Evropský týden

26. května 2003, 00:00 - (čtk)
26. května 2003, 00:00

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s mužiRozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s muži

Rozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Podezřelí z Eurostatu jsou mimo službu

Dva vysocí činitelé Eurostatu podezřelí z rozkrádání peněz Evropské unie budou na vlastní žádost dočasně uvolněni z funkcí. Evropská komise ve středu v Bruselu oznámila, že ředitel evropského statistického úřadu Yves Franchet a ředitel odboru Daniel Byk budou převedeni do funkcí poradců na správním ředitelství Eurostatu, než skončí vyšetřování zneužívání peněz Eurostatu. Na Franchetovo ředitelské místo dočasně nastoupí Michel Vanden Abeele, dosavadní generální ředitel oddělení překladatelské služby.

Obnova bytového fondu na úroveň EU bude dlouhá

Deset až dvacet let bude trvat, než se bytový fond v České republice dostane na úroveň zemí v EU. Řekl to bývalý prezident Evropského výboru pro sociální bydlení Nico van Velzen. Kvalitní úrovně bydlení přitom podle něj nelze dosáhnout bez podpory státu. V zemích EU stát bydlení podporuje například levnými úvěry na výstavbu nových bytů, dále pak bezúročnými půjčkami, dotacemi nebo sníženými sazbami DPH na stavební práce. Neziskové organizace, které zabezpečují výstavbu a správu sociálních bytů, mohou získat daňové úlevy.

Vstup do Unie prý přinese více peněz

Dodatečných 100 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun, by měl České republice v příštím roce vynést vstup do Evropské unie. Tvrdí to komisařka EU pro rozpočet Michaele Schreyerová. Důvod vyššího výnosu neuvedla, podle předchozích informací by měl plynout z kurzových rozdílů. „Komise sestavila návrh rozpočtu na příští rok, v němž je stanoveno, že platby plynoucí z ČR do pokladny EU budou nižší, než se počítalo na summitu v Kodani. To znamená, že čisté finanční toky z evropského rozpočtu budou o 100 milionů eur vyšší, než se předpokládalo,“ uvedla komisařka. Podle dosavadních informací z ministerstva financí měla Česká republika v roce 2004 z Unie dostat 24,8 miliardy korun a naopak do evropské pokladny přispět 19,3 miliardy. Na vstupu tak země měla vydělat zhruba 5,5 miliardy korun.

Rakousko má zrušit zákaz dovozu české elektřiny

Evropská komise vyzvala dopisem Rakousko, aby zrušilo zákaz dovozu české elektřiny, který V ídeň odůvodňuje podílem proudu z jaderné elektrárny Temelín v české energetické soustavě. EK na základě stížností české vlády vyzvala Rakousko „plně otevřít energetický trh“ v souladu se zásadami Evropské unie. Pokud by rakouská vláda nezareagovala odpovídajícím způsobem, byla by dalším krokem EK žaloba proti Rakousku u Evropského soudního dvora. Smlouva o vstupu je k nahlédnutí na úřadech Obecní úřady s matrikami mají již od pátku umožnit zájemcům, aby si prohlédli smlouvy o přistoupení ČR k EU. Právě s ohledem na tuto smlouvu mají voliči za tři týdny začít rozhodovat, zda Česko bude skutečně uvítáno v evropském společenství, jak to nabízí vládní kampaň. Referendum se bude konat 13. a 14. června. Smlouva je rozsáhlým dokumentem, má téměř 5000 stran.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít