Euro: odložení na neurčito?

01. října 2009, 13:14 - Petra Černíková, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
01. října 2009, 13:14

Na načasování přijetí eura se dá pohlížet ze tří rovin. Je podstatný rozdíl mezi tím, kdy euro přijmout chceme, kdy můžeme a v neposlední řadě, zdali jej přijmout vůbec musíme.

Autor: Profit

Současná vnitropolitická krize tak trochu zastiňuje otázku, která ještě donedávna patřila mezi nejvíce diskutovaná témata, a to přijetí eura v České republice. Patová situace jednoznačně nahrává odpůrcům přijetí společné měny. Zkusme se nyní zamyslet nad tím, kdy euro přijmout chceme, můžeme a kdy musíme.

Nejasná politická situace a úřednická vláda v čele země znamená pro euro odklad na blíže nespecifikovanou dobu. Jak jsme již zmiňovali ve článcích, týkajících se zavedení eura v ČR (viz Mohli bychom nyní platit eurem, pokud bychom chtěli?), načasování přijetí eura je politickým rozhodnutím, a to i přes jednoznačný ekonomický aspekt tohoto kroku.

Minulá vláda M. Topolánka měla stanovit termín přijetí eura na podzim tohoto roku, této doby se však vláda nedožila a rozhodnutí tudíž nepadlo. Současná úřednická vláda má dost práce s hledáním politické podpory pro jí navrhovaná reformní opatření, jejichž účelem je alespoň částečně snížit hrozivě vypadající saldo státního rozpočtu. Odložení předčasných voleb, ke kterému nedávno došlo, vedlo taktéž k odložení rozhodnutí o přijetí eura. Úřednická vláda sama o sobě nemá mandát ani politickou podporu na to, aby takovéto rozhodnutí učinila. Kam dál v této situaci?

Obecně se dá na načasování přijetí eura pohlížet ze tří rovin. Je podstatný rozdíl mezi tím, kdy euro přijmout chceme, kdy můžeme a v neposlední řadě, zdali jej přijmout vůbec musíme.

Kdy můžeme?

Začněme nejjednodušší otázkou, kterou je, kdy euro přijmout můžeme. Odpověď je poměrně jednoduchá, neboť euro se může stát naším národním platidlem v okamžiku, kdy splníme maastrichtská konvergenční kritéria a požádáme o stažení dočasné výjimky ze zavedení eura. Naplnění těchto kritérií je tudíž jedinou formální nutností před zavedením eura.

Budoucnost konvergenčních kritérií však není zcela jednoznačná. Tato kritéria se od doby vytvoření hospodářské a měnové unie v EU nezměnila a stále více se ozývají hlasy volající po jejich reformě. Hlavními argumenty je nepružnost kritérií a jejich téměř nulová vypovídací schopnost o tom, zda je země vhodným adeptem na přijetí eura či nikoliv. Nemůžeme tak vyloučit situaci, že v době kdy bude ČR usilovat o přijetí eura, budou v platnosti jiná kritéria.

Kdy musíme?

Zde již odpověď nebude tak zcela jednoznačná. Podpisem přístupové smlouvy k EU jsme se zavázali, že společnou měnovou jednotku euro přijmeme za své národní platidlo. Nikde však není stanoveno do kdy tak musíme učinit. Jediné co tudíž víme je, že euro musíme někdy přijmout. V případě, že bychom se však vyhýbali plnění konvergenčních kritérií, například odkládáním vstupu do mechanismu směnných kurzů ERM II, tak bychom do eurozóny de facto vstoupit vůbec nemuseli, neboť bychom neplnili nutná kritéria. Tuto variantu v podstatě nyní využívá Švédsko, které zatím nevstoupilo do mechanismu ERM II.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít