Eurodotace: místo pomoci černá můra

09. ledna 2012, 10:44 - Jaromír Bartůněk
09. ledna 2012, 10:44

V době obav z vývoje tuzemské ekonomiky, kdy koalice straší občany dalšími restriktivními opatřeními, a dokonce se hovoří o opětovném zvyšování DPH, obnažil aktuální politický souboj mezi TOP 09 a Věcmi veřejnými problém, jenž může nedozírně přiškrtit státní rozpočet. Jmenuje se evropské dotace.

Foto: Michal Kalášek / MediaFax

Česko eurofondy nečerpá první rok. Přesto česká ministerstva i kraje jsou stále jakoby na počátku připomínajíce laiky (možná hochštaplery), neboť nenastavily spolehlivý systém kontroly využívání evropských peněz. Jasné tak ale je, že utahování opasků bude pro vládu Petra Nečase těžko obhajitelné, vyjde-li najevo, že Brusel Česku neproplatí desítky miliard korun z operačních programů. A to jednak kvůli absurdním projektům, jednak proto, že Evropská komise pochopila, že se v tuzemsku peníze, slovy exministra Kocourka, „odklonily“.

Jinak řečeno, pokud vláda nemůže mít důvěru voličů, pokud na jednu stranu ždímá lidi, a na stranu druhou nedokáže zužitkovat a ohlídat miliardové finanční injekce na již rozjeté či dokončené projekty, na které nakonec Brusel nepošle peníze. Evropští úředníci totiž proplácejí až hotové projekty, jež předtím „předfinancoval“ státní rozpočet. Definitivní ztrátu desítek miliard korun by pak musela zalepit státní kasa, tedy my všichni.

Utahování kohoutků

Momentální ostuda s dotacemi na ministerstvu školství, odhalená auditem Evropské komise, to jest ostuda v rezortu, jenž se v čerpání eurofondů od jiných příliš neodlišuje, poodkryla průšvih ještě větší. Tedy to, že schodek státního rozpočtu ve výši 105 miliard, který chce ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek udržet stůj co stůj, bude zřejmě naprostou fikcí.

Kalousek si je toho ostatně vědom. Minulý týden prohlásil, že za deficit z loňského roku, který byl vyšší, než vláda plánovala, mohou neukáznění ministři – především z Věcí veřejných. Důvodem je podle něho právě fakt, že se nepodařilo vyčerpat více než 40 miliard korun z evropských fondů. Paradoxem už je pouze ta skutečnost, že jde o peníze i českých daňových poplatníků, neboť i Česko odvádí do Bruselu každý rok skoro 40 miliard korun.

A hrozba ještě vyššího deficitu také vyplývá ze skutečnosti, že zatímco kabinet momentálně řeší stopku, již dostal z Bruselu ministr školství Josef Dobeš, Evropská komise se už podle informací médií chystá zastavit kohoutky u několika dalších programů, které finanční prostředky z fondů EU čerpají. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský proto hodlá vládu požádat, aby u všech problematických operačních programů (OP) provedla urychleně audit. EK měla už v dubnu 2011 vytipovat celkem pět českých OP, které vyhodnotila jako „rizikové“ (má jít o programy Doprava, Podnikání a inovace, Životní prostředí a Regionální operační program Severozápad).

První rozbuška

Mediální zveřejnění auditu, týkajícího se školství, vyvolalo ostrou roztržku mezi Dobešem a Janem Vitulou, šéfem jihomoravské TOP 09, předtím lidovcem, jehož Dobeš loni vyhodil z pozice vrchního ředitele. Vitula řídil úsek, který administruje dva operační programy v celkové hodnotě zhruba 130 miliard korun – Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Výzkum a vývoj pro inovace. Za Vitulu se podle očekávání postavil Kalousek a šéf poslanců topky a starostů Petr Gazdík. Za Dobeše zase Nečas. Nelze prý na ministra svádět problémy, protože je to věc jeho předchůdců.

Jen pro vysvětlenou dodejme, že první program (v objemu zhruba 53 miliard korun) představuje takzvané měkké peníze, tedy dotace na vzdělávací programy, státní maturity, reformu terciárního vzdělávání. Z druhého programu jsou financovány stavby vědeckých center, které kritizuje NERV, protože nebudou samofinancovatelná a bez dalších státních dotací se neobejdou.

Audit, který má Profit k dispozici, upozornil například na pochybně zadávané veřejné zakázky. U projektu reformy vysokých škol v hodnotě 26 milionů korun, kdy bylo auditováno pět milionů, auditoři kupříkladu kritizovali příliš vysoké mzdy. Někteří z expertů si v dubnu 2009 přišli až na 114 471 korun. Jako zbytečné byly vyhodnoceny prostředky vynaložené za PR služby.

U jednotlivých projektů jde sice „jen“ o milionové či desetimilionové „odkloňování prostředků“, případně o jejich neefektivní vynakládání nebo o podporu „privátního sektoru“ místo vzdělávání. Avšak vezmeme-li v potaz, kolik stovek, ne-li tisícovek podobných projektů je rozjeto, dostáváme se již k únikům v řádech miliard. A to zatím hovoříme jenom o školství.

K chybám se nikdo nezná

Dobeš svalil prakticky veškerou vinu na odvolaného Vitulu. Ten však tvrdí přesný opak, tedy že valná většina kritiky Evropské komise padá na Dobešovu hlavu. „Devadesát procent výtek je z (projektů) let 2008 až 2009,“ prohlásil ministr. Podle něho dále chybovaly kontrolní orgány ministerstva financí vedeného Kalouskem, Vitulovým stranickým kolegou, a pochybily prý také Středočeský a Ústecký kraj.

Vitula, jehož v minulosti označila Akademie věd ČR za lobbistu, ale pochybení odmítl. Za vše podle něho může špatné řízení a Dobešova chaotická personální politika. Ve vedení eurofondů se totiž za Dobeše vystřídalo už pět manažerů. Podle Vituly Dobeš přišel se „směskou“ různých úprav obsahu auditu. „To, co v auditu šlo za mým působením, má hodnocení jedna. To znamená nastavení systému, jak ten systém byl popsán, to je hodnoceno poměrně dobře – jedna nebo dva. Daleko větší část problému jde za tím, jak byl systém prováděn,“ uvedl Vitula.

Zásadním důvodem, proč byly platby už v říjnu zastaveny, podle Vituly je, že systém nefunguje tak, aby problémy odhalil. Na školství se podle něho nyní objevily až půlmiliardové projekty, které slouží k vyvádění prostředků. Jeden z nich, projekt na distribuci tiskovin do domácností, je „čistý tunel“, zdůraznil.

Ať už může za problém Dobeš nebo Vitula, pokud se jej ministrovi školství nepodaří vyřešit, Brusel Česku neproplatí stovky milionů na státní maturity a stovky dalších neméně nákladných projektů, leckdy zjevně vytvořených pouze kvůli možnosti samotného čerpání peněz.

Český oxymóron

Ještě horší situace než u Dobeše je na ministerstvu životního prostředí, jehož první Nečasův ministr Pavel Drobil musel předloni odstoupit kvůli údajné korupční aféře na Státním fondu životního prostředí. V rezortu vedeném dalším občanským demokratem, Tomášem Chalupou, je stále zablokováno čerpání peněz z operačního programu Životní prostředí. Evropská komise chce, aby stát zkontroloval 92 projektů v tomto programu. Až po vyhodnocení kontrol zváží, zda odblokuje proplácení peněz.

Zablokován je také Regionální operační program Severozápad a Operační program Doprava. U programů Jihozápad a Podnikání a inovace už Evropská komise od zadržování peněz ustoupila. Jak už bylo předesláno, lze ale soudit, že jde jen o vrcholky ledovce a že problém, na který upozornil ostrý politický konflikt mezi Dobešem a Vitulou, potažmo Kalouskem, spustí v nadcházejících měsících další neméně ostrou koaliční roztržku, která může vést k další vládní krizi.

Zpoždění v čerpání fondů totiž kromě zatížení českého rozpočtu zvyšuje i nezaměstnanost a stupňuje problémy podnikání, upozorňují experti. Hrubý domácí produkt mohl být již několik let o procento vyšší, kritizuje opozice. Na celé situaci je přitom paradoxní, že dotace, které měly Česku pomoci, naopak podle všeho přiškrtí tuzemskou ekonomiku. Jde tak vlastně už o takový, zdá se, ryze český oxymóron.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít