Evropské regulace ztratily smysl

07. července 2008, 00:00 - Dušan Šrámek
07. července 2008, 00:00

Evropské instituce chrlí místo smysluplných direktiv naopak takové, které trhu spíše škodí.

Půlroční české předsednictví Evropské unii, které nastane 1. ledna příštího roku, bude pro vládu výzvou, aby se pokusila alespoň částečně vypořádat s přebujelou legislativou, která reguluje podnikání, a zároveň se pokusila prosadit co nejvíce liberálních opatření na jednotlivých evropských trzích. Přibrzdit bruselský legislativní kolotoč slíbil po svém nástupu do funkce i současný předseda Evropské komise José Barroso.

Z velkolepých plánů však bohužel kromě proklamací  nezůstalo skoro nic.  Přitom právě evropská legislativa stále větší měrou ovlivňuje všechny oblasti podnikatelského prostředí. Jenom pro srovnání –  ministerstvo průmyslu a obchodu  nedávno vypočítalo, že z Bruselu přichází až 49 procent všech regulací, kterými se musí čeští podnikatelé řídit.

Ve spoustě nesmyslných nařízení, direktiv, směrnic a dalšího byrokratického balastu se už dávno ztratil původní smysl a záměr, proč vůbec jakoukoli nadnárodní legislativu přijímat. Normy měly v rodící se společné Evropě bariéry bourat, a ne stavět. To však už dávno není pravda. Evropské instituce dnes místo skutečně  smysluplných a potřebných direktiv, které by podporovaly vytváření volného trhu a zároveň umožňovaly konkurenceschopnost národních ekonomik, chrlí naopak takové, které funkčnímu trhu spíše škodí.

Na druhou stranu je třeba říci, že ne za všechny dosud existující překážky v rovném přístupu na trh mohou jenom bruselští úředníci. Příkladem budiž dlouholetý boj o podobu  směrnice o  volném pohybu služeb, z níž nakonec zbylo  jen torzo, či přetrvávající tahanice v procesu postupné liberalizace trhu s energiemi. V těchto zásadních otázkách, stejně tak jako například v oblasti společné zemědělské politiky, jsou skutečnými žábami na prameni vlády některých dominantních národních států. Co ale postrádá logiku, jsou východiska, která vždy začnou evropské orgány nabízet v okamžiku, kdy narazí na odpor. Místo toho, aby se plně věnovaly vyřešení stávajícího problému, okamžitě přispěchají s nějakým dalším harmonizačním či regulativním návrhem, jenom aby bylo vidět nějakou činnost. Že jde často o nesmysl typu jednotných sedaček v traktorech či správné zahnutí banánu, je vedlejší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít