Euro: odložení na neurčito?

01. října 2009, 13:14 - Petra Černíková, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
01. října 2009, 13:14

Na načasování přijetí eura se dá pohlížet ze tří rovin. Je podstatný rozdíl mezi tím, kdy euro přijmout chceme, kdy můžeme a v neposlední řadě, zdali jej přijmout vůbec musíme.

Autor: Profit

Současná vnitropolitická krize tak trochu zastiňuje otázku, která ještě donedávna patřila mezi nejvíce diskutovaná témata, a to přijetí eura v České republice. Patová situace jednoznačně nahrává odpůrcům přijetí společné měny. Zkusme se nyní zamyslet nad tím, kdy euro přijmout chceme, můžeme a kdy musíme.

Nejasná politická situace a úřednická vláda v čele země znamená pro euro odklad na blíže nespecifikovanou dobu. Jak jsme již zmiňovali ve článcích, týkajících se zavedení eura v ČR (viz Mohli bychom nyní platit eurem, pokud bychom chtěli?), načasování přijetí eura je politickým rozhodnutím, a to i přes jednoznačný ekonomický aspekt tohoto kroku.

Minulá vláda M. Topolánka měla stanovit termín přijetí eura na podzim tohoto roku, této doby se však vláda nedožila a rozhodnutí tudíž nepadlo. Současná úřednická vláda má dost práce s hledáním politické podpory pro jí navrhovaná reformní opatření, jejichž účelem je alespoň částečně snížit hrozivě vypadající saldo státního rozpočtu. Odložení předčasných voleb, ke kterému nedávno došlo, vedlo taktéž k odložení rozhodnutí o přijetí eura. Úřednická vláda sama o sobě nemá mandát ani politickou podporu na to, aby takovéto rozhodnutí učinila. Kam dál v této situaci?

Obecně se dá na načasování přijetí eura pohlížet ze tří rovin. Je podstatný rozdíl mezi tím, kdy euro přijmout chceme, kdy můžeme a v neposlední řadě, zdali jej přijmout vůbec musíme.

Kdy můžeme?

Začněme nejjednodušší otázkou, kterou je, kdy euro přijmout můžeme. Odpověď je poměrně jednoduchá, neboť euro se může stát naším národním platidlem v okamžiku, kdy splníme maastrichtská konvergenční kritéria a požádáme o stažení dočasné výjimky ze zavedení eura. Naplnění těchto kritérií je tudíž jedinou formální nutností před zavedením eura.

Budoucnost konvergenčních kritérií však není zcela jednoznačná. Tato kritéria se od doby vytvoření hospodářské a měnové unie v EU nezměnila a stále více se ozývají hlasy volající po jejich reformě. Hlavními argumenty je nepružnost kritérií a jejich téměř nulová vypovídací schopnost o tom, zda je země vhodným adeptem na přijetí eura či nikoliv. Nemůžeme tak vyloučit situaci, že v době kdy bude ČR usilovat o přijetí eura, budou v platnosti jiná kritéria.

Kdy musíme?

Zde již odpověď nebude tak zcela jednoznačná. Podpisem přístupové smlouvy k EU jsme se zavázali, že společnou měnovou jednotku euro přijmeme za své národní platidlo. Nikde však není stanoveno do kdy tak musíme učinit. Jediné co tudíž víme je, že euro musíme někdy přijmout. V případě, že bychom se však vyhýbali plnění konvergenčních kritérií, například odkládáním vstupu do mechanismu směnných kurzů ERM II, tak bychom do eurozóny de facto vstoupit vůbec nemuseli, neboť bychom neplnili nutná kritéria. Tuto variantu v podstatě nyní využívá Švédsko, které zatím nevstoupilo do mechanismu ERM II.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít