Eurozóna by mohla rozhodnout o kapacitě záchranného fondu na konci března

02. března 2012, 13:21 - MediaFax
02. března 2012, 13:21

Eurozóna by o kapacitě záchranného fondu mohla rozhodnout na neformálním zasedání ministrů financí měnového bloku 30. a 31. března v dánské Kodani. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje z eurozóny.

Foto: Profimedia.cz

Případné navýšení kapacity evropských záchranných fondů, tedy dočasného Evropského fondu finanční stability (EFSF) a trvalého Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), mělo být nejsledovanějším tématem summitu Evropské unie, který probíhá od čtvrtka v Bruselu. Původně se plánovalo, že by se po skončení summitu EU v pátek mohli sejít i lídři eurozóny, aby právě o posílení ESM rozhodli. Německo je ale proti navyšování kapacity záchranného fondu.

Je tu pocit, že na setkání ministrů eurozóny 12. března může být příliš brzy, aby svůj názor Německo mohlo přehodnotit - problém tak bude pravděpodobně odsunut na neformální zasedání na konci března,“ řekl jeden úředník eurozóny zapojený do jednání.

Eurozóna zvažuje, že by se dočasný Evropský fond finanční stability a jeho plánovaný nástupce Evropský stabilizační mechanismus zkombinovaly tak, aby měly dostatečnou palebnou sílu pro případ potřeby záchrany velké ekonomiky, jako je Itálie. EFSF začínal s úvěrovou kapacitou 440 miliard eur, nyní v něm zbývá 250 miliard eur po záchraně Portugalska a Irska. Kombinací EFSF s trvalým záchranným fondem ESM by se posílila palebná síla na 750 miliard eur. Berlín ale zatím říká, že aktuální plánovaná kapacita ESM ve výši 500 miliard eur je dostatečná.

Předseda Evropské rady Herman van Rompuy, který summitu předsedá, potvrdil, že by rozhodnutí mohlo být ponecháno na ministrech financí.  “Znovu v březnu posoudíme strop fondů EFSF a ESM, o čemž jsme rozhodli už v prosinci. Mohou to učinit finanční ministři,“ řekl Van Rompuy na tiskové konferenci po prvním dni dvoudenního summitu.

Kromě toho se rozhodli zrychlit počáteční platby kapitálu do fondu ESM,“ dodal Van Rompuy.

Šéf Eurogroup, tedy ministrů financí eurozóny, a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker je ohledně rozhodování o zvýšení kapacity záchranných fondů eurozóny optimistický. “Budeme muset rozhodnout do konce března, že EFSF a ESM poběží paralelně,“ uvedl Juncker v rozhovoru pro středeční vydání deníku Die Welt. “To by znamenalo, že oba nástroje jsou k dispozici s palebnou silou až 750 miliard eur,“ řekl dále Juncker.

Van Rompuy také řekl, že by vedoucí představitelé měli diskutovat právě o tempu poskytování prostředků do ESM, který by měl získat od zemí eurozóny v pěti ročních splátkách 80 miliard eur. “Mohlo by dojít ke zrychlení, počínaje zaplacení dvou tranší v roce 2012, ale musíme teprve přijmout konečné rozhodnutí,“ podotkl Van Rompuy.

Lídři se shodují v tom, že původně spojené finanční prostředky by neměly překročit půl bilionu eur, ale zároveň sílí tlak na to „hodit dva do jednoho hrnce“, tedy spojit zbytek prostředků z EFSF a ESM dohromady a vytvářit potenciální „firewall“ s kapacitou 750 miliard eur.

Nicméně Německo, největší evropská ekonomika a politicky země s „vysokou gramáží“, je vytrvale proti takovému kroku, přestože německá kancléřka Angela Merkelová údajně zmírnila svou opozici.  Italský premiér Mario Monti prohlásil při odchodu z prvního dne summitu, že Merkelová by měla přicestovat 13. března na setkání s ním do Říma.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít