Europarlament schválí lepší ochranu spotřebitelů

24. března 2011, 15:50 - Profit, TZ
24. března 2011, 15:50

Evropský parlament dnes podpořil nová pravidla o právech spotřebitelů s cílem lépe chránit nakupující online a posílit jejich důvěru při nákupu v jiných členských státech. Poslanci přijali změny k návrhu zákona, ale rozhodli se odložit finalizaci své pozice a předali záležitost zpět výboru s tím, aby se pokusil dosáhnout shody se členskými státy.

Foto: archív Profit

Silná podpora, které se dostalo navrženým změnám připraveným zpravodajem Andreasem Swabem (EPP, DE), je základem, na kterém se budou poslanci snažit dosáhnout shody se členskými státy.

Nová evropská pravidla by měla pokrýt téměř všechny prodeje, ať už uzavřená v prodejně, telefonicky, korespondenční objednávkou nebo on-line“, říká Parlament. Cílem je aktualizovat stávající pravidla s přihlédnutím k nárůstu prodeje přes internet a poskytnout větší ochranu nakupujících on-line. Dnešní hlasování poskytuje Parlamentu silný mandát pro vyjednávání o dohodě s Radou.

Pravidla, která dnes podpořil Parlament výrazně posilují práva spotřebitelů, zejména pokud jde o informace, doručení a možnosti odstoupení od smlouvy a současně se vyjasňují pravidla pro digitální stahování dat a snižuje se byrokracie pro malé a středně velké podniky.

Právo činit informovaná rozhodnutí

Spotřebiteli by mělo být zřejmé, od koho nakupuje, co přesně kupuje a kolik přesně zaplatí, ať již nakupuje přes internet nebo z katalogu, tvrdí poslanci. Totožnost a adresu prodávajícího, musí být vždy jasné. Totožnost a adresa prodejce musí být vždy zřejmá, tvrdí poslanci.

Nová práva spotřebitelů také skoncují se skrytými poplatky, které jsou spojeny s „automaticky předzaškrtnutými políčky“, což je praktika někdy používaná u internetového prodeje. Kromě toho bude kupující muset vědomě akceptovat celkovou cenu než dojde k uzavření kupní smlouvy.

Dodávka a odpovědnost za balík

Většina spotřebitelů dnes vnímá nedostatky v souvislosti s realizací dodávek. Jakékoli zboží nebo služba objednaná na dálku by měla být kupujícímu dodána do 30 dnů, jinak bude mít spotřebitel právo odstoupit od nákupu. Obchodník je zodpovědný za jakékoliv poškození nebo ztrátu zboží během dodání.

14 dnů na změnu názoru

Nová pravidla stanoví v celé EU 14-ti denní ochrannou lhůtu u dálkového prodeje (takové formy, kde zákazník nemá možnost před nákupem zboží fyzicky vidět), během níž má spotřebitel možnost změnit názor. Jestliže z jakéhokoli důvodu bude chtít od nákupu odstoupit, může zboží poslat zpět. V případě, že cena zboží je vyšší než € 40, obchodník by měl uhradit zpáteční poštovné. Všechny výdaje musí být spotřebiteli vráceny do 14 dnů od odstoupení od smlouvy. Spotřebitel však musí být schopen prokázat, že zboží vrátil, stanoví novela.

Pokud prodejce neinformuje spotřebitele o jeho právu odstoupení od smlouvy, lhůta pro odstoupení od smlouvy se podle návrhu Rady automaticky prodlužuje na 3 měsíce, Parlament požaduje jeden rok.

Nová pravidla také předpokládají možnost odstoupení od smlouvy v případě podomního prodeje a online aukcí. Nákupy uskutečněné aukcí však mohou být vráceny pouze pokud byly zakoupeny od profesionálního prodejce, nikoliv od soukromé osoby.

Digitální zboží jako je hudba, filmy nebo softwarové programy, budou vyjmuty z práva odstoupit od smlouvy. Za uskutečnění prodeje se bude považovat chvíle, kdy bude zahájeno stahování.

Žádná další administrativní zátěž pro malé a střední podniky

Aby se zabránilo vytvoření zbytečné administrativní zátěže pro místní obchod s potravinami nebo řemeslníky, kteří provádí opravy v domácnostech, odhlasoval Parlament, že od informační povinnosti osvobodí „každodenní transakce“, kde je zboží dodáváno „okamžitě“. Pro „smíšené smlouvy“ zahrnující jak zboží, tak služby (např. když sklenář nahradí rozbité okno novou tabulí) za cenu nižší než € 200, nemusí mít ujednání písemnou formu, ale může být podáno ústně, říká Parlament v novém pozměňovacím návrhu.

Na naléhavé opravy jako je například prasklé vodovodní potrubí, se nebude vztahovat 14-denní právo na odstoupení od smlouvy, říká Parlament.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít