Eva Zamrazilová: Euforii krotí předzásobení, růst HDP je ale pevně založen

30. května 2015, 11:09 - Eva Zamrazilová
30. května 2015, 11:09

Předběžný výsledek o letošním vývoji české ekonomiky příjemně překvapil již před dvěma týdny. Aktuální zpřesněná data však přinesla ještě příznivější obrázek. V prvním čtvrtletí se podle nich HDP zvýšil o 3,1 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím a o 4,2 procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku.

Euforii z nečekaně příznivých čísel trochu ochlazuje fakt, že výsledky byly stále ovlivněny předzásobením tabákovými výrobky na konci roku 2013, které způsobilo rozkolísání výběru spotřební daně.

Tento artefakt, který nemá se skutečnou výkonností ekonomiky nic společného, ale neovlivňuje vývoj hrubé přidané hodnoty. Ta vzrostla mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 3,8 procenta. I to jsou samozřejmě velmi příznivá čísla, která svědčí o tom, že hospodářský růst je pevně založen.


Více o vývoji HDP: Ekonomika rostla o 4,2 procenta. Statistici zlepšili svůj původní odhad


Hlavním zdrojem růstu byla ze statistického pohledu opět domácí poptávka, jejíž oba hlavní pilíře se vyvíjely vyváženě. Spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta, investiční poptávka vzrostla o 3,2 procenta.

Posilování ekonomiky pozitivně ovlivnil vysoký růst zásob nedokončené výroby, což plně odpovídá současné vzestupné fázi hospodářského cyklu. Je otázkou, kdy výrobní kapacity narazí na své mantinely, protože během posledních pěti let byly investice výrazně omezeny.

Růst byl sice tažen domácí poptávkou, to ovšem neznamená, že by exportní výkon ekonomiky byl méně důležitý, či že by dokonce zklamal. Vývoz zboží stoupl o vysokých 8,3 procenta. Zároveň ale rostly velmi rychle i dovozy, protože české exporty jsou stále vysoce náročné na dovozní komponenty a suroviny. Současně jsou dovozy podporovány sílící domácí poptávkou. Proto je ve výsledku příspěvek čistého exportu pro celkový hospodářský růst momentálně marginální.

Graphical visualization of Czech Republic GDP Annual Growth Rate

Nic to ovšem nemění na tom, že exportní výkonnost je tím zásadním zázemím, na němž domácí poptávka může sílit, a to jak prostřednictvím vývoje trhu práce, tak investic. Malá a otevřená česká ekonomika si svoji domácí poptávku – na rozdíl například od USA- vytvořit sama nedokáže.

Z jednotlivých hospodářských odvětví stojí za zmínku robustní výkon zpracovatelského průmyslu, kde stoupla přidaná hodnota o 6,8 procenta. Růst v průmyslu se postupně přenáší do odvětví služeb a dobrou zprávou je rovněž potvrzení ožívajícího stavebnictví.

Do roku 2015 tedy česká ekonomika vykročila velmi sebevědomě. Podle konjunkturních průzkumů má Česko krizi důvěry již konečně za sebou – důvěra podnikatelů i spotřebitelů v budoucí hospodářský vývoj je po sedmi letech obnovena. Tomu napomáhají pochopitelně i příznivější kondice zemí hlavních obchodních partnerů. Klíčová je především konjunktura německé ekonomiky. Předpovědi letošního růstu se v tamní ekonomice postupně zlepšují, aktuální výhled pro rok 2015 se pohybuje kolem dvou procent.

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB


Čtěte také:

Česká ekonomika nabrala raketové tempo, je na špičce Evropy

Důvěra v českou ekonomiku ukazuje na setrvale dobrý stav

Přebytek zahraničního obchodu klesl o šest miliard, hlavně kvůli strojírenství

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít