Article, show

Evropský týden

26. května 2003, 00:00 - (čtk)
26. května 2003, 00:00

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s mužiRozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s muži

Rozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Podezřelí z Eurostatu jsou mimo službu

Dva vysocí činitelé Eurostatu podezřelí z rozkrádání peněz Evropské unie budou na vlastní žádost dočasně uvolněni z funkcí. Evropská komise ve středu v Bruselu oznámila, že ředitel evropského statistického úřadu Yves Franchet a ředitel odboru Daniel Byk budou převedeni do funkcí poradců na správním ředitelství Eurostatu, než skončí vyšetřování zneužívání peněz Eurostatu. Na Franchetovo ředitelské místo dočasně nastoupí Michel Vanden Abeele, dosavadní generální ředitel oddělení překladatelské služby.

Obnova bytového fondu na úroveň EU bude dlouhá

Deset až dvacet let bude trvat, než se bytový fond v České republice dostane na úroveň zemí v EU. Řekl to bývalý prezident Evropského výboru pro sociální bydlení Nico van Velzen. Kvalitní úrovně bydlení přitom podle něj nelze dosáhnout bez podpory státu. V zemích EU stát bydlení podporuje například levnými úvěry na výstavbu nových bytů, dále pak bezúročnými půjčkami, dotacemi nebo sníženými sazbami DPH na stavební práce. Neziskové organizace, které zabezpečují výstavbu a správu sociálních bytů, mohou získat daňové úlevy.

Vstup do Unie prý přinese více peněz

Dodatečných 100 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun, by měl České republice v příštím roce vynést vstup do Evropské unie. Tvrdí to komisařka EU pro rozpočet Michaele Schreyerová. Důvod vyššího výnosu neuvedla, podle předchozích informací by měl plynout z kurzových rozdílů. „Komise sestavila návrh rozpočtu na příští rok, v němž je stanoveno, že platby plynoucí z ČR do pokladny EU budou nižší, než se počítalo na summitu v Kodani. To znamená, že čisté finanční toky z evropského rozpočtu budou o 100 milionů eur vyšší, než se předpokládalo,“ uvedla komisařka. Podle dosavadních informací z ministerstva financí měla Česká republika v roce 2004 z Unie dostat 24,8 miliardy korun a naopak do evropské pokladny přispět 19,3 miliardy. Na vstupu tak země měla vydělat zhruba 5,5 miliardy korun.

Rakousko má zrušit zákaz dovozu české elektřiny

Evropská komise vyzvala dopisem Rakousko, aby zrušilo zákaz dovozu české elektřiny, který V ídeň odůvodňuje podílem proudu z jaderné elektrárny Temelín v české energetické soustavě. EK na základě stížností české vlády vyzvala Rakousko „plně otevřít energetický trh“ v souladu se zásadami Evropské unie. Pokud by rakouská vláda nezareagovala odpovídajícím způsobem, byla by dalším krokem EK žaloba proti Rakousku u Evropského soudního dvora. Smlouva o vstupu je k nahlédnutí na úřadech Obecní úřady s matrikami mají již od pátku umožnit zájemcům, aby si prohlédli smlouvy o přistoupení ČR k EU. Právě s ohledem na tuto smlouvu mají voliči za tři týdny začít rozhodovat, zda Česko bude skutečně uvítáno v evropském společenství, jak to nabízí vládní kampaň. Referendum se bude konat 13. a 14. června. Smlouva je rozsáhlým dokumentem, má téměř 5000 stran.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít