Euromuzeum bude!

01. června 2012, 13:12 - Johanna Grohová
01. června 2012, 13:12

Mnohokrát byl ten nápad kritizován jako megalomanský, rozmarný a v dnešní krizové době za hranicemi rozumu. Přesto si Evropský parlament nedá říct a nejenže nové muzeum Evropské historie za 56 milionů eur zřídí, dokonce kvůli tomu postaví i nové sídlo.
Plány od francouzského architektonického studia Chaix & Morel na novou budovu ze skla už mají na stole úředníci města Brusel. A vyzvali veřejnost, aby se do 9. června vyjádřila k plánované stavbě, v níž by měla být expozice umístěna.
Má jít o přístavbu Eastmanova domu v parku Leopold. Jde o toho Eastmana, který založil fotografickou společnost Kodak. Dům ve stylu art deco nechal postavit ve třicátých letech minulého století a původně měl sloužit jako zubařská klinika pro děti z chudých rodin. Dnes v něm sídlí úřadovny europarlamentu.
Projekt je problematický z několika důvodů. V prvé řadě, jak už bylo zmíněno, mnoho lidí pochybuje o účelnosti muzea v době, kdy řada vlád má hluboko do kapsy, nemluvě o kolabujícím Řecku a vrávorajícím Španělsku. Ideu zřídit muzeum, které by se věnovalo „evropské“ historii od roku 1945, vyslovil jako první ve svém inauguračním projevu tehdejší předseda parlamentu Hans-Gert Pöttering. Vedení parlamentu pak v roce 2009 rozhodlo, že právě Eastmanova budova bude k tomuto účelu využita. A dosud tímto záměrem nic neotřáslo, ani krize a dluhy.
Druhým zdrojem pochybností je umístění budovy. Samotnému návrhu od architektů asi nelze příliš mnoho vytknout. Dům ze skla je vzdušný a zajímavě členitý, o čemž by si velká část unijních budov v blízkosti mohla nechat jen zdát. Eastmanův dům z roku 1935 od architekta Michela Polaka není ani památkově chráněn. Problémem je ale výška a celkové zasazení do prostředí parku Leopold, který je veden jako zóna kulturního a historického zájmu.
Parlamentní úředníci nicméně tvrdí, že navýšení budovy o tři patra nebude tolik bít do očí, protože skleněná fasáda je průhledná. Rovněž argumentují tím, že další stavební počin v bruselské euročtvrti – „Maják“, který bude stát za místem unijních summitů, budovou Justus Lipsius – má dosáhnout výšky až 70 metrů. Euromuzeum má být vysoké jen 31 metrů.
Na světě existuje řada muzeí, která nemají smysl. Pokud si někdo zřídí expozici o nejdelší housence na světě z vlastních zdrojů, je to jeho věc. Parlamentní úředníci ale rozhodují o penězích, které pocházejí z kapes jiných Evropanů. A o to více by měli zvažovat, na co je vynaloží.
Otázkou také je, z jakého úhlu bude historie Evropy vykládána. Interpretací různých evropských dějinných událostí lze najít spoustu a vybrat jednu přijatelnou pro všechny nebude snadné. Muzeum, které má dokumentovat sjednocování Evropy, tak může naopak odhalit další trhliny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít