Evropa vede v mobilních telefonech

28. července 2003, 00:00 - (dr)
28. července 2003, 00:00

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procentSektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství?

Telekomunikace musí snížit náklady o třicet až čtyřicet procent

Sektor telekomunikací čeká úkol obnovit důvěru investorů v tento trh, orientovat se na perspektivní klienty a otevřeněji komunikovat.

Jaký se dá čekat nejbližší vývoj telekomunikačního sektoru v podmínkách stagnujícího hospodářství? To je základní otázka, na kterou odpovídalo 86 nejvyšších představitelů významných společností z celého světa. Za Českou republiku se průzkumu, který podnikly konzultantská společnost Cap Gemini Ernst & Young a Ernst & Young, zúčastnili například generální ředitel Eurotelu Praha Terrence Valeski a generální ředitel Radiomobilu Roland Mahler.

Největší prostor pro růst je v Evropě

Manažeři se shodli na tom, že klíčovými faktory jsou hlavně schopnost firem znovu obnovit důvěru investorů, zajistit finanční stabilitu, zvolit správný podnikatelský model a orientovat se na perspektivní zákaznický segment. Naprosto samozřejmou podmínkou pro růst je vysoká míra efektivity a schopnost snižovat náklady. A při šetření rozhodně nijak netroškařit. Podle některých manažerů je nutné zredukovat stávající náklady o třicet až čtyřicet procent a dosáhnout dvou až tříprocentního růstu produktivity ročně. Přes prudký rozvoj modernich technologií ve druhé polovině devadesátých let minulého století je podle odborníků stále velký prostor pro poskytování telekomunikačních a IT služeb, a to hlavně v Evropě. Jen 47 procent populace Starého světa má telefonní linku, 56 procent mobilní telefon a 21 procento osobní počítač nebo připojeni k internetu. Naproti tomu v USA a Kanadě má telefon 67 procent lidí, mobilní telefon však jen 41 procento. Zato počítač tam vlastní 61 procento populace a připojení k internetu 52 procenta.

Promyšlenější investice

Změnit se však bude muset i poskytování služeb telekomunikačních firem. Na rozdíl od konce minulého století už nebude cílem poskytovat všechny služby všem zákazníkům. Různé služby se budou poskytovat v závislosti na požadavcích běžným spotřebitelům, malým a středním podnikům, korporacím či vládním institucím. Dotázaní manažeři soudí, že problémem je vysoká míra zadluženosti firem v sektoru telekomunikací a s tím související ztráta důvěry v telekomunikační trh. Společnosti by podle nich měly nejdříve usilovat o snížení zadluženosti na rozumnou míru a o postupnou změnu finanční politiky. To znamená, aby například u nových investic začaly pečlivě sledovat jejich návratnost, stejně jako ziskovost jednotlivých produktů. Potřebná, ba přímo nutná, je také otevřenost komunikovat s finančníky a akcionáři. Důvěra v tento segment trhu by se tak měla vrátit.

Nejhorší strašák: změny regulace

Za největší hrozbu pro úspěšný rozvoj v příštích dvou letech považuje 38 procent dotázaných manažerů změny v regulaci odvětví. Dalšími významnými riziky jsou rostoucí konkurence, z níž vyslovilo obavy 29 procent respondentů, a tržní nejistota, na kterou upozornilo osmnáct procent manažerů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít