Eva Hodek: Návrh občanského zákoníku zhoršuje postavení zvířat u nás

26. června 2011, 23:29 - Dalibor Dostál
26. června 2011, 23:29

Nový občanský zákoník přinese jednu z nejvýznamnějších změn do  tuzemského práva za několik posledních let. Podle ředitelky Nadace na ochranu zvířat Evy Hodek však ve vztahu ke zvířatům nepůjde o změnu k lepšímu.  

Foto: NNOZ

Jedním z Vašich nejvýraznějších projektů v současnosti je spolupráce se serverem Zapakatel.cz, kde mohou lidé přispět od 20 do 500 korun na pomoc volně žijícím zvířatům ve stanicích pro hendikepované živočichy. Jak lidé na tuto kampaň reagují? 

Nadace na ochranu zvířat ve spolupráci se Zapakatel.cz realizovala dvě kampaně, a to právě probíhající kampaň na pomoc volně žijícím živočichům a kampaň pro týraná zvířata. Obě kampaně se setkaly s velkým ohlasem široké veřejnosti. Je to patrné také z finančního výtěžku těchto kampaní, na něž se během pěti měsíců vybralo více než půl milionu korun. Na tomto místě děkujeme Zapakatel.cz a všem dárcům, kteří obě kampaně svým příspěvkem podpořili.

Když porovnáte dosavadní zkušenosti, pozorujete nějaký výrazný rozdíl v ochotě lidí pomáhat volně žijícím a opuštěným domácím zvířatům?

Zájem o ochranu zvířat se v obecné rovině zvyšuje, je vidět, že česká společnost témata opuštěných a týraných domácích zvířat stejně jako volně žijících živočichů sleduje. Lidé si více všímají svého okolí a obrací se na nás s dotazy, jak pomoci v konkrétních případech. Dalším dokladem zájmu veřejnosti jsou například sociální sítě a veřejná online fóra, v nichž jsou tato témata široce diskutovaná. Zájem je také vidět ve zvyšujícím se počtu dobrovolníků, kteří se nám hlásí s nabídkou pomoci. Zároveň témata ochrany zvířat stále více zprostředkovávají sdělovací prostředky, což znamená, že je o ně zájem ze strany veřejnosti.  

Vaše nadace nabízí veřejnosti také poradenskou činnost. S jakými dotazy se na Vás lidé obracejí nejčastěji?

Nejčastější dotazy veřejnosti se týkají týrání zvířat a handicapovaných volně žijících živočichů. Co se týká týrání zvířat, nejčastěji se na nás lidé obrací s dotazy, co dělat, pokud např. v sousedství pozorují vyhublá, podvyživená nebo jinak traumatizovaná zvířata (nejvíce psy, ale i hospodářská zvířata), bez přístřešku, bez potřebné péče a zvířata žijící v nevyhovujících podmínkách. Pokud jde o volně žijící živočichy, nejčastěji odpovídáme na dotazy co dělat, když lidé naleznou mláďata vypadlá z hnízda, poraněné zvíře apod.

Angažujete se také v úpravách legislativy. Přežívají ještě v české legislativě nějaké nedostatky, které zhoršují situaci zvířat v Česku a kterých se již ve vyspělých zemích zbavili?

V naší legislativě týkající se ochrany zvířat je stále co upravovat a doplňovat, nicméně v tuto chvíli dochází k zhoršení situace v oblasti právní ochrany zvířat v České republice a to v důsledku legislativního návrhu nového Občanského zákoníku (OZ), který jsme připomínkovali v rámci mezirezortního připomínkového řízení a zároveň v pozměňovacích návrzích, které naše nadace zpracovala. Naše připomínky k návrhu nového OZ jsou velice závažné, jelikož díky nové právní úpravě dojde k zhoršení situace v právní ochraně zvířat. Pro ilustraci - jedno z ustanovení legislativního návrhu nového Občanského zákoníku sice deklaruje, že „Zvíře není věc“, čímž se zásadně mění postavení zvířat u nás, ale toto ani další navazující ustanovení již neřeší, jak bude postaráno o nalezená, opuštěná a ztracená zvířata. Zjednodušené řečeno, díky nové úpravě odpadá povinnost měst a obcí postarat se o nalezená zvířata. Dříve jim tuto povinnost ukládalo ustanovení občanského zákoníku postarat se o nalezené věci, k nimž patřila také zvířata. Návrh nového OZ obsahuje několik dalších problematických ustanovení, která jsou vyloženě v neprospěch zvířat.

Když mluvím s lidmi z nadací, které se zaměřují na jiné oblasti, často říkají, že na děti a na zvířátka se peníze získávají nejsnáze. Souhlasíte s tím?

Souhlasíme, že na opuštěné či hendikepované děti a také na zvířata v nouzi přispívá česká veřejnost více než na jiné charitativní účely. Nicméně z vlastní zkušenosti víme, že podpora ochrany zvířat je stále nedostatečná. Rozhodně je potřeba se ohradit, že by se finanční prostředky na ochranu zvířat získávaly snadno. Dalo by se říct, že svádíme neustálý boj o poskytovatele podpory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít