Evropské peníze ihned a efektivněji

21. května 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
21. května 2007, 00:00

ÚVĚROVÝ A ZÁRUČNÍ FOND ČMZRB Počátkem června otevře ČMZRB nový fond, který umožní rychlejší využití peněz ze strukturálních fondů. Firmy díky němu dostanou finanční injekci z evropských fondů ještě před dokončením svých projektů.

ÚVĚROVÝ A ZÁRUČNÍ FOND ČMZRB Počátkem června otevře ČMZRB nový fond, který umožní rychlejší využití peněz ze strukturálních fondů. Firmy díky němu dostanou finanční injekci z evropských fondů ještě před dokončením svých projektů.

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) počátkem června otevře úvěrový a záruční fond, v němž bude k dispozici až osm miliard korun. Podnikatelé z něj budou moci čerpat evropské peníze prakticky okamžitě, a to v rámci programu Start, Progres a Záruka z Operačního programu Průmysl a inovace. Produkt je v Česku prozatím ojedinělý.

Hlavní výhodou nového fondu je rychlé zajištění finančních zdrojů. Peníze budou k dispozici již na začátku realizace podnikatelského záměru, a nikoliv až po jeho dokončení. „Nebude z něj však možné čerpat dotace, ale zvýhodněné úvěry a záruky,“ říká Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

FOND, ALE NE INSTITUCE

„Úvěrový a záruční fond není nějaká nová instituce, kterou bychom zakládali. Je to nástroj, prostě jen soustava účtů, kterou zřídíme na základě dvojstranné dohody s ministerstvem průmyslu a obchodu, popřípadě ale i s dalšími rezorty,“ vysvětluje Macka.

Podle propočtů ČMZRB by peníze používané v rámci fondu měly přinést až pět a půlkrát vyšší efekt než z dotačních programů. „Přicházíme s tím, co je v Evropě běžné – jde o takzvané nedotační formy podpory. V podstatě už poválečný Marshallův plán byl touto formou podpory. A tímto způsobem lze využít i strukturální fondy,“ říká šéf ČMZRB.

Letos začíná nové sedmileté programovací období v čerpání zdrojů Evropské unie prostřednictvím strukturálních fondů. Většina z nich je dotačních. „Dotace se zatím nesmírně preferují, přitom to není zcela efektivní způsob toho, jak umístit veřejné finanční prostředky a jak s nimi zacházet. A i když se zdá, že v novém programovacím období jich budeme mít k dispozici hodně, není tomu tak. Veřejné zdroje jsou vždy vzácným statkem a je zapotřebí je šetřit,“ tvrdí Macka.

MOŽNÁ I PRO DALŠÍ PROGRAMY

Díky filozofii nového fondu bude možné využít peníze ze strukturálních fondů vícekrát. Dotační programy vycházejí z principu jednorázového a nevratného přesunu peněz k firmám, kdežto peníze z fondu půjdou využít na zvýhodněné úvěrování a záruky, takže se do něj budou vracet. „Jde prostě o jinou organizaci správy evropských veřejných prostředků, než tomu bylo dosud,“ vysvětluje šéf ČMZRB.

S ministerstvem průmyslu a obchodu je již banka dohodnuta. Ostatním rezortům svůj projekt již představila, mají o něj zájem, nicméně většina jejích programů je dotačních, takže se spolupráce s nimi nerozběhne tak rychle. „Nejprve je zapotřebí, aby se spustily dotační programy jednotlivých ministerstev, a pak se s nimi postupně může přecházet na nový systém financování přes úvěrový a záruční fond,“ potvrzuje Macka.

Pak by tedy evropské peníze byly „děleny“ mezi dotační programy, a ty financovány přes fond. „Věřím, že o nový systém bude zájem, protože postupně s tím, jak se budou čerpat peníze z programů, se přijde na to, že potřeby našich firem výrazně převyšují možnosti evropských dotací. Navíc i správa státních financí se myslím bude vyvíjet směrem k většímu šetření, což filozofie našeho fondu jednoznačně podporuje,“ dodává.

O KROK NAPŘED

Za další výhodu financování z fondu lze označit skutečnost, že pokud příjemce ví, že peníze musí vrátit, tak je využívá často efektivněji a víc je přizpůsobuje skutečným potřebám své firmy. Navíc šíře nabídky záruk a úvěru je výrazně větší, než je tomu u dotací, které trh často omezují. „Za největší výhodu návratného poskytování finančních zdrojů z evropských fondů ale považuji to, že je možné je několikrát obracet, a tím výrazně prodloužit jejich životnost daleko za jedno sedmileté plánovací období,“ zdůrazňuje Macka.

Než nové programy schválí Brusel, chce ČMZRB podnikatelům poskytnout náskok a vytvořit vlastní alternativní financování. „My do té doby vytvoříme náhradní programy pod stejným názvem, které chceme financovat z vlastních zdrojů, ovšem i ty podléhají schválení. Chceme je vyhlásit počátkem června a jsme schopni je financovat řádově několik měsíců,“ tvrdí Macka. Fungovaly by do té doby, dokud nebudou schváleny ty „pravé“ stejnojmenné z Operačního programu průmysl a inovace, na které by byly převedeny.

Využívání peněz z unijních fondů formou záruk nebo úvěrů je i administrativně méně náročné, protože ČMZRB požaduje vyplnit v žádosti pouze standardní dokumenty obvyklé při komunikaci s bankami. Žádosti o dotace jsou oproti tomu velmi komplikované a zájemce je většinou nucen si na to najmout firmu.

PROGRAMY FINANCOVANÉ ČMZRB Záruka Z tohoto programu může podnikatel získat záruky za úvury u komerčních bank. Tím umožňuje získání úvěru i tum podnikatelům, kteří by na něj za normálních okolností nedosáhli. Komerční banky záruku od âMZRB znají a akceptují. Start Je určen zcela začínajícím podnikatelům. Ti většinou nemají dostatek vlastních prostředků pro zahájení podnikání a pro komerční banky jsou příliš rizikovou skupinou. ČMZRB v rámci tohoto programu poskytuje zvýhodněné úvury, které je možné zaručit pouze směnkou. Progres**

V rámci tohoto programu jsou poskytovány takzvané podřízené úvury. Slouží jako vlastní kapitál podnikatele, a při jednání s komerčními bankami zlep‰uje jeho kredibilitu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít