Evropské peníze ihned a efektivněji

21. května 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
21. května 2007, 00:00

ÚVĚROVÝ A ZÁRUČNÍ FOND ČMZRB Počátkem června otevře ČMZRB nový fond, který umožní rychlejší využití peněz ze strukturálních fondů. Firmy díky němu dostanou finanční injekci z evropských fondů ještě před dokončením svých projektů.

ÚVĚROVÝ A ZÁRUČNÍ FOND ČMZRB Počátkem června otevře ČMZRB nový fond, který umožní rychlejší využití peněz ze strukturálních fondů. Firmy díky němu dostanou finanční injekci z evropských fondů ještě před dokončením svých projektů.

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) počátkem června otevře úvěrový a záruční fond, v němž bude k dispozici až osm miliard korun. Podnikatelé z něj budou moci čerpat evropské peníze prakticky okamžitě, a to v rámci programu Start, Progres a Záruka z Operačního programu Průmysl a inovace. Produkt je v Česku prozatím ojedinělý.

Hlavní výhodou nového fondu je rychlé zajištění finančních zdrojů. Peníze budou k dispozici již na začátku realizace podnikatelského záměru, a nikoliv až po jeho dokončení. „Nebude z něj však možné čerpat dotace, ale zvýhodněné úvěry a záruky,“ říká Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

FOND, ALE NE INSTITUCE

„Úvěrový a záruční fond není nějaká nová instituce, kterou bychom zakládali. Je to nástroj, prostě jen soustava účtů, kterou zřídíme na základě dvojstranné dohody s ministerstvem průmyslu a obchodu, popřípadě ale i s dalšími rezorty,“ vysvětluje Macka.

Podle propočtů ČMZRB by peníze používané v rámci fondu měly přinést až pět a půlkrát vyšší efekt než z dotačních programů. „Přicházíme s tím, co je v Evropě běžné – jde o takzvané nedotační formy podpory. V podstatě už poválečný Marshallův plán byl touto formou podpory. A tímto způsobem lze využít i strukturální fondy,“ říká šéf ČMZRB.

Letos začíná nové sedmileté programovací období v čerpání zdrojů Evropské unie prostřednictvím strukturálních fondů. Většina z nich je dotačních. „Dotace se zatím nesmírně preferují, přitom to není zcela efektivní způsob toho, jak umístit veřejné finanční prostředky a jak s nimi zacházet. A i když se zdá, že v novém programovacím období jich budeme mít k dispozici hodně, není tomu tak. Veřejné zdroje jsou vždy vzácným statkem a je zapotřebí je šetřit,“ tvrdí Macka.

MOŽNÁ I PRO DALŠÍ PROGRAMY

Díky filozofii nového fondu bude možné využít peníze ze strukturálních fondů vícekrát. Dotační programy vycházejí z principu jednorázového a nevratného přesunu peněz k firmám, kdežto peníze z fondu půjdou využít na zvýhodněné úvěrování a záruky, takže se do něj budou vracet. „Jde prostě o jinou organizaci správy evropských veřejných prostředků, než tomu bylo dosud,“ vysvětluje šéf ČMZRB.

S ministerstvem průmyslu a obchodu je již banka dohodnuta. Ostatním rezortům svůj projekt již představila, mají o něj zájem, nicméně většina jejích programů je dotačních, takže se spolupráce s nimi nerozběhne tak rychle. „Nejprve je zapotřebí, aby se spustily dotační programy jednotlivých ministerstev, a pak se s nimi postupně může přecházet na nový systém financování přes úvěrový a záruční fond,“ potvrzuje Macka.

Pak by tedy evropské peníze byly „děleny“ mezi dotační programy, a ty financovány přes fond. „Věřím, že o nový systém bude zájem, protože postupně s tím, jak se budou čerpat peníze z programů, se přijde na to, že potřeby našich firem výrazně převyšují možnosti evropských dotací. Navíc i správa státních financí se myslím bude vyvíjet směrem k většímu šetření, což filozofie našeho fondu jednoznačně podporuje,“ dodává.

O KROK NAPŘED

Za další výhodu financování z fondu lze označit skutečnost, že pokud příjemce ví, že peníze musí vrátit, tak je využívá často efektivněji a víc je přizpůsobuje skutečným potřebám své firmy. Navíc šíře nabídky záruk a úvěru je výrazně větší, než je tomu u dotací, které trh často omezují. „Za největší výhodu návratného poskytování finančních zdrojů z evropských fondů ale považuji to, že je možné je několikrát obracet, a tím výrazně prodloužit jejich životnost daleko za jedno sedmileté plánovací období,“ zdůrazňuje Macka.

Než nové programy schválí Brusel, chce ČMZRB podnikatelům poskytnout náskok a vytvořit vlastní alternativní financování. „My do té doby vytvoříme náhradní programy pod stejným názvem, které chceme financovat z vlastních zdrojů, ovšem i ty podléhají schválení. Chceme je vyhlásit počátkem června a jsme schopni je financovat řádově několik měsíců,“ tvrdí Macka. Fungovaly by do té doby, dokud nebudou schváleny ty „pravé“ stejnojmenné z Operačního programu průmysl a inovace, na které by byly převedeny.

Využívání peněz z unijních fondů formou záruk nebo úvěrů je i administrativně méně náročné, protože ČMZRB požaduje vyplnit v žádosti pouze standardní dokumenty obvyklé při komunikaci s bankami. Žádosti o dotace jsou oproti tomu velmi komplikované a zájemce je většinou nucen si na to najmout firmu.

PROGRAMY FINANCOVANÉ ČMZRB Záruka Z tohoto programu může podnikatel získat záruky za úvury u komerčních bank. Tím umožňuje získání úvěru i tum podnikatelům, kteří by na něj za normálních okolností nedosáhli. Komerční banky záruku od âMZRB znají a akceptují. Start Je určen zcela začínajícím podnikatelům. Ti většinou nemají dostatek vlastních prostředků pro zahájení podnikání a pro komerční banky jsou příliš rizikovou skupinou. ČMZRB v rámci tohoto programu poskytuje zvýhodněné úvury, které je možné zaručit pouze směnkou. Progres**

V rámci tohoto programu jsou poskytovány takzvané podřízené úvury. Slouží jako vlastní kapitál podnikatele, a při jednání s komerčními bankami zlep‰uje jeho kredibilitu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít