Evropský týden

09. června 2003, 00:00 - (čtk)
09. června 2003, 00:00

Tři české ekologické organizace podaly kvůli průchodu dálnice D8 Krušnými horami stížnost k Evropské komisi.

Čeští ekologové se obrátili na EU

Nelíbí se jim, že dálnice, která má vést po povrchu částí přírodního parku Východní Krušné hory, poškodí rašeliniště a horské louky s ohroženými živočichy.

Francie dostala lhůtu na snížení deficitu

Ministři financí EU v úterý doporučili Francii začít urychleně podnikat kroky ke snížení nadměrného rozpočtového deficitu. Rada ministrů Ecofin dala Paříži čtyři měsíce na přijetí kroků ke snížení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu nejpozději v roce 2004. Deficit veřejných financí Francie činil loni 3,1 procenta HDP a mírně tak překročil mezní limit rozpočtového Paktu stability a růstu. Evropská komise předpokládá, že bez přijetí příslušných omezujících opatření stoupne letos schodek na 3,7 procenta a příští rok skončí na 3,5 procenta.

Platy europoslanců se mají sjednotit

Evropský parlament ve středu ve Štrasburku schválil rezoluci o jednotném statusu členů Evropského parlamentu. Vyzývá v ní členské státy, aby přijaly návrh statusu, který sjednocuje platy poslanců Evropského parlamentu. Nyní dostává 626 členů EP ekvivalent mzdy svých národních kolegů. Italové tedy dostávají asi 11 779 eur měsíčně, zatímco Španělé jen 2540 eur měsíčně. Návrh přiznává europoslancům měsíční mzdu 8500 eur, což je polovina platu soudce Evropského soudního dvora. Základní plat českých poslanců a senátorů je 46 500 korun, tedy zhruba 1550 eur.

Unie otevře trh s energiemi v roce 2007

Společnosti a spotřebitelé budou moci nakupovat elektrickou energii a plyn v celé Evropské unii od roku 2007. Zákon o liberalizaci trhu energií v EU ve středu schválil Evropský parlament. Zákon má zajistit spravedlivou konkurenci a volbu pro spotřebitele. Požaduje také, aby elektrárny jasně oddělily výrobu energie od přenosu a aby elektřina byla označena původem a údaji o znečištění ovzduší.

Mise Artemis už míří do Konga

Evropská unie ve čtvrtek odpověděla kladně na žádost OSN a schválila vyslání mírové mise do Konga. Jde o vůbec první plánovaný zásah EU tohoto druhu mimo Evropu a navíc i bez účasti NATO. Mise dostala krycí název Artemis - po antické bohyni lovu. Ministři zahraničí členských zemí Unie mají toto rozhodnutí formálně schválit již ve čtvrtek. Fakticky jde o ověření, zda EU je s to rozvíjet a nasazovat své vojenské síly i mimo Alianci. Mírové síly mají mít 1400 příslušníků a v jejich čele bude francouzské velení. Operovat budou v severovýchodní části Konga, kde v posledním měsíci přišlo při mezikmenových bojích o život přes 500 lidí.

Příprava evropské ústavy se zasekla

Podoba institucí EU se stala podle očekávání překážkou, na kterou těsně před koncem narazil Konvent EU při přípravě budoucí ústavy Unie. Podstata problému spočívá v tom, že malé země v navrhovaném systému postrádají záruky rovného postavení. Za takových okolností by několik domluvených zemí (stačilo by Německo plus dvě) mohlo Unii docela ovládnout.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít