Evropský tisk hovoří o eurovolbách jako o politickém zemětřesení

26. května 2014, 09:54 - čtk
26. května 2014, 09:54

Za politické zemětřesení označil dnes evropský tisk výsledky voleb do Evropského parlamentu. V nich výrazně posílily krajně pravicové strany, které svou kampaň tradičně zaměřovaly proti integraci Evropské unie. Největší pozornost vyvolalo zejména vítězství nacionalistické Národní fronty ve Francii.

S palcovým titulkem „Politické zemětřesení“ na první straně vyšel dnes německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podobně jako většina německých médií se zaměřuje na triumf Národní fronty, který „bude mít významné důsledky“. Slogan francouzských nacionalistů „už ne Evropu“ by se měl brát vážně, upozornil deník.

O volebním šoku hovoří nejčtenější německý list, bulvární Bild. Konzervativní deník Die Welt napsal, že poražený francouzský prezident François Hollande je dál oslaben a že bude pro něho ještě těžší podnikat nezbytné reformy. „Pro prezidenta Hollandea to je debakl,“ zdůraznil.

O zemětřesení ve Francii referuje také italský list La Repubblica. Deník Corriere della Sera přišel s palcovým titulkem „Šok ve Francii“.

Tlaková vlna Le Penové

„Vítězství Národní fronty je šok, který otřese Francií i celou Evropou,“ soudí levicový francouzský list Libération. „Tlaková vlna vytvořená stranou Marine Le Penové přesahuje národní hranice,“ dodává s tím, že se jedná o „skutečnou hrozbu pro evropské myšlenky“.

„FN se prosazuje jako největší strana ve Francii,“ poznamenává francouzský pravicový deník Le Figaro. „Pro Marine Le Penovou jde o osobní vítězství,“ doplňuje s tím, že jde i o úspěch jejího nového politického stylu, kterým se jí podařilo překonat poslední překážku v postupu Národní fronty kupředu. Tou překážkou byla démonizace strany jejími protivníky. Španělský deník El Mundo napsal o „tažení krajní pravice napříč Francií“.

„Paní Le Penová vede pochod krajní pravice proti Evropě“, domnívá se britský Daily Mail, zatímco Financial Times vidí francouzské nacionalisty „v čele populistického zemětřesení“.

Britský The Times zdůrazňuje triumf britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se rovněž populisticky vyhraňuje vůči EU, ale zároveň se distancuje od francouzské Národní fronty. „UKIP se raduje, zatímco Evropa se otáčí doprava,“ napsal list podle kterého jde pro britského premiéra Davida Camerona o „ponížení“.

Nevýrazný posun doprava

Portugalské rádio Renascença upozornilo, že nejnovější složení Evropského parlamentu je v dosavadní historii nejméně „europeistické“, čili nakloněné myšlence sjednocující se Evropy.

Rakouský deník Kurier se však domnívá, že ostrý posun doprava, který se v Evropě očekával, nebyl nakonec tak výrazný. Dokumentuje to na tom, že Slovenská národní strana nebude mít v Evropském parlamentu svého zástupce. A přitom prý na SNS spoléhaly další evropské krajně pravicové strany, aby vytvořily vlastní skupinu ve Štrasburku.

Trest pro tradiční strany

Španělský list El País uvádí, že tradiční strany v zemi byly přísně potrestány. El Mundo hovoří o debaklu dvou nejsilnějších politických stran ve Španělsku, tedy jak vládních lidovců, tak opozičních socialistů.

Katalánský list La Vanguardia uvádí, že systém dvou silných stran zaznamenal svou nejhorší demokratickou porážku od smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975.


Čtěte více:

V eurovolbách slavili velký úspěch nacionalisté

Největší evropské strany přišly o desítky poslanců. Radikálové posílili

Volby na Slovensku vyhrál Smer, Fico ale chtěl víc

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít