Evidenci zpracujete nejlépe přímo v počítači

02. února 2011, 04:04 - Tomáš Johánek
02. února 2011, 04:04

Podnikatelé se dělí z hlediska daňových povinností v zásadě na dvě skupiny. Ti velcí musí vést účetnictví. Ti menší jen daňovou evidenci. Jak dokáže s daňovou evidencí v současnosti pomoci počítačový software?

Foto: photl.com

Daňová evidence nesleduje výnosy a náklady, ale výdaje a příjmy. Jejím cílem je podat přehled o příjmech a výdajích a poskytnout podklady pro zjištění základu daně a pro přehled o stavu majetku podnikatele. K evidenci slouží především peněžní deník, kniha pohledávek a závazků, inventární kniha a podobně.

Nejdřív zkuste demoverzi

Základními kritérii při výběru vhodného počítačového programu musí být především stálá podpora od výrobce (zejména pro zapracovávání změn zákonů), existence demoverze, jež vám umožní program si důkladně vyzkoušet. Nejrozšířenějšími programy pro vedení daňové evidence jsou Money S3 (www.money.cz), Pohoda (www.stormware.cz), Účto 2011 (www.ucto2000.cz), Stereo (www.stereo.cz), JUK (www.kopr.cz), Účto (www.jezeksw.cz), WinStrom (www.winstrom.eu) či Altus Vario (www.ekonomicky-softwaresystem.cz). Kromě programů, které si nainstalujete na počítači, je tu i možnost vést daňovou evidenci přímo na internetu.

Freeware obvykle není aktualizován

Podnikatelům často postačí jednoduchý program stažený z internetu. Je tu však jeden zásadní problém. Složitější programy totiž sice nejsou zadarmo, zato však obvykle obsahují novely příslušných, zejména daňových zákonů. Takzvané freeware programy toto neumí, a tak podnikatele čeká listování stohy nových předpisů a pravidel.

Speciál: Účetnictví

Nový daňový řád přináší malou revoluci Za chybu v účetnictví může vždycky podnikatel

Jedním z nejznámějších freeware programů pro vedení účetnictví je Peněžní deník 1.4. Company’s Portal 1.2 je řešení pro firmy a živnostníky, kteří potřebují mít rychlé, přehledné a kompletní informace o svých činnostech, dodavatelích a odběratelích. Program Deny 1.0 je určen pro každého, kdo potřebuje vystavit fakturu v elektronické podobě. Zejména živnostníkům a začínajícím podnikatelům se může hodit účetní systém freeware Aconto Free. Některé volně šiřitelné programy obsahují i složitější účetní programy a jedná se většinou o jednodušší verze placených programů. Mezi takové patří například program Helios Red Fakturace 2009 – start, Money S3 – start je pak omezenou verzí známého účetního programu Money S3, který patří k nejrozšířenějším účetním programům v České republice.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít