Eva Hodek: Návrh občanského zákoníku zhoršuje postavení zvířat u nás

26. června 2011, 23:29 - Dalibor Dostál
26. června 2011, 23:29

Nový občanský zákoník přinese jednu z nejvýznamnějších změn do  tuzemského práva za několik posledních let. Podle ředitelky Nadace na ochranu zvířat Evy Hodek však ve vztahu ke zvířatům nepůjde o změnu k lepšímu.  

Foto: NNOZ

Jedním z Vašich nejvýraznějších projektů v současnosti je spolupráce se serverem Zapakatel.cz, kde mohou lidé přispět od 20 do 500 korun na pomoc volně žijícím zvířatům ve stanicích pro hendikepované živočichy. Jak lidé na tuto kampaň reagují? 

Nadace na ochranu zvířat ve spolupráci se Zapakatel.cz realizovala dvě kampaně, a to právě probíhající kampaň na pomoc volně žijícím živočichům a kampaň pro týraná zvířata. Obě kampaně se setkaly s velkým ohlasem široké veřejnosti. Je to patrné také z finančního výtěžku těchto kampaní, na něž se během pěti měsíců vybralo více než půl milionu korun. Na tomto místě děkujeme Zapakatel.cz a všem dárcům, kteří obě kampaně svým příspěvkem podpořili.

Když porovnáte dosavadní zkušenosti, pozorujete nějaký výrazný rozdíl v ochotě lidí pomáhat volně žijícím a opuštěným domácím zvířatům?

Zájem o ochranu zvířat se v obecné rovině zvyšuje, je vidět, že česká společnost témata opuštěných a týraných domácích zvířat stejně jako volně žijících živočichů sleduje. Lidé si více všímají svého okolí a obrací se na nás s dotazy, jak pomoci v konkrétních případech. Dalším dokladem zájmu veřejnosti jsou například sociální sítě a veřejná online fóra, v nichž jsou tato témata široce diskutovaná. Zájem je také vidět ve zvyšujícím se počtu dobrovolníků, kteří se nám hlásí s nabídkou pomoci. Zároveň témata ochrany zvířat stále více zprostředkovávají sdělovací prostředky, což znamená, že je o ně zájem ze strany veřejnosti.  

Vaše nadace nabízí veřejnosti také poradenskou činnost. S jakými dotazy se na Vás lidé obracejí nejčastěji?

Nejčastější dotazy veřejnosti se týkají týrání zvířat a handicapovaných volně žijících živočichů. Co se týká týrání zvířat, nejčastěji se na nás lidé obrací s dotazy, co dělat, pokud např. v sousedství pozorují vyhublá, podvyživená nebo jinak traumatizovaná zvířata (nejvíce psy, ale i hospodářská zvířata), bez přístřešku, bez potřebné péče a zvířata žijící v nevyhovujících podmínkách. Pokud jde o volně žijící živočichy, nejčastěji odpovídáme na dotazy co dělat, když lidé naleznou mláďata vypadlá z hnízda, poraněné zvíře apod.

Angažujete se také v úpravách legislativy. Přežívají ještě v české legislativě nějaké nedostatky, které zhoršují situaci zvířat v Česku a kterých se již ve vyspělých zemích zbavili?

V naší legislativě týkající se ochrany zvířat je stále co upravovat a doplňovat, nicméně v tuto chvíli dochází k zhoršení situace v oblasti právní ochrany zvířat v České republice a to v důsledku legislativního návrhu nového Občanského zákoníku (OZ), který jsme připomínkovali v rámci mezirezortního připomínkového řízení a zároveň v pozměňovacích návrzích, které naše nadace zpracovala. Naše připomínky k návrhu nového OZ jsou velice závažné, jelikož díky nové právní úpravě dojde k zhoršení situace v právní ochraně zvířat. Pro ilustraci - jedno z ustanovení legislativního návrhu nového Občanského zákoníku sice deklaruje, že „Zvíře není věc“, čímž se zásadně mění postavení zvířat u nás, ale toto ani další navazující ustanovení již neřeší, jak bude postaráno o nalezená, opuštěná a ztracená zvířata. Zjednodušené řečeno, díky nové úpravě odpadá povinnost měst a obcí postarat se o nalezená zvířata. Dříve jim tuto povinnost ukládalo ustanovení občanského zákoníku postarat se o nalezené věci, k nimž patřila také zvířata. Návrh nového OZ obsahuje několik dalších problematických ustanovení, která jsou vyloženě v neprospěch zvířat.

Když mluvím s lidmi z nadací, které se zaměřují na jiné oblasti, často říkají, že na děti a na zvířátka se peníze získávají nejsnáze. Souhlasíte s tím?

Souhlasíme, že na opuštěné či hendikepované děti a také na zvířata v nouzi přispívá česká veřejnost více než na jiné charitativní účely. Nicméně z vlastní zkušenosti víme, že podpora ochrany zvířat je stále nedostatečná. Rozhodně je potřeba se ohradit, že by se finanční prostředky na ochranu zvířat získávaly snadno. Dalo by se říct, že svádíme neustálý boj o poskytovatele podpory.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít