasing, tedy leasing pro malé podnikatele.

Infocentra o EU mají zpoždění

Informační místa pro podnikatele, která mají zejména malým a středním firmám pomoci s přípravou na vstup země do EU, budou otevřena od 1. června, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Střediska připravuje Hospodářská komora. „Stále je v řešení především financování,“ zdůvodnila zpoždění mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Letos má vzniknout asi sto informačních míst ve všech bývalých okresních městech a v některých dalších.

Vznikne „jádro evropské obrany“ bez NATO

Čtyři státy Evropské unie - Francie, Německo, Belgie a Lucembursko - se v úterý dohodly vytvořit do roku 2004 „jádro kolektivní evropské obrany“, které by mělo být schopno vést vojenské operace nezávisle na strukturách Severoatlantické aliance. Spojené státy se k těmto představám staví odmítavě: NATO prý nepotřebuje nové velitelské struktury, ale lepší zbrojní vybavení.

Zájem o účast v Sapardu převyšuje možnosti

Od zahájení činnosti Sapardu loni na jaře bylo evidováno 1980 projektů se žádostí o dotace. Schváleno jich - podle ministerstva zemědělství vzhledem k dostupným zdrojům - bylo 1014. V tuzemsku mají na rozdíl od jiných zemí zájem o účast nejen obce, u nichž je spolufinancování z programu až 75 procent, ale i podnikatelská sféra. Té nabízí Sapard nejvýše poloviční účast. Sapard podle MZe funguje kromě Česka v Bulharsku, Estonsku, Slovinsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Polsku, Rumunsku a Maďarsku.

V Haagu otevřeli Eurojust

Na 500 případů už dostal Evropský úřad pro spolupráci a koordinaci ve věcech trestních Eurojust, jehož prostory v nizozemském Haagu byly v úterý slavnostně otevřeny. Prezident Eurojustu, Brit Michael Kennedy, apeloval na členské země, aby trestní případy s přeshraničním prvkem včas oznamovaly, aby úřad mohl při jejich vyšetřování pomáhat. Kandidátské země zatím nejsou členy, úřad ale spolupracuje s kontaktními osobami z těchto zemí. V České republice je to ředitelka mezinárodního odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Stálého člena Eurojustu má Praha jmenovat ke dni vstupu do EU, tedy k 1. květnu 2004. Do kompetence úřadu spadá například koordinace boje proti teroristickým trestným činům, obchodu s lidmi a s drogami, počítačové kriminalitě, korupci a zpronevěře nebo trestným činům poškozujícím životní prostředí.

Telička už zasedá v Coreperu

Výbor stálých zástupců (Comité des Representants Permanents, zkráceně Coreper), nejvyšší administrativní orgán Evropské unie, se ve středu poprvé rozrostl z 15 na 25 lidí. Českým velvyslancem je Pavel Telička. Coreper sdružuje velvyslance členských států, kteří dokončují práci diplomatů a expertů fungujících v rezortních pracovních skupinách, hledají kompromisy u sporných problémů a připravují agendu ministerských zasedání. Ačkoli sami nic zásadního neschvalují (to přísluší ministrům), rozhoduje se o naprosté většině věci fakticky na jejich úrovni. Proto má výbor pověst nejmocnějšího úřednického tělesa na světě.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít