Evidenci zpracujete nejlépe přímo v počítači

02. února 2011, 04:04 - Tomáš Johánek
02. února 2011, 04:04

Podnikatelé se dělí z hlediska daňových povinností v zásadě na dvě skupiny. Ti velcí musí vést účetnictví. Ti menší jen daňovou evidenci. Jak dokáže s daňovou evidencí v současnosti pomoci počítačový software?

Foto: photl.com

Daňová evidence nesleduje výnosy a náklady, ale výdaje a příjmy. Jejím cílem je podat přehled o příjmech a výdajích a poskytnout podklady pro zjištění základu daně a pro přehled o stavu majetku podnikatele. K evidenci slouží především peněžní deník, kniha pohledávek a závazků, inventární kniha a podobně.

Nejdřív zkuste demoverzi

Základními kritérii při výběru vhodného počítačového programu musí být především stálá podpora od výrobce (zejména pro zapracovávání změn zákonů), existence demoverze, jež vám umožní program si důkladně vyzkoušet. Nejrozšířenějšími programy pro vedení daňové evidence jsou Money S3 (www.money.cz), Pohoda (www.stormware.cz), Účto 2011 (www.ucto2000.cz), Stereo (www.stereo.cz), JUK (www.kopr.cz), Účto (www.jezeksw.cz), WinStrom (www.winstrom.eu) či Altus Vario (www.ekonomicky-softwaresystem.cz). Kromě programů, které si nainstalujete na počítači, je tu i možnost vést daňovou evidenci přímo na internetu.

Freeware obvykle není aktualizován

Podnikatelům často postačí jednoduchý program stažený z internetu. Je tu však jeden zásadní problém. Složitější programy totiž sice nejsou zadarmo, zato však obvykle obsahují novely příslušných, zejména daňových zákonů. Takzvané freeware programy toto neumí, a tak podnikatele čeká listování stohy nových předpisů a pravidel.

Speciál: Účetnictví

Nový daňový řád přináší malou revoluci Za chybu v účetnictví může vždycky podnikatel

Jedním z nejznámějších freeware programů pro vedení účetnictví je Peněžní deník 1.4. Company’s Portal 1.2 je řešení pro firmy a živnostníky, kteří potřebují mít rychlé, přehledné a kompletní informace o svých činnostech, dodavatelích a odběratelích. Program Deny 1.0 je určen pro každého, kdo potřebuje vystavit fakturu v elektronické podobě. Zejména živnostníkům a začínajícím podnikatelům se může hodit účetní systém freeware Aconto Free. Některé volně šiřitelné programy obsahují i složitější účetní programy a jedná se většinou o jednodušší verze placených programů. Mezi takové patří například program Helios Red Fakturace 2009 – start, Money S3 – start je pak omezenou verzí známého účetního programu Money S3, který patří k nejrozšířenějším účetním programům v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít