Article, show

Evropa vede v mobilních telefonech

28. července 2003, 00:00 - (dr)
28. července 2003, 00:00

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procentSektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství?

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procent

Sektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.

Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství? To je základní otázka, na kterou odpovídalo 86 nejvyšších představitelů významných společností z celého světa. Za Českou republiku se průzkumu, který podnikly konzultantská společnost Cap Gemini Ernst & Young a Ernst & Young, zúčastnili například generální ředitel Eurotelu Praha Terrence Valeski a generální ředitel Radiomobilu Roland Mahler.

Největší prostor pro růst je v Evropě

Manažeři se shodli na tom, že klíčovými faktory jsou hlavně schopnost firem znovu obnovit důvěru investorů, zajistit finanční stabilitu, zvolit správný podnikatelský model a orientovat se na perspektivní zákaznický segment. Naprosto samozřejmou podmínkou pro růst je vysoká míra efektivity a schopnost snižovat náklady. A při šetření rozhodně nijak netroškařit. Podle některých manažerů je nutné zredukovat stávající náklady o třicet až čtyřicet procent a dosáhnout dvou až tříprocentního růstu produktivity ročně. Přes prudký rozvoj modernich technologií ve druhé polovině devadesátých let minulého století je podle odborníků stále velký prostor pro poskytování telekomunikačních a IT služeb, a to hlavně v Evropě. Jen 47 procent populace Starého světa má telefonní linku, 56 procent mobilní telefon a 21 procento osobní počítač nebo připojeni k internetu. Naproti tomu v USA a Kanadě má telefon 67 procent lidí, mobilní telefon však jen 41 procento. Zato počítač tam vlastní 61 procento populace a připojení k internetu 52 procenta.

Promyšlenější investice

Změnit se však bude muset i poskytování služeb telekomunikačních firem. Na rozdíl od konce minulého století už nebude cílem poskytovat všechny služby všem zákazníkům. Různé služby se budou poskytovat v závislosti na požadavcích běžným spotřebitelům, malým a středním podnikům, korporacím či vládním institucím. Dotázaní manažeři soudí, že problémem je vysoká míra zadluženosti firem v sektoru telekomunikací a s tím související ztráta důvěry v telekomunikační trh. Společnosti by podle nich měly nejdříve usilovat o snížení zadluženosti na rozumnou míru a o postupnou změnu finanční politiky. To znamená, aby například u nových investic začaly pečlivě sledovat jejich návratnost, stejně jako ziskovost jednotlivých produktů. Potřebná, ba přímo nutná, je také otevřenost komunikovat s finančníky a akcionáři. Důvěra v tento segment trhu by se tak měla vrátit.

Nejhorší strašák: změny regulace

Za největší hrozbu pro úspěšný rozvoj v příštích dvou letech považuje 38 procent dotázaných manažerů změny v regulaci odvětví. Dalšími významnými riziky jsou rostoucí konkurence, z níž vyslovilo obavy 29 procent respondentů, a tržní nejistota, na kterou upozornilo osmnáct procent manažerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít