Evropě chybí citový obsah

28. července 2009, 14:40 - János Sebeök
28. července 2009, 14:40

Nevznikne-li kolektivní vědomí, z EU se v 21. století nestane geopolitická velmoc

Bylo to v souvislosti s Evropskou unií, kdy mě napadlo, že během posledních dvou tří let dostaly unijní reformy pořádně na frak. Nová ústava Evropské unie ztroskotala na referendu a další rána dopadla hned vzápětí od Irů ve formě odmítnutí Lisabonské smlouvy. Otázka efektivního fungování v demokratickém rámci, s níž se dnes potýkají i jednotlivé národní státy, zde vyvstává ještě palčivěji. Zároveň tato relativní nefunkčnost vede i k jistému deficitu citové vazby. To je dle mne jeden z největších problémů dneška.

Křivá okurka

Někdejší utopický, nebo přímo utopistický náboj pojmu Evropská unie je z psychologického hlediska už definitivně vyprázdněný. Na počátku bylo v myšlence „Evropy“ cosi podobně povznášejícího, jako když básník Petöfi kdysi hovořil o „posvátné světové svobodě“. Tenkrát, když to celé vzniklo, byla v lidech přítomna naděje. A mnozí věřili, že nadešel čas zázraků. Pokud však uděláme průzkum veřejného mínění dnes, jako první zřejmě většině lidí v souvislosti s Evropskou unií naskočí křivá okurka. To, že existuje norma i na úhel zakřivení okurek.
Je sice pravda, že nařízení už dnes neplatí, ale jako symbol se celá kauza ujala nadmíru dobře. A je jen málo platné, že už je zase povoleno pěstovat okurky rozličných tvarů. V paměti lidí utkvělo na dlouhou dobu jediné: Evropská unie rovná se fakt, že nám Brusel kecá i do okurek. A pro intelektuály – nebo třeba ani ne přímo pro ně, ačkoli v tom případě nevím, kdo jiný by se toho měl chopit – bych tu měl jeden úkol. Do pojmu Evropa je třeba znovu napumpovat citový obsah. Pokud však vůbec kdy nějaký měl a celé to nebyla jen jedna velká fikce.

Čína je Čína

Jisté je, že v dnešní době žádné emocionální ztotožnění s Evropskou unií neexistuje. Nevzhlížíme k ní jako například Američané, kteří svou ústavu považují za jakýsi ušlechtilý výchozí bod. Společná Evropa je dosud – nebo spíš dnes už – zajatcem úzkého kruhu politických elit. A americké společenské vědomí je důkazem, že i k ústavě je možné chovat vznešené city. Dokud zde podobná citová vazba, podobné společenství nevzniknou, bude Evropská unie v praxi nikoli přímo neschopná života, ale v jistém slova smyslu, na mezinárodní úrovni, neschopná činu.
Jak za Čínou, tak za USA či Indií, neboli za státy, které jsou srovnatelnými politickými a ekonomickými subjekty, totiž je pevná duchovní jednota. Jsou to útvary, které mají svůj stabilní obsah, vnitřní postoj. Harmonický smysl. Proto Číňané nepotřebují brožury vysvětlující Čínu. Nanejvýš Mao Ce-tunga, ale smysl Číny sotva. Čína je prostě Čína. A basta! Stejně Indie nebo USA. To jen Evropskou unii je třeba neustále objasňovat. Jako když žáček vysvětluje známky na vysvědčení. Dokud ono kolektivní vědomí neboli, řečeno s Jungem, „kolektivní nevědomí“ nevznikne také v evropské relaci, není dle mne ani reálná šance, aby se Evropa během 21. století vypracovala v seriózní geopolitickou velmoc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít