Evropský týden

25. srpna 2003, 00:00 - admin
25. srpna 2003, 00:00

Ve Švédsku za necelé čtyři týdny proběhne referendum, ve kterém občané rozhodnou o přistoupení země k jednotné evropské měně. Podle prvního výzkumu, který pro švédský deník Expressen a televizní kanál TV4 provedl institut Gallup, by "ne" zavedení eura vyslovilo 47 % hlasujících, tedy o dvě procenta více než v minulém týdnu.

Švédsko: referendum o zavedení eura

Počet příznivců jednotné měny dosáhl stejného výsledku: 35 %. Výsledky druhého průzkumu, který provedla společnost Temo a otiskl deník Dagens Nyheter, však naopak tvrdí, že preference zastánců eura od minulého týdne vystoupaly o čtyři procenta na 39 %. Podpora odpůrců - 49 % - zůstala nezměněna.

EU vzdoruje americkým GMO

Evropská komise potvrdila, že neustoupí tlaku USA a neotevře trh EU třiceti americkým geneticky modifikovaným organizmům (GMO), které zatím marně čekají na schválení v Evropě. Spojené státy proto v pondělí podaly žalobu na u Světové obchodní organizace (WTO). Zároveň ji požádaly o zřízení rozhodčího panelu, který má s konečnou platností rozhodnout, zda má ve vleklém sporu o GMO pravdu Evropa, nebo Amerika. Pokud panel přesto vznikne, lze jeho závazné rozhodnutí očekávat do 18 měsíců. USA namítají, že faktické pětileté embargo EU na dovoz tří desítek amerických upravených plodin a výrobků bylo v rozporu s pravidly volného obchodu.

Střední Evropa o EU a spolupráci

Ministři 6 zemí střední Evropy jednali v Rakousku o problematice EU a vzájemné spolupráci. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein na konferenci také podepsali smlouvu o spolupráci v cestovním ruchu. Rakouský ministr připomněl, že od roku 1995 se hodnota rakouského vývozu do budoucích členských zemí Unie více než zdvojnásobila a loni dosáhla zhruba 9,3 miliardy eur. Alpská republika je rovněž předním zahraničním investorem v středoevropských kandidátských státech. Cestovní ruch představuje 4,7% podílu na českém HDP a zaměstnává téměř 10 % obyvatelstva. ČR má podobnou turistickou infrastrukturu jako Rakousko, výkon jeho turistického průmyslu je však ve srovnání s ČR čtyřnásobný. Z ČR cestuje do Rakouska ročně asi 240 tisíc turistů, opačným směrem putuje zhruba stejný počet návštěvníků.

EU: ztráty na úrodě nejsou fatální

Vlna tropických veder, která sužovala Evropu v červenci a srpnu, se projeví v podstatně nižších výnosech mnoha zemědělských plodin i v poklesu živočišné produkce. První odhady institutu JRC se pohybují od 2% propadu oproti loňsku pro brambory po ztrátu 25 % pro slunečnice. JRC upozorňuje, že ozimy již byly oslabeny tuhou zimou a jarními mrazíky. Výnosy jsou podle JRC nižší ve všech zemích Unie, s výjimkou Dánska, Finska, Irska, Švédska a Británie. Prognostici očekávají pokles výroby pšenice o 6,6 % ve srovnání s loňskem; vezme-li se v úvahu letošní menší osetá plocha, bude to znamenat snížení o deset milionů tun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít