Evropský týden

25. srpna 2003, 00:00 - admin
25. srpna 2003, 00:00

Ve Švédsku za necelé čtyři týdny proběhne referendum, ve kterém občané rozhodnou o přistoupení země k jednotné evropské měně. Podle prvního výzkumu, který pro švédský deník Expressen a televizní kanál TV4 provedl institut Gallup, by "ne" zavedení eura vyslovilo 47 % hlasujících, tedy o dvě procenta více než v minulém týdnu.

Švédsko: referendum o zavedení eura

Počet příznivců jednotné měny dosáhl stejného výsledku: 35 %. Výsledky druhého průzkumu, který provedla společnost Temo a otiskl deník Dagens Nyheter, však naopak tvrdí, že preference zastánců eura od minulého týdne vystoupaly o čtyři procenta na 39 %. Podpora odpůrců - 49 % - zůstala nezměněna.

EU vzdoruje americkým GMO

Evropská komise potvrdila, že neustoupí tlaku USA a neotevře trh EU třiceti americkým geneticky modifikovaným organizmům (GMO), které zatím marně čekají na schválení v Evropě. Spojené státy proto v pondělí podaly žalobu na u Světové obchodní organizace (WTO). Zároveň ji požádaly o zřízení rozhodčího panelu, který má s konečnou platností rozhodnout, zda má ve vleklém sporu o GMO pravdu Evropa, nebo Amerika. Pokud panel přesto vznikne, lze jeho závazné rozhodnutí očekávat do 18 měsíců. USA namítají, že faktické pětileté embargo EU na dovoz tří desítek amerických upravených plodin a výrobků bylo v rozporu s pravidly volného obchodu.

Střední Evropa o EU a spolupráci

Ministři 6 zemí střední Evropy jednali v Rakousku o problematice EU a vzájemné spolupráci. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein na konferenci také podepsali smlouvu o spolupráci v cestovním ruchu. Rakouský ministr připomněl, že od roku 1995 se hodnota rakouského vývozu do budoucích členských zemí Unie více než zdvojnásobila a loni dosáhla zhruba 9,3 miliardy eur. Alpská republika je rovněž předním zahraničním investorem v středoevropských kandidátských státech. Cestovní ruch představuje 4,7% podílu na českém HDP a zaměstnává téměř 10 % obyvatelstva. ČR má podobnou turistickou infrastrukturu jako Rakousko, výkon jeho turistického průmyslu je však ve srovnání s ČR čtyřnásobný. Z ČR cestuje do Rakouska ročně asi 240 tisíc turistů, opačným směrem putuje zhruba stejný počet návštěvníků.

EU: ztráty na úrodě nejsou fatální

Vlna tropických veder, která sužovala Evropu v červenci a srpnu, se projeví v podstatně nižších výnosech mnoha zemědělských plodin i v poklesu živočišné produkce. První odhady institutu JRC se pohybují od 2% propadu oproti loňsku pro brambory po ztrátu 25 % pro slunečnice. JRC upozorňuje, že ozimy již byly oslabeny tuhou zimou a jarními mrazíky. Výnosy jsou podle JRC nižší ve všech zemích Unie, s výjimkou Dánska, Finska, Irska, Švédska a Británie. Prognostici očekávají pokles výroby pšenice o 6,6 % ve srovnání s loňskem; vezme-li se v úvahu letošní menší osetá plocha, bude to znamenat snížení o deset milionů tun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít