Evropská komise podpoří začínající podnikatelky

16. listopadu 2011, 17:38 - Dalibor Dostál
16. listopadu 2011, 17:38

Více žen v byznysu. To je cílem noví iniciativy Evropské komise, která odstartovala program pomoci začínajícím podnikatelkám. V Evropě totiž tvoří ženy pouze 34,4 procenta osob samostatně výdělečně činných.

Foto: Profimedia.cz

Brusel proto zřídí síť lektorek z řad úspěšných podnikatelek, které budou svým začínajícím kolegyním pomáhat předáváním know-how a zkušeností. Lektorky budou radit ženám, které podnikají teprve dva až čtyři roky, jak vést a rozšiřovat podnik v počáteční, a tedy kritické fázi podnikání, a budou jim pomáhat rozvíjet nezbytné sociální dovednosti a předávat jim své zkušenosti. Do sítě se zapojí 170 lektorek ze 17 evropských zemí.

Je zřejmé, že kreativita a podnikavost žen jsou tím nejméně využívaným zdrojem hospodářského růstu a nových pracovních míst a je třeba s tímto potenciálem v Evropě pracovat,“ uvedl místopředseda Evropské komise odpovědný za průmysl a podniky Antonio Tajani. „V době krize jím tím spíše nesmíme mrhat. Čím více žen bude podnikat, tím větší budou mít ženy hospodářský vliv a o to více přispějí k růstu.

Podle Evropské komise je pro ženy podnikání dobrou volbou, protože lze v jeho rámci flexibilně sladit práci a soukromý život, zejména pokud jde o pracovní dobu a výběr místa pracoviště. Jelikož v důsledku hospodářské krize mnoho žen zaměstnání ztratilo, mohly by své znalosti, dovednosti a zkušenosti využít k založení vlastního podniku a vytvořit si tak nové pracovní místo.

Lektorky  budou vybráni z řad podnikatelek (případně i podnikatelů), které mají osobní nejméně pětiletou zkušenost s vlastnictvím a úspěšným řízením malého nebo středního podniku a jsou si vědomy specifických problémů, s nimiž se ženy ve světě podnikání potýkají. Tito lidé musí být ochotni sdílet se svými svěřenkami své znalosti a know-how, jejich pomoc bude bezplatná a budou se jim věnovat pravidelně po dobu nejméně jednoho roku. Každý lektor dostane na starost nejméně dvě začínající podnikatelky.

S podporou začínajících podnikatelek přichází nejen Evropská unie, ale i komerční subjekty. Například GE Money Bank představila před časem zvýhodněný účet právě pro začínající podnikatelky. Konto mohou mít na rok zdarma a s možností úvěru až do výše 100 tisíc korun. Nabídka navazuje na úspěšný projekt Život nápadům, který na podporu podnikatelek spustila GE Money Bank již před rokem.

Nabídka zvýhodněného účtu pro začínající podnikatelky je potvrzením zájmu GE Money Bank o podporu podnikání žen v České republice. Nastavení konta vychází z ohlasů žen, které se účastní projektu Život nápadům,“ říká Milada Franek, manažerka projektu Život nápadům. „Podmínkou k  získání konta je živnostenský list mladší než dva roky,“ dodal Franek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít