Evropský týden

26. května 2003, 00:00 - (čtk)
26. května 2003, 00:00

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s mužiRozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Ani v EU nemají ještě ženy rovné postavení s muži

Rozšíření EU by mělo Češkám přinést mimo jiné rovné postavení s muži. Úplného odstranění diskriminace žen však zatím nedosáhla ani řada členských zemí EU. Stále ještě existují rozdíly v platech mužů a žen za stejnou práci.

Podezřelí z Eurostatu jsou mimo službu

Dva vysocí činitelé Eurostatu podezřelí z rozkrádání peněz Evropské unie budou na vlastní žádost dočasně uvolněni z funkcí. Evropská komise ve středu v Bruselu oznámila, že ředitel evropského statistického úřadu Yves Franchet a ředitel odboru Daniel Byk budou převedeni do funkcí poradců na správním ředitelství Eurostatu, než skončí vyšetřování zneužívání peněz Eurostatu. Na Franchetovo ředitelské místo dočasně nastoupí Michel Vanden Abeele, dosavadní generální ředitel oddělení překladatelské služby.

Obnova bytového fondu na úroveň EU bude dlouhá

Deset až dvacet let bude trvat, než se bytový fond v České republice dostane na úroveň zemí v EU. Řekl to bývalý prezident Evropského výboru pro sociální bydlení Nico van Velzen. Kvalitní úrovně bydlení přitom podle něj nelze dosáhnout bez podpory státu. V zemích EU stát bydlení podporuje například levnými úvěry na výstavbu nových bytů, dále pak bezúročnými půjčkami, dotacemi nebo sníženými sazbami DPH na stavební práce. Neziskové organizace, které zabezpečují výstavbu a správu sociálních bytů, mohou získat daňové úlevy.

Vstup do Unie prý přinese více peněz

Dodatečných 100 milionů eur, tedy zhruba tři miliardy korun, by měl České republice v příštím roce vynést vstup do Evropské unie. Tvrdí to komisařka EU pro rozpočet Michaele Schreyerová. Důvod vyššího výnosu neuvedla, podle předchozích informací by měl plynout z kurzových rozdílů. „Komise sestavila návrh rozpočtu na příští rok, v němž je stanoveno, že platby plynoucí z ČR do pokladny EU budou nižší, než se počítalo na summitu v Kodani. To znamená, že čisté finanční toky z evropského rozpočtu budou o 100 milionů eur vyšší, než se předpokládalo,“ uvedla komisařka. Podle dosavadních informací z ministerstva financí měla Česká republika v roce 2004 z Unie dostat 24,8 miliardy korun a naopak do evropské pokladny přispět 19,3 miliardy. Na vstupu tak země měla vydělat zhruba 5,5 miliardy korun.

Rakousko má zrušit zákaz dovozu české elektřiny

Evropská komise vyzvala dopisem Rakousko, aby zrušilo zákaz dovozu české elektřiny, který V ídeň odůvodňuje podílem proudu z jaderné elektrárny Temelín v české energetické soustavě. EK na základě stížností české vlády vyzvala Rakousko „plně otevřít energetický trh“ v souladu se zásadami Evropské unie. Pokud by rakouská vláda nezareagovala odpovídajícím způsobem, byla by dalším krokem EK žaloba proti Rakousku u Evropského soudního dvora. Smlouva o vstupu je k nahlédnutí na úřadech Obecní úřady s matrikami mají již od pátku umožnit zájemcům, aby si prohlédli smlouvy o přistoupení ČR k EU. Právě s ohledem na tuto smlouvu mají voliči za tři týdny začít rozhodovat, zda Česko bude skutečně uvítáno v evropském společenství, jak to nabízí vládní kampaň. Referendum se bude konat 13. a 14. června. Smlouva je rozsáhlým dokumentem, má téměř 5000 stran.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít