Evropské akcie na snížení ratingu devíti zemí eurozóny příliš nereagují

16. ledna 2012, 19:02 - MediaFax
16. ledna 2012, 19:02

Nejdůležitější evropské akciové trhy se v pondělí vyvíjejí smíšeně, německý DAX si připisoval kolem třetí hodiny 0,34 procenta. Reakce investorů na páteční snížení ratingu devíti zemím eurozóny mezinárodní agenturou Standard & Poor's tak už není na trzích znát.

Foto: Profimedia.cz

Panevropský index FTSEurofirst 300 předních akcií v pondělí krátce po 14:30 SEČ rostl o 0,1 procenta na hodnotu 1018,84 bodu. Britský FTSE 100 v tutéž dobu přidával o 0,08 procenta a byl na hodnotě 5631,00 bodu. Německý DAX zpevňoval 0,34 procenta na hodnotu 6143,08 bodu. Francouzský index CAC 40 ztrácel 0,04 procenta a byl na úrovni 3196,49 bodu. Český akciový index PX posiloval v tu dobu o 0,45 procenta a uzavřel na úrovni 894,60 bodu.

Velký pokles přišel v pátek a dnes naopak v součtu akciové trhy stagnují, protože některé trhy rostou, některé klesají. Z mého pohledu mi to připadá velice neracionální, neboť tímto se rizika pro eurozónu zvýšila. Investoři ale byli ve velkém uklidněni Evropskou centrální bankou, která ihned v pondělí ráno začala vykupovat italské a španělské státní dluhopisy. Tím zastavila vyšší růst výnosů z těchto dluhopisů. Investory mohla uklidnit a na první pohled se tak může zdát, že nálada na trzích se zlepšuje,“ uvedl pro agenturu Mediafax analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.

Ten by naopak spíše všímal budoucí rizika, která může tento týden ještě přinést. “Jednak by měla agentura S&P snížit rating fondu EFSF. Podle samotné agentury by mohl fondu tento rating zůstat pouze v případě, že by Německo a další země s ratingem ´AAA´ zvýšily své garance v tomto fondu. To považuji ale za politicky neprůchodné. Ukáže se rychle, že záchrana eurozóny pomocí fondu EFSF byla pouze fikcí,“ upozornil Prokop.

Dále se tento týden očekává emise španělských a francouzských dlouhodobých státních dluhopisů, která tak proběhne poprvé za nižšího ratingu. “Z toho by měli být investoři nervózní, neboť je pravděpodobné, že poptávka bude opět mizivá. Dnešní růst akciových trhů tak není z tohoto pohledu příliš racionální, a ze střednědobého hlediska by mělo dojít ke změně tohoto rostoucího trendu, neboť rizika jsou stále značná,“ dodal Prokop.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít