Evropská komise požaduje, aby Krajská zdravotní vrátila dotaci přes 400 milionů korun

29. listopadu 2011, 18:59 - MediaFax
29. listopadu 2011, 18:59

Dotaci na nákup přístrojového vybavení ve výši přes 400 milionů korun má vrátit Krajská zdravotní, která sdružuje pět nemocnic Ústeckého kraje. Mluvčí Rady regionálního operačního programu Severozápad Marcela Klíchová agentuře Mediafax v úterý řekla, že to vyplývá z požadavku Evropské komise.

Foto: Profimedia.cz

Dotace byla ve výši 417 milionů korun, podle auditu byl nákup předražený zhruba o 30 milionů korun. Komise souhlasí s kroky, které Úřad Regionální rady podnikl k posílení procesu kontroly, a přijala vyjádření, které úřad poskytl k trestnímu stíhání bývalého ředitele Úřadu Regionální Rady Petra Kusnierze,“ informovala Klíchová.

Komise u projektů Krajské zdravotní požaduje sankce, tedy krácení dotace ve výši 100 procent. Proti sankci se následně Krajská zdravotní bude moci odvolat u ministerstva financí nebo požádat o její částečné prominutí Regionální radu“, dodal Jiří Červinka, který je pověřen řízením Úřadu Regionální rady.

Dopis Evropské komise k dispozici nemáme, s nikým z regionální rady Severozápad se mi dnes nepodařilo spojit, takže mám zatím jen údaje z médií. Dosud jsme nedostali žádný správní akt, který by nám uložil dotaci vrátit, a z kterého by vyplývaly možné opravné prostředky. Až situace nastane, budeme ji řešit, stále však nejsem přesvědčen, že existují důvody pro vrácení dotace. Vedení Krajské zdravotní postupovalo od počátku ve spolupráci s úřadem regionální rady, který poskytoval konzultace, kontroloval a nakonec i o přidělení dotace rozhodl. Nikdy nám nebylo žádné pochybení vytknuto,“ řekl na tiskové konferenci předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

Audit firmy Deloit našel údajná pochybení ve výši 30 milionů korun. Argumenty tohoto auditu jsme vyvrátili, vycházely z některých chyb, což potvrdil další audit, který jsme si nechali zpracovat. Ale připadá mi, že naše zdůvodnění nechce nikdo slyšet. Opakujeme je už po několikáté, nikdo nám neřekl, že nemáme pravdu, prostě neřekli nám vůbec nic. Proti pokutě od antimonopolního úřadu jsme připravili správní žalobu, budeme se bránit i proti případnému vrácení dotace. Ale to už by bylo opravdu absurdní. Koupili jsme celkem 820 různých přístrojů, které už několik let dobře slouží a pomáhají pacientům. Jednotlivým pracovištím to pomohlo dostat se na úroveň medicíny 21. století. Ale obávám se, že to vše je vedlejší, hlavní zřejmě je najít obětního beránka. Práce, kterou musíme věnovat tomuto problému, nám bere síly a čas na řešení skutečných problémů zdravotnictví v regionu,“ připomněl ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

Trestní stíhání bývalého ředitele úřadu rady Petra Kusnierze s financováním nákupů Krajské zdravotní nesouvisí. Spolu s několika dalšími lidmi je podezřelý z korupce v souvislosti s projekty na Mostecku. Jeho případem se začne krajský soud zabývat 14. prosince.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít