Europarlament schválí lepší ochranu spotřebitelů

24. března 2011, 15:50 - Profit, TZ
24. března 2011, 15:50

Evropský parlament dnes podpořil nová pravidla o právech spotřebitelů s cílem lépe chránit nakupující online a posílit jejich důvěru při nákupu v jiných členských státech. Poslanci přijali změny k návrhu zákona, ale rozhodli se odložit finalizaci své pozice a předali záležitost zpět výboru s tím, aby se pokusil dosáhnout shody se členskými státy.

Foto: archív Profit

Silná podpora, které se dostalo navrženým změnám připraveným zpravodajem Andreasem Swabem (EPP, DE), je základem, na kterém se budou poslanci snažit dosáhnout shody se členskými státy.

Nová evropská pravidla by měla pokrýt téměř všechny prodeje, ať už uzavřená v prodejně, telefonicky, korespondenční objednávkou nebo on-line“, říká Parlament. Cílem je aktualizovat stávající pravidla s přihlédnutím k nárůstu prodeje přes internet a poskytnout větší ochranu nakupujících on-line. Dnešní hlasování poskytuje Parlamentu silný mandát pro vyjednávání o dohodě s Radou.

Pravidla, která dnes podpořil Parlament výrazně posilují práva spotřebitelů, zejména pokud jde o informace, doručení a možnosti odstoupení od smlouvy a současně se vyjasňují pravidla pro digitální stahování dat a snižuje se byrokracie pro malé a středně velké podniky.

Právo činit informovaná rozhodnutí

Spotřebiteli by mělo být zřejmé, od koho nakupuje, co přesně kupuje a kolik přesně zaplatí, ať již nakupuje přes internet nebo z katalogu, tvrdí poslanci. Totožnost a adresu prodávajícího, musí být vždy jasné. Totožnost a adresa prodejce musí být vždy zřejmá, tvrdí poslanci.

Nová práva spotřebitelů také skoncují se skrytými poplatky, které jsou spojeny s „automaticky předzaškrtnutými políčky“, což je praktika někdy používaná u internetového prodeje. Kromě toho bude kupující muset vědomě akceptovat celkovou cenu než dojde k uzavření kupní smlouvy.

Dodávka a odpovědnost za balík

Většina spotřebitelů dnes vnímá nedostatky v souvislosti s realizací dodávek. Jakékoli zboží nebo služba objednaná na dálku by měla být kupujícímu dodána do 30 dnů, jinak bude mít spotřebitel právo odstoupit od nákupu. Obchodník je zodpovědný za jakékoliv poškození nebo ztrátu zboží během dodání.

14 dnů na změnu názoru

Nová pravidla stanoví v celé EU 14-ti denní ochrannou lhůtu u dálkového prodeje (takové formy, kde zákazník nemá možnost před nákupem zboží fyzicky vidět), během níž má spotřebitel možnost změnit názor. Jestliže z jakéhokoli důvodu bude chtít od nákupu odstoupit, může zboží poslat zpět. V případě, že cena zboží je vyšší než € 40, obchodník by měl uhradit zpáteční poštovné. Všechny výdaje musí být spotřebiteli vráceny do 14 dnů od odstoupení od smlouvy. Spotřebitel však musí být schopen prokázat, že zboží vrátil, stanoví novela.

Pokud prodejce neinformuje spotřebitele o jeho právu odstoupení od smlouvy, lhůta pro odstoupení od smlouvy se podle návrhu Rady automaticky prodlužuje na 3 měsíce, Parlament požaduje jeden rok.

Nová pravidla také předpokládají možnost odstoupení od smlouvy v případě podomního prodeje a online aukcí. Nákupy uskutečněné aukcí však mohou být vráceny pouze pokud byly zakoupeny od profesionálního prodejce, nikoliv od soukromé osoby.

Digitální zboží jako je hudba, filmy nebo softwarové programy, budou vyjmuty z práva odstoupit od smlouvy. Za uskutečnění prodeje se bude považovat chvíle, kdy bude zahájeno stahování.

Žádná další administrativní zátěž pro malé a střední podniky

Aby se zabránilo vytvoření zbytečné administrativní zátěže pro místní obchod s potravinami nebo řemeslníky, kteří provádí opravy v domácnostech, odhlasoval Parlament, že od informační povinnosti osvobodí „každodenní transakce“, kde je zboží dodáváno „okamžitě“. Pro „smíšené smlouvy“ zahrnující jak zboží, tak služby (např. když sklenář nahradí rozbité okno novou tabulí) za cenu nižší než € 200, nemusí mít ujednání písemnou formu, ale může být podáno ústně, říká Parlament v novém pozměňovacím návrhu.

Na naléhavé opravy jako je například prasklé vodovodní potrubí, se nebude vztahovat 14-denní právo na odstoupení od smlouvy, říká Parlament.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít