Euroústava: vládní hra o miliony

13. června 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
13. června 2005, 00:00

Po dvojím odmítnutí euroústavy se objevila vpravdě hamletovská otázka. Má se v Česku pokračovat v přípravě referenda, anebo je třeba ratifikační proces zastavit? Pro i proti se dají snést nejrůznější argumenty, ve kterých se pochopitelně mísí věcné, ideové a politické záměry.

Zastánci pokračující ratifikace se přitom se svou argumentací ocitají v defenzivě.

Z dosavadních rozborů vyplývá, že pokud neschválí dokument byť jen jediná ze zemí pětadvacítky, padne v nynější podobě pod stůl.

Úpěnlivé lpění na pokračující ratifikaci euroústavy tak může vzbuzovat pochybnosti o čistotě úmyslů jejích zastánců.

S ratifikačním procesem nejenom u nás je neodmyslitelně spojena informační, respektive reklamní kampaň. A ta něco stojí. Daňové poplatníky v České republice má přijít na dvěstě milionů korun. Nejde o závratnou částku, ale dá se za ni leccos pořídit. Třeba taková volební kampaň. Přitom náklady na reklamu, v níž lze patřičně nadhodnotit nápady a duševní práci, patří k nejsložitěji rozšifrovatelným položkám a bývají pro berňáky opravdovým oříškem. Zvláště pokud je zadávajícím subjektem natolik „subtilní“ firma, jakou je vláda.

Zbytečný pesimismus? Ani ne. Kontrola, která se před dvěma lety zaměřila na reklamní kampaň k referendu o vstupu do Unie, byla dostatečně výmluvná. Pokud by v ní zmíněné nedostatky našly daňové orgány u soukromé firmy, nedoplatila by se. Nedělejme si iluze, že se vláda ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu poučila a že se již podobné nedostatky opakovat nebudou. Zvláště pokud by existoval záměr finanční toky co nejvíce zamlžit, aby zbylo „něco na doma“.

Výmluvné ostatně je již to, že se ČSSD zasadila o převedení kampaně z ministerstva zahraničí pod křídla Úřadu vlády, který tato strana kontroluje. Zdůvodnění, že tentokrát - na rozdíl od referenda před dvěma roky, kdy jsme do Unie teprve vstupovali -už jde o „vnitrostátní“ záležitost, zavání účelovostí. Tímto přesunem by se ostatně dala vysvětlit i jednoznačná neochota lidovců v dalším ratifikačním procesu pokračovat, když o kšeft přišlo jimi kontrolované ministerstvo.

Celá věc má ještě další aspekt: peníze, které díky státní inzerci potečou do nejrůznějších médií, a tlak majitelů těchto médií plus obchodních oddělení na redakce, aby svými případnými kritickými příspěvky na téma pokračující ratifikace o inzerci nepřišly. Pro sociální demokracii je taková inzerce poměrně výhodná. Protože je přijetí euroústavy alfou i omegou Paroubkovy „pro-evropské“ vlády, měla by především ČSSD o vlastní předvolební propagandu postaráno. A to z peněz daňových poplatníků, nikoli ze svých. Nejen opozice a NKÚ, ale i občané by proto měli velice bedlivě sledovat, jakým způsobem a na co se budou ratifikační euromiliony rozdělovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít