Evropské stavební fórum bude zahájeno za necelý měsíc!

24. března 2003, 00:00 - (ve)
24. března 2003, 00:00

Při dnešním zahájení výstavy stavebnictví a bydlení hojnou návštěvou a opravdovým zájmem všech účastníků oživlo rozsáhlé zemské výstaviště v Brně. Zahájení výstavy se konalo v rotundě hlavního paláce, v jehož ochozech jsou soustředěny exposice samosprávy.

LIDOVÉ NOVINY, 9. září 1933 - před osmdesáti lety

Předseda Výstavního výboru starosta Tomeš kvitoval, že s pomocí architektů, Masarykovy akademie práce, různých škol, měst a podnikatelů se podařilo oživit brněnské výstaviště podnikem, který nepočítá se subvencemi z veřejných prostředků. Po sanaci pražských veletrhů vládou musí Brno žádat, aby se dostalo pomoci také jeho výstavišti, jehož tíseň nelze popírat. Zdůrazniv hodnoty výstavy stavebnictví a bydlení pro širokou veřejnost zvláště v dnešní době hospodářské tísně, vytkl, že tak podnětnému podniku se nedostalo skoro vůbec podpory ministerstev a jiných státních úřadů, a to ani materiálem, který by byl vystaven bezplatně.

PROFIT, 24. března 2003 - dnes

Náměstkyně ministra stavebnictví Ruské federace Larisa Barinová či zástupce generálního ředitele DG Enterprise Evropské komise Heinz Zourek - to jsou jen některé osobnosti, které přislíbily účast na Evropském stavebním fóru, které začne v rámci Mezinárodních stavebních veletrhů v Brně již za necelý měsíc, 14. dubna 2003. Účastníci fóra se sejdou v areálu brněnského výstaviště, znovu po osmdesáti letech v Rotundě pavilonu A. Program jednotlivých vystoupení doplní několik odborných tematicky zaměřených akcí určených stavební veřejnosti. Ještě téhož dne se například uskuteční seminář nazvaný Harmonizace předpisů v oblasti výstavby s právem Evropských společenství. Odborná veřejnost v ČR je dosud zatížena tradicí, podle které je investiční výstavba řízena výhradně právními předpisy. Předpisy v prostředí volného trhu však nemají za cíl sloužit k direktivnímu řízení výstavby. V právní kodifikaci zemí s tržním hospodářstvím je důležité odlišit předpisy veřejnoprávní a soukromoprávní. Ty první (ve stavebnictví stavební zákon a další související a navazující předpisy) zabezpečují ochranu veřejných zájmů při výstavbě a při provozování staveb. Druhé (především občanský a obchodní zákoník) zajišťují zejména respektování smluvní volnosti a zásad poctivého obchodního styku ve smluvních vztazích. Vstup českých subjektů na evropský stavební trh vyžaduje osvojení si jeho obchodních zvyklostí. Patří k nim mimo jiné uplatňování zásad, principů a procedur projektového řízení v řízení výstavby. Znalost projektového řízení je podmínkou pro přístup k finančním prostředkům evropských fondů. Projekty předkládané bruselské administrativě musejí být konformní s postupy a metodami přípravné fáze projektu (vypracování studie proveditelnosti, finanční analýzy projektu atd.). V tendrových řízeních s podílem financování ze zdrojů EU je zase vyžadována a předpokládána znalost obchodních podmínek FIDIC (Mezinárodní federace konzultačních inženýrů). S doporučením pozornosti této významné veletržní události otevíráme kalendář vybraných důležitých evropských, ale i světových veletržních akcí v měsíci dubnu. Možná zde i jiní než stavební inženýři a podnikatelé nejrůznějšího zaměření naleznou inspiraci pro svou obchodní činnost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít